Jump to content



Σύνδεση Deskotp PC & Laptop


Daywalk3r

Recommended Posts

Γεια σας dutes Χρόνια πολλά σε όλους, όπως καταλαβατε απο το θέμα θέλω να συνδέσω το Pc με το λαπτοπ μου, το θέμα είναι οτι το pc μου έχει ΧΡ και το λαπτοπ vista δυστιχώς. Τα κράτησα για να τα λειτουργήσω και αυτα λίγουλακι, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα συνδέσω εκανα τις ρυθμίσεις με τα ιρ και στο ένα και στο αλλο αλλα δεν μπορώ να βρώ τους φακέλους κτλ για πείτε μου ρε καρντάσια τι ρυθμίσεις να κάνω για να μπορέσω να τα συνδέσω σωστά.

Ευχαριστώ,

Daywalk3r

Αντε και καλή Χρονιά!!! 2008 arriving!!!!:T: :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daywalk3r

Γεια σας dutes Χρόνια πολλά σε όλους, όπως καταλαβατε απο το θέμα θέλω να συνδέσω το Pc με το λαπτοπ μου, το θέμα είναι οτι το pc μου έχει ΧΡ και το λαπτοπ vista δυστιχώς. Τα κράτησα για να τα λειτουργήσω και αυτα λίγουλακι, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα συνδέσω εκανα τις ρυθμίσεις με τα ιρ και στο ένα και στο αλλο αλλα δεν μπορώ να βρώ τους φακέλους κτλ για πείτε μου ρε καρντάσια τι ρυθμίσεις να κάνω για να μπορέσω να τα συνδέσω σωστά.

Ευχαριστώ,

Daywalk3r

Αντε και καλή Χρονιά!!! 2008 arriving!!!!:T: :magic:

Πες μας κατ' αρχάς πώς προσπαθείς να τα συνδέσεις, με καλώδιο ή ασύρματα? Μέσω ρούτερ ή άμμεσα μεταξύ τους? Αν προσπαθείς με καλώδιο, βεβαιώσου οτι έχεις το σωστό τύπο, crossover για μεταξύ τους και straight για μέσω swich/router.

Επίσης, αν βλέπεις στο δίκτυο τους 2 υπολογιστές και δε βλέπεις τους φακέλους ή αν δε βλέπεις τίποτα. :p

Εδώ είμαστε, τα έχω και φρέσκα φρέσκα, αυτή τη περίοδο με δίκτυο στο σπίτι ασχολούμαι! :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προσπαθώ να το συνδέσω με καλώδιο,αναμεταξύ τους εννοείται. ειναι crossover καλώδιο. στο δίκτυο δεν τους βλέπω ούτε μπορώ να δώ φακέλους , είναι διαφορετικά OS το desktop ειναι XP και το αλλο VISTA δεν βλέπω τπτ.για βοήθα με λιγο βρε φιλαρακι γιατι θα σκασω αν δεν το κάνω! tnx:worship:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να ειναι και τα δυο στο ιδιο workgroup πχ mshome και τα δυο

βαλε manual τις ιp

στο ενα (ΧP) 192.168.1.1

στο αλλο (VISTA) 192.168.1.2

και subnet mask και στα δυο 255.255.255.0

Μετα ανοιξε ενα παραθυρο dos και pingαρε τα μεταξυ τους (ping 192.168.1.1)

γραψε μας αποτελεσματα και τι αλλα προβληματα εχεις:alien: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να κάνει manual τις ip. Αρκεί να είναι στο ίδιο workgroup.

Λοιπόν, από εκεί και πέρα, κάνεις κοινή χρήση το δίσκο απο τα XP.

Στα vista, πας κέντρο δικτύου, θέτεις το δίκτυο ως ιδιωτικό. Ενεργοποιείς όλες τις επιλογές εκτός απο την προστασία με κωδικό. Κάνεις κοινόχρηστους τους φακέλους/δίσκους που θες. Μετά κάνεις δεξί κλικ, πας ασφάλεια και απο εκεί κάνεις το εξής: Επεξεργασία/προσθήκη/για προχωρημένους/εύρεση τώρα/ προσθέτεις το group everyone, θέτεις τα δικαιώματα που θες, και τελείωσες. Ρυθμίζεις και το firewall σωστά και με λίγη τύχη είσαι εντάξει.

Υπόψην, το group everyone υπάρχει η πιθανότητα να σου δημιουργεί πρόβλημα ασφάλειας, με την έννοια οτι μπορούν κι άλλοι χρήστες στο PC σου να δούνε εκείνο το φάκελο νομίζω. Αν τα καταφέρεις έτσι, πειραματίσου και με κάποιο άλλο group, πχ το authenticated users και δες αν γίνεται, έτσι ώστε μόνο admins να έχουν πρόσβαση.

