Jump to content



Eizo SX2461W η Eizo HD2441W


Borg

Recommended Posts

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 22:28]

δεν παιζει blur λεμε..το 2007 ειχε

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 22:46]

Ετσι ειναι τελεία και παύλα....

@angel_f

Φίλος ειχες την DELL 2007wfp πριν πάρεις αυτην που έχεις και εισαι τοσο σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 23:03]

@angel_f

Φίλος ειχες την DELL 2007wfp πριν πάρεις αυτην που έχεις και εισαι τοσο σιγουρος?

Το τελεία και παύλα.... πηγαίνει στο οτι δεν παίζει blur στις 24" ΕΙΖΟ για τις οποιες μιλαμε

Θα το διορθώσω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε...

Η Dell έχει ghosting/blurring...

Αλλά ο casual gamer πραγματικά δεν το προσέχει. Κάποιος που λιώνει όμως στα instagib στο UT και στο Q3A, ή παίζει RTS σαν τρελός, το παρατηρεί.

Αυτές οι μέρες για μένα πέρασαν, όσο έλιωσα, έλιωσα. Αλλά για να είμαι και αντικειμενικός, στο Warhammer και στο UT2K4 έχω δει ένα κλικ blurring. Ελάχιστο και κατά βάση, για μένα, μη ενοχλητικό.

Από τη στιγμή που το Prad λέει ότι η δικιά μου η Dell παρουσιάζει πάνω κάτω το ίδιο blurring με την 2431, νομίζω θα είμαι μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Από τη στιγμή που το Prad λέει ότι η δικιά μου η Dell παρουσιάζει πάνω κάτω το ίδιο blurring με την 2431, νομίζω θα είμαι μια χαρά

Το Prad όμως μπορεί να έχει κίνητρο ($$), σε αντίθεση με τον gbak που είχε την 2007 και τώρα έχει την 2431 που σου λέει ότι είναι καλύτερη ;)

Φυσικά δεν έχει κάνει τα "επαγγελματικά" τέστ που θα έχει κάνει το Prad, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά "προσεκτικός" χρήστης, που αγοράζει ποιοτικά πράγματα και καταλαβαίνει τις διαφορές, ώστε να μπορεί να εκφέρει σωστή άποψη :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ειμαστε και αντικειμενικοι μιας που πιασαμε το blurring να πω και εγω για τις γωνιες θέασης που τις ειδα διπλα διπλα... 2007 με 2431 στου gbak.....η DELL για παράδειγμα υπερέχει στις γωνίες θέασης... υπήρχαν αλλοιώσεις στα χρωματα στην EIZO υπο γωνια...εχει να λεει ομως? σαφώς και η 2431 ειναι καλυτερη σε πολλα περισσότερα σημεία.... οποτε τι ψάχνουμε τώρα?

Πάντως καλο ειναι να ξεκολλησουμε λιγο απο τα συγκριτικά μεταξυ των 2 καθώς απο πολλες απόψεις συγκρινουμε ασχετα πράγματα... το thread καλα ξεκινησε μεταξυ 2 ΕΙΖΟ.... αν συγκριναμε τις 2 ΕΙΖΟ με τις 24αρες της LG, Samsung, DELL θα ειχε αξία... τωρα πάτε να πεισετε τον gznp οτι η ΕΙΖΟ των 1000-12000eur ειναι καλυτερη στα σημεια απο την 20αρα του των 470ευρω της πιο commercial DELL??

Τιθεται θέμα συγκρισης Η εγω καταλαβαινω λάθος?

Απλα για αλλη μια φορα θα πω οτι ολα ειναι σχετικά και ειναι θέμα τι αναγκες θέλει να καλυψει ο αλλος... η ΕΙΖΟ ειναι TOP μεν αλλα να συνοδευει και ενα αντιστοιχο υψηλης ποιότητα συστημα.... να εχω 24αρα ΕΙΖΟ των 1000-1200 με AGP κάρτα Η να βλέπω DIVX ταινίες απλα να χαζεύω στο net ειναι δώρον άδωρον για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:46]

Είναι ελάχιστες. Προσωπικά μία φορά έχω ακούσει για Eizo με καμένο.

