Jump to content



Αγορά Καλού Τροφοδοτικού


Kenpachi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλό τροφοδοτικό έτσι ώστε να το έχω και στο επόμενο σύστημα μου στο οποίο θα βάλω μπόλικα πραγματάκια:happy:

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806329

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=941298

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700662

Το Tagan δίχνει πολλά υποσχόμενα αλλά με χαλάει που δεν έχει αποσπόμενα καλώδια...

Εσείς ποιο μου προτίνεται από τα παραπάνω???

Δεκτές και δικές σας προτάσεις εννοείται:)

Το σύστημα που 8α αναβαθμίσω θα έχει σίγουρα διάταξη Sli,quad core,4 gb ram,2 HDD και 3 ανεμιστήρες στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Enermax ή Silverstone Olympia/Strider, κοντά στα 700-750W.

Βέβαια αν κλοκάρεις ΠΟΛΥ (ο 4πύρηνος πάνω από τα 3.6 σίγουρα και οι κάρτες να είναι GTX/UL πολύ κλοκαρισμένες) ίσως να χρειαστείς κάτι σαν το Enermax το 850άρι. Αν και είναι αρκετά υπερβολικό σενάριο :)

Τα αποσπόμενα καλώδια επίσης, μπορεί να προσφέρουν ευχέρεια στο cable management, αλλά λένε ότι ρίχνουν την απόδοση του τροφοδοτικού - αν θες τα μέγιστα, καλύτερα πάρε χωρίς αποσπόμενα καλώδια.

Τέλος, κάτι άσχετο. Ο Raptor που έχεις στην υπογραφή βλέπω λες ότι είναι 160GB. Είναι κάποιο λάθος (γιατί ο κανονικός της WD έχει 150GB) ή έχεις την ειδική έκδοση που έβγαλε η WD για την Dell, με τα 160GB?

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=909823

Απλα θεικο....:worship: :worship:

Αρχική απάντηση από gznp

Enermax ή Silverstone Olympia/Strider, κοντά στα 700-750W.

Βέβαια αν κλοκάρεις ΠΟΛΥ (ο 4πύρηνος πάνω από τα 3.6 σίγουρα και οι κάρτες να είναι GTX/UL πολύ κλοκαρισμένες) ίσως να χρειαστείς κάτι σαν το Enermax το 850άρι. Αν και είναι αρκετά υπερβολικό σενάριο :)

Τα αποσπόμενα καλώδια επίσης, μπορεί να προσφέρουν ευχέρεια στο cable management, αλλά λένε ότι ρίχνουν την απόδοση του τροφοδοτικού - αν θες τα μέγιστα, καλύτερα πάρε χωρίς αποσπόμενα καλώδια.

Τέλος, κάτι άσχετο. Ο Raptor που έχεις στην υπογραφή βλέπω λες ότι είναι 160GB. Είναι κάποιο λάθος (γιατί ο κανονικός της WD έχει 150GB) ή έχεις την ειδική έκδοση που έβγαλε η WD για την Dell, με τα 160GB?

Ετσι...

Και αν θες καλο τροφοδοτικο αφηνεις εξω τη zalman κατα τη γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε με το Enermax 720 Infinity νομίζω πρέπει να είσαι εντάξει. Μόνο αν θες όπως σου είπα να κάνεις πολύ o/c, να κοιτάξεις κάτι σε περισσότερα Watt.

Στο Off topic τώρα :D

Με τους δίσκους αυτούς ξέρεις τι παίζει από εγγύηση στην Ευρώπη?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα γενικά με τις εγγυήσεις από ebay....

Νομίζω ότι άμα σου χαλάσει θα πρέπει να τον στείλεις έξω και μετά άμα καλύπτει η εγγύηση την ζημιά στον αλλάζουν και στον στέλνουν πίσω....

Τώρα με έψησε και το παλικάρι με το Galaxy :unsure: λες να σκάσω τα 50 ευρώ παραπάνω και να το τσιμπίσω???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μετράει σίγουρα - πολύ καλό τροφοδοτικό, αν και λίγο ογκώδες :D

(το κακό με τους Dell Raptors είναι ότι κάτι παίζει η εγγύησή τους να είναι US only - στους "απλούς" αμερικάνικους Raptors νομίζω μπορείς να την κάνεις convert σε International - στους Dell όχι. ’σε που δεν ξέρω αν και στην Αμερική πωλούνται σκέτοι - μόνο μέσα σε Dell μηχανήματα νομίζω. Είναι παράξενη η φάση με αυτούς. Thanx για τις πληροφορίες anyway :D)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Enermax ή Silverstone Olympia/Strider, κοντά στα 700-750W.

Βέβαια αν κλοκάρεις ΠΟΛΥ (ο 4πύρηνος πάνω από τα 3.6 σίγουρα και οι κάρτες να είναι GTX/UL πολύ κλοκαρισμένες) ίσως να χρειαστείς κάτι σαν το Enermax το 850άρι. Αν και είναι αρκετά υπερβολικό σενάριο :)

Τα αποσπόμενα καλώδια επίσης, μπορεί να προσφέρουν ευχέρεια στο cable management, αλλά λένε ότι ρίχνουν την απόδοση του τροφοδοτικού - αν θες τα μέγιστα, καλύτερα πάρε χωρίς αποσπόμενα καλώδια.

Τέλος, κάτι άσχετο. Ο Raptor που έχεις στην υπογραφή βλέπω λες ότι είναι 160GB. Είναι κάποιο λάθος (γιατί ο κανονικός της WD έχει 150GB) ή έχεις την ειδική έκδοση που έβγαλε η WD για την Dell, με τα 160GB?

Γιατί πέφτει η απόδοση του τροφοδοτικού που έχει αποσπόμενα καλώδια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.