Jump to content



"CPU fan error.Press F1 to continue"


CelGaR

Recommended Posts

Αγαπητά μου παιδιά καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα: Όταν ξεκινάει το PC πριν φορτώσουν τα XP μου βγάζει μήνυμα CPU fan error.Press F1 to continue.

Πατάω F1 και μετά δουλεύει κανονικά. Κανονικά? Τρόπος του λέγειν. Σε άσχετες στιγμές το Pc κολλάει εντελώς και σώζεται μόνο με restart.Όταν λέω κολλάει εννοώ παγώνει η οθόνη δεν κουνιέται τίποτα και αν παίζει μουσική πχ ακούγεται βουιτό από τα ηχεία.Αυτό το κάνει όποτε του έρθειδηλαδή μπορεί να μην το κάνει καθόλου μέσα σε μια βδομάδα αλλά μπορεί να το κάνει και 3 φορές σε μια μέρα.Φαντάζομαι ότι έχει σχέση με αυτό το μήνυμα που βγάζει στην αρχή .Ιός δεν νομίζω να είναι γιατί εκτός του ότι το έχω scanάρει άπειρες φορές και δε βρίσκει τίποτα δε μου μοιάζει για κόλλημα από ιό.Φυσικά να σας πω ότι το φανάκι της CPU δουλεύει ρολόι και γενικά οι θερμοκρασίες είναι σε λογικά επίπεδα.

Η οποιαδήποτε βοήθεια.ευπρόσδεκτη.

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

σιγουρεψου οτι εχεις συνδεσει σωστα το καλωδιο για το φουρφουρι του cpu και επισης σιγουρεψου μηπως καποια επιλογη στο bios ειναι τπτ disabled κλπ...

+1.

και μενα οταν ξεκιναει ο υπολογιστης δεν λειτουργουν οι ανεμιστηρες, ομως μερικα λεπτα αργοτερα ξεκινανε. οπως ο θερμοστατης στο αυτοκινητο, πρεπει να πιασει καποια θερμοκρασια πρωτα. ομως για να σου κολλαει κατι αλλο συμβαινει. τσεκαρισε αυτα που λεει ο GoMaR.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι το φανάκι του επεξεργαστή είναι στην υποδοχή με τα 4 πινς. [cpu_fan]

Asus έχεις έτσι?

Υπάρχει και επιλογή στο bios που μπορείς να απενεργοποίσεις αυτό που πρέπει να πατήσεις f1 για να συνεχήσει.. Σου λέει μονο cpu fan error και προχοράει..

Temps κοιτάζεις καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Το cpu fan είναι συνδεδεμένο στη μητρική ή απευθείας στο τροφοδοτικό? Αν είναι στο τροφοδοτικό η μητρική δεν βλέπει cpu fan και έτσι φωνάζει. Ψάξε στο bios να απενεργοποιήσεις το alarm ή βάλε κάποιο case fan να παίρνει ρεύμα από τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εμένα πάλι βγάζει "Cpu fan error" αλλα ο ανεμιστήρας γυρίζει, όταν μπαίνω στο bios στην πληροφορίες μου δείχνει με κόκκινα γράμματα τις στροφές του ανεμιστήρα η οποίες δεν ξεπερνάνε τις 1600στροφές. Είναι πρόβλημα στο fan της cpu αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι βγάζει "Cpu fan error" αλλα ο ανεμιστήρας γυρίζει, όταν μπαίνω στο bios στην πληροφορίες μου δείχνει με κόκκινα γράμματα τις στροφές του ανεμιστήρα η οποίες δεν ξεπερνάνε τις 1600στροφές. Είναι πρόβλημα στο fan της cpu αυτο ;

Βαλε απο BIOS Ignore.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ανεμιστήρας(ψύξη) και θερμοκρασία έχουν μεγάλη σχέση μεταξύ τους. Λέγοντας ότι ο επεξεργαστής έχει 70 βαθμούς κελσίου θέλω να ρωτήσω αν είναι προβληματικός ο ανεμιστήρας και ανεβάζει θερμοκρασία ο επεξεργαστής αυτή ειναι η απλή σχέση μεταξύ ανεμιστήρα και θερμοκρασίας :)

Tι σχεση εχει αυτο με το θεμα μας?

Κανε νεο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.