Κάποιες χρησιμοποιούνται στην εταιρία, οι περισσότερες πωλούνται με χαμηλή τιμή σε εταιρίες που δεν τους ενδιαφέρει, όπως εφημερίδες, τράπεζες, κλπ.

Εαν αναφέρεσαι στην περίπτωση μου με τα 5 κολλημένα πιξελ στην S2411W ΟΚ

Εαν οχι σημείωσε 2 περιπτώσεις καμένων - καλυμμένων πιξελ .

PS . Ρε π@υστ@ τόσο άτυχος ειμαι?! :computer:

Link to comment
Share on other sites

η 2007 υπερεχει οντως σε γωνια θεασης αλλα πολυ μικρη διαφορα εως αμελητεα...επισης υπερχει σε input lag...βεβαια το ειζο τα παει εξισου καλα για 24αρι σε input lag αλλα δεν το συνιστω για hardcore gaming...επειδη καποιες φορες τεινω προς το hardcore οντως σε input σε online υστερει αλλα με το καιρο προσαρμοζεσαι και τα kill σου παραμενουν στα ιδια επιπεδα πανω κατω...το θετικο ειναι οτι ειναι πολυ γρηγορο πανελ για 24αρι...και επισης αυτο που μου κανε εντυπωση με το vsync off αρκετα λιγοτερο tearing που αντιθετως στο 2007 εβγαζε ματι...

κατα τα αλλα σε χρωματα...διαυγεια και απεικονιση η διαφορες ειναι μεγαλες γενικα ειναι το πρωτο πανελ που χει πεσει στα χερια μου με τοσο ζωντανη και εξαιρετικη απεικονιση χρωματων και γενικα εικονας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

Εαν αναφέρεσαι στην περίπτωση μου με τα 5 κολλημένα πιξελ στην S2411W ΟΚ

'Ωστε εσύ ήσουν! Κι έψαχνα το post... Αλήθεια, έβγαλες άκρη? Ξεκόλλησε κανένα? Πήρε φίλος Samsung 20άρα σήμερα κι έχει ένα κολλημένο :TD:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ειναι η Ιστρία ( να τα εχουν στο μυαλό τους οσοι ψάχνονται για αγορές.)

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37302&highlight=technixx

Δυστυχώς εγω ήμουν... και δεν πήρα απάντηση απο ΕΙΖΟ Ιαπωνίας και Γερμανίας , που είχα στείλει φαχ και email.

Να είναι καλά οι άνθρωποι της Ελληνικής αντιπροσωπίας που τους πήγα την οθόνη για ελέγχο και διαπίστωσαν την βλάβη , διότι μπορεί να νόμιζα στο τέλος οτι τα καμένα πιξελ είναι στο μυαλό μου με τoυς απατεώνες του technixx . Για ακόμα μια φορά θέλω να τους ευχαριστήσω, εκει στην MediaVis, για το ενδιαφέρων και την εξυπηρέτηση

Από εκει πέρα , φιλε Wizard! εχω να σου πω οτι πλέων δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα με τα πιξελ , ούτε καν τα βλέπω ποια ! χαίρομε την οθοναρα μου καθε μερα που την ανοίγω και είμαι απολιτα ευχαριστημένος

Λυπάμαι για τον φιλο σου , διοτι όπως και να το κάνεις οταν τα εχεις σκάσει και βλέπεις καμένα πιξελ , σου καταστρέφει την ψυχολογία .

Εύχομαι να βρει κάποια λυση , εαν οχι , εύχομαι να το συνηθίσει σύντομα οπως έκανα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 00:54]

παρτε και ενα δειγμα ετσι για το περιπου..