Κ@@m$, δεν μπορεί να κάνει εύρεση σε θέσεις πέρα απ' το δικό σου PC. Η πλάκα είναι πως υπάρχει η δυνατότητα, αλλά ότι και να κάνεις, απο εκεί δε βλέπει PC δικτύου... ε ρε....

Link to comment
Share on other sites

εαν υπαρχει επικοινωνια (pings) αλλα δεν βλεπεις τα αλλα pc στο network discovery δοκιμασε να μπεις στο pc γραφωντας στην adress bar των winblows "\\*******" οπου ****** το ονομα του pc

εππισεις για δικια σου ευκολια (θα καταλαβεις αργοτερα) να εχεις και στα δυο pc passwords

ερωτηση κρισεως τα winblows τι ρατσα ειναι (home, pro , premium)?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από komos

εππισεις για δικια σου ευκολια (θα καταλαβεις αργοτερα) να εχεις και στα δυο pc passwords

ερωτηση κρισεως τα winblows τι ρατσα ειναι (home, pro , premium)?????

Μάστορα, εξήγα μας κι εμάς! :):o:p

Password για ευκολία? Και τί ρόλο παίζει το είδος των...winblows? :p

Your lights please! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

στις home εκδοσεις λειπουν καποια "administrative tools" τα οποια βοηθανε στην διαχειρηση δικαιωματων πανω στα αρχεια σου , απο αλλους χρηστες μεσω δικτυου (read,read+write) κλπ και το password το ιδιο βοηθαει. Βεβαια κανενα απο τα δυο δεν βοηθαει να "δει" ο ενας τον αλλον

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειναι standard διαδικασια.ακου: κανεις ενα acount στα winxp πχ λακης me pass λουλης.

μετα απενεργοποιεις το simple file sharing.

πας στα properties δισκου sharing share this disk του δινεις ενα ονομα share name wd 250 πχ.κατω στα δικαιωματα να ειναι τικαρισμενο το everyone.

μετα ενοειται τα δυο pc στο ιδιο subnet,px 255.255.255.0 με ip τυπου 192.168.1.1 192.168.1.2 αν εχεις καπιο modem δωσε gateway και στα δυο το modem το οποιο υποψην πρεπει να εχει ιπ στο ιδιο class c.to class c ειναι το 192.168.1 στην παραπανω περιπτωση

μετα πας στα vista και κανεις map network drive,

εκει δινεις την ip του pc που ειναι ο δισκος τυπου \\192.168.1.1\wd 250

wd 250 oνομασες τον δισκο που εκανες share sta xp

αν ολα εχουν παει καλως σου ζηταει user name λακης και pass λουλης...

λογικα θα παιξεις ετσι.

φροντισε πρωτα να εχεις στησει σωστα το δυκτιακι απο πλευρας ip .αν εχεις και modem κατω απο νατ μπορεις να παιξεις σε οπιοες ip γουστερνεις.

κανονικα για σιγουρα αποτελεσματα θες ενα modem ενα switchaki και πετας τα pc ολα και το μοντεμ στο switch .

αν στα vista κανεις το ιδιο acount με ιδιο pass λογικα στο mapping δεν θα σου ζητησει καν user/pass θα τον δει αμεσως.

φιλος σου για να στησεις το δυκτιακι ειναι το command.εντολες ping και tracert και μετα οι ip που θες να τσεκαρεις αν βλεπεις και πως φτανεις εκει.

αυτα,εδω ειμαστε για οτι αλλο.ριξε και κανα search ,πολυζητημενο το θεμα.

υποψην ,αν δεν περνας pings προσεχε να μην σε κοβουν τα firewalls που ισως εχεις.απενεργοποιησε τα και μετα δωσε τις ιπ εκατερωθεν ως trusted

Link to comment
Share on other sites

ωραία τα είπες φίλε μου αλλά ελαχιστα κατάλαβα απο τον τρόπο που τα διατύπωσες. λοιπόν θα προσπαθήσω και με αυτα που εγραψαν τα αλλα παιδιά και θα σας πώ. το swich που λετε αρκετοί τί είναι βλέπετε είμαι λίγο ασχετος απο θέματα δικτύου και ας είναι κατι εύκολο για εσάς δεν το έχω ψαξει ποτε μου και δεν ασχολήθηκα με networks ξανα,οπως φαίνεται πάντα υπάρχει μια πρώτη φορα. so by doing το network και με λίγη τύχη αν κανω κατι θα σας πώ!