2002878357257663525_th.jpg

Πάντως το τελικο αποτέλεσμα... οφείλεται ΚΑΙ στην αναλυση της original φωτο της μούΝ@ς.... και βέβαια της ανάλυσης της δικης σου φωτογραφικης οταν τραβηξες την φωτο.... αν ειναι υψηλης ανάλυσης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι και το αποτελεσμα θα ηταν τέτοιο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την αποψη μου επι του θεματος....

Τελεια οθονη δεν υπαρχει.

Η καθε μια εχει τα καλα και τα κακα της.

Σιγουρα η Eizo ειναι Eizo.Το εχω ξαναπει.

Σιγουρα ειναι καλυτερη αλλα θεωρω οτι η διαφορα στα χρηματα ειναι αδικαιολογητη

καθως θεωρω οτι οι διαφορες στις TFT ειναι μικρες πλεον.

Ναι στις CRT οι Ειzo ηταν ετη φωτος μπροστα απο τις υπολοιπες.

Στις TFT παλι ειναι αλλα με μικρη διαφορα.Κατι που κατα τη γνωμη μου δεν

δικαιολογει τη χρηματικη διαφορα.

Πως να το κανουμε.

Πληρωνεις και το ονομα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ....Μια χαρα κολλαει και εδω παντως το post μου...:)

Εdit: Βλεποντας οτι αρκετοι απο εδω μεσα ψαχνονται για 24'' μηπως να κανονιζαμε

κανα round-up συγκριτικο με τις οθονες μας?

Link to comment
Share on other sites

Έχει corona effect η 2431....

edit: Πάμε από την αρχή.

- Κλασική συσκευασία, όχι κάτι fancy.

- Στιβαρή κατασκευή? Ναι και όχι, πλαστικά τρέχα γύρευε, αλλά it's ok.

- Μπλε φωτάκι rulez :p

- Μενού λίγο μικρό σε μέγεθος και τα κουμπιά θέλουν λίγο συνήθεια, αλλά δεν πειράζω κάθε μέρα ρυθμίσεις, μια χαρά.

- Μεγάλη είναι (ow yeah).

- Θέλω και 2η (ω ναι).

- Οριζόντιες γωνίες θέασης πάρα πολύ καλές σε εικόνες, εφάμιλλες με τη Dell.

- Κάθετες γωνίες θέασης...καλές αλλά λίγο σαλάτα - σα να ανεβάζει το brightness η εικόνα είναι. Βέβαια δε με χαλάει ιδιαίτερα καθότι δε θα πηγαίνω πάνω κάτω όταν κάθομαι στο PC.

- Οριζόντιες γωνίες θέασης σε total black - μέτριες. Με μικρές κινήσεις του κεφαλιού καταλαβαίνεις διαφορά ΑΝΕΤΑ. Στην Dell το μαύρο γινόταν πιο μπλε, εδώ γίνεται πιο γκρι. Αλλά total black καταστάσεις, δύσκολο να βρει κάποιος. Γι αυτό τις ξεχωρίζω από τις οριζόντιες γωνίες σε εικόνες.

- Corona Effect. Σαφέστατα έχει, σε total black φαίνεται πολύ εύκολα με τον cursor στο Extra Large. Δε νομίζω να φαίνεται ιδιαίτερα στα παιχνίδια though, το ελπίζω κιόλας.

- Ghosting/Blurring δεν το ψαξα :p

- Κανένα κακό pixel δε με ενοχλεί :D

- Πάρα μα πάρα πολύ καλό brightness allocation. Σε total black η οθόνη δε φαίνεται με γυμνό μάτι να έχει καμία πιο "λευκή" γωνία. Κάτι που η Dell είχε.

Αυτά προς το παρόν.

Μ'αρέσει - δεν ξετρελαίνομαι κιόλας. Σίγουρα η καλύτερη οθόνη που έχω δουλέψει στο σπίτι από πλευράς χρωμάτων πάντως.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μπλε.

Τυφλώθηκα από το μπλε λέμε.

Ούτε το κόκκινο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.