Link to comment
Share on other sites

@naz, μια χαρά τα λες φίλε μου, μόνο που δε πρόσεξες οτι το παιδί προσπαθεί να συνδέσει τους υπολογιστές μεταξύ τους απευθείας, με crossover καλώδιο και όχι μέσω swich. Οπότε τα περι modem και switch είναι περιττά. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις καινούργιο account, μπορείς να τροποποιήσεις τον υπάρχοντα βάζοντας του password. Το οποίο εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί το χρειάζεστε και γιατί διευκολύνει. Απενεργοποιείς τον έλεγχο για password και είσαι έτοιμος.

@Daywalk3r, λοιπόν, συνοψίζοντας! Συνδέεις τους 2 υπολογιστές μεταξύ τους με το crossover καλώδιο σου. Τους βάζεις στο ίδιο workgroup. Αν βλέπουν ο ένας τον άλλον και αν υπάρχει Ping, καλώς. ’ν όχι, κάνεις αυτό που είπαν τα παιδιά με την Ip, τη subnet mask και το firewall. Αν θες να βρεις εύκολα και γρήγορα την ip, τη mask (παντα ίδια είναι αλλά np) κλπ, πας start/run/cmd και γράφεις ipconfig.

Όταν φτάσεις στο σημείο που υπάρχει πρόσβαση μεταξύ των 2 υπολογιστών και δεν μπορείς να μπεις στους κονόχρηστους των vista, κάνεις αυτό που είπα στο post #5.

Για οποιαδήποτε ερώτηση, εδώ είμαστε! :)

Τέλος, switch: http://en.wikipedia.org/wiki/Network_switch

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παίδες κατάφερα να το κάνω αλλα το μόνο για το λαπτοπ δηλαδή κάνοντας mapping στο λαπτοπ κατάφερα και είδα τα shared που είχα αλλα δεν μπορώ να κάνω και το ίδιο στο desktop pc που έχει τα ΧΡ. γιατι δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Σήμερα, στις 13:38]

@naz, μια χαρά τα λες φίλε μου, μόνο που δε πρόσεξες οτι το παιδί προσπαθεί να συνδέσει τους υπολογιστές μεταξύ τους απευθείας, με crossover καλώδιο και όχι μέσω swich. Οπότε τα περι modem και switch είναι περιττά. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις καινούργιο account, μπορείς να τροποποιήσεις τον υπάρχοντα βάζοντας του password. Το οποίο εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί το χρειάζεστε και γιατί διευκολύνει.

απλα τον παω στο επομενο βημα που θα θελει να δει και νετ απο τους υπολογιστες του.θα καταλαβεις μελλοντικα οτι το workgroup κλπ ειναι για παιδακια,η λυση με τα accounts σε επιπεδο δικαιωματων ειναι η βελτιστη.επισης ο πληρης ελεγχος του δυκτιου μας σε επιπεδο ip θεωρειτε αυτονοητος ειτε εχεις ενα ειτε δυο ειτε 200 pc στο lan σου.τα βασικα τα υπερκαλυψα,για παραπανω ψαξε.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν μπόρεσα να βρώ τα αίτια που δεν μπορώ να κάνω mapping και στα ΧΡ για να βάλω στο ΡC μου και τα shared των Vista δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει έκλεισα το firewall τα εκανα όλα οπως μου είπατε αλλα πάλι τπτ μόλις συνδέω το καλώδιο τα shared των σVISTA λές και παύουν να υπάρχουν και μου λέει οτι δεν υπάρχει το παρακάτω filename και η τοποθεσία του...αυτά...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz

απλα τον παω στο επομενο βημα που θα θελει να δει και νετ απο τους υπολογιστες ετου.θα καταλαβεις μελλοντικα οτι το workgroup κλπ ειναι για παιδακια,η λυση με τα accounts σε επιπεδο δικαιωματων ειναι η βελτιστη.επισης ο πληρης ελεγχος του δυκτιου μας σε επιπεδο ip θεωρειτε αυτονοητος ειτε εχεις ενα ειτε δυο ειτε 200 pc στο lan σου.τα βασικα τα υπερκαλυψα,για παραπανω ψαξε.

Ναι βρε, εγώ τα ξέρω αυτά, τα ανακάλυψα και τα έψαξα πρόσφατα μάλιστα. Αυτό που είπα το είπα κυρίως για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα και να μη μπερδευτεί ο φίλος μας και ήταν τελείως φιλικό. :flower: :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.