Jump to content



Συνθεση Pc


Andrew

Recommended Posts

Γεια σε ολους,,Ενδιαφερομαι να στυσω ενα pc το οποιο θα ειναι για γραφιστικη χρηση,

Τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι κυριως το corel draw και ολοι η σειρα τηs Adobe

Το ολο συστημα θελω περιπου να ειναι κοστισει γυρω στα 2000ευρω Αν ειναι τωρα πανω κατω 200,300 ευρω περισσοτερα τα χρηματα δεν εχει σημασια,

Εχω σκεφτει κατι αλλα δν ειμαι και πολυ σιγουρος!

Λοιπον :

mobo : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1049968

Cpu : To αφηνω πανω σας,,

Ram ; Το αφηνω παλι πανω σας,,ομως 2 η 4 gb οτι νομιζεται

Τροφοδοτικο :http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=988715

Η.D.D : 2X Τους 2 seagate σκεφτομαι να τους κανω Raid0 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977741&product=1043056

1X http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977741&product=832456 ο WD μονο για το λογισμικο (xp) και για τα προγραμματα

Kαρτα Γραφικων : kαι αυτο το αφηνω πανω σας,,Απλα σκεφτηκα εγω για την : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1029339

Και τελος ενα καλο Τower,,και συγκεκριμενα ενα FullTower

Eυχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

σορυ κιολας...αλλα η υπογραφη σου ..σε συνδιασμο με το "στυσω" μπορει να δημιουργησουν περιεργους συνειρμους...:p

Mνημη αν βαλεις 4γιγα ...καλο θα ηταν να ειχες και 64bit λειτουργικο..

Aν δεν πολυασχοληθεις ...και αυτες καλες ειναι

Mπορεις να παρεις και κατι φτηνοτερο..ενα καλο 800αρη πχ ..μιας και στα ιδια-περιπου- λεφτα μπορεις να βρεις 4γιγα 800αρες..

CPu θα προτιμουσα εναν Q9450 ..(αν και ισως παει μακρια η βαλιτσα..αξιζει)

Τροφοδοτικο ...σιγουρα σου ειναι υπεραρκετο..

Δες το corsair 550VX ή το seasonic 550+ ή αντε εστω το corsair 620ΗΧ (παιζει και το silverstone 650+ στα ιδια λεφτα)

Καρτα οχι οτι δεν ειναι καλη ...αλλα αν δεν παιζεις παιχνιδια..(φανατικα ωστε να κυνηγας και το τελευταιο frame που μπορουν να αποδωσουν τα λεφτα σου...) και μια ΑΤι 3850 σε καλυπτει(και πιο χαμηλη σε καλυπτει ...αλλα ειπα να μην ξεπεσουμε..:p)

Κουτι δεν ...μιας και ειναι καθαρα υποκειμενικο το 8εμα εκει..

Σιγουρα με μια ματια σε μερικες ιστοσελιδες 8α βρεις αυτο που θελεις..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έκανες το μηχανάκι φίλε μου, περισσότερο για gaming είναι παρά για γραφιστικά...

’ν θέλεις όμως σοβαρό pc για τέτοια δουλειά....

Βάλε 2 μνήμες με 4gb, πάνε σε 64bit λειτουργικό, βάλε κανα quad επεξεργαστή (και o phenom καλός είναι) και είσαι ok. Κάρτα γραφικών πάρει μια μικρούλα...

Δλδ...

Vga: 8800GS 384MB -> Plaisio.gr = 165,00

Μνήμες: Ram 2GB Kit DDR2 800+ U-DIMM AxeRAM χ2 -> Plaisio.gr = 152,00

Τροφοδοτικό: Etasis 650W Gaming -> Plaisio.gr = 80,00

Σκληρός Λειτουργικού + Προγραμμάτων + Υλικού βιβλιοθήκης: Western Digital 500GB -> Plaisio.gr = 94,00

Σκληρός Αποθήκευσης Δεδομένων + Δουλειών: Seagate 1TB -> Plaisio.gr = 255,00 (Αυτός μου γυάλισε το μάτι)

Κουτί: Stacker STC-T01 S -> Plaisio.gr = 142,00

DVDRW: Samsung Double Layer SH-S203B SA -> Plaisio.gr = 34,00

Ψύκτρα: Μεταξύ των 2:

α) Zalman 9500 LED για Intel και AMD -> Plaisio.gr = 40,00

β) Zalman 9700 NT for Intel - Amd -> Plaisio.gr = 65,00

ΣΥΝΟΛΟ ΜΕ ΤΗΝ (β) Ψ. = 987,00

INTEL ΛΥΣΗ

Mobo: P5E (s775, DDR2, X38) -> Plaisio.gr = 200,50

CPU: Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) -> Plaisio.gr = 234,00

AMD ΛΥΣΗ

Mobo: M3A32-MVP DWF -> Plaisio.gr = 206,58

CPU: Phenom 9600 (sAM2 + 2,3 GHZ,4MB) -> Plaisio.gr = 216,00

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΕ ΙΝΤΕL ΛΥΣΗ: 1.421,5

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΕ AMD ΛΥΣΗ: 1.409,58

Link to comment
Share on other sites

πριν σου προτείνω μια σύνθεση να πούμε ότι η επιδόσεις του seagate 500gb με 32 mb είναι σχεδόν ίδιες με του raptor. άρα 2*500 gb σε σχέση με έναν raptor είναι πολύ καλύτερες. λοιπόν στους σκληρούς σου προτείνω 2*500 gb σε raid αλλά επί δύο φορές. μακάρι να υπήρχαν οι 32mb εκδόσεις και σε 250 gb.υπάρχει thread γι' αυτό που σου λέω όπως επίσης και πολύ stuff στο google. την ψύκτρα στην προτείνω πιο πολύ για πιο ήσυχο pc αλλά και για overclocking αν ενδιαφέρεσαι. σου προτείνω 2 dvd- drives αλλά μπορεί και το ένα να σου είναι αρκετό. το κουτί είναι ενδεικτικό μιας και όπως είπε ο NTG είναι πρωσοπική επιλογή. τα 4 gb μνήμη για εμένα πρωσοπικά επιβάλονται. μην κολλάς στα timmings δεν θα δεις διαφορές. και 2*2gb να ξέρεις είναι καλύτερα από 4*1 gb. η κάρτα γραφικών είναι υπεραρκετή εκτός και αν είσαι gamer με 22" οθόνη και πάνω. τροφοδοτικό είναι αρκετό αλλά αν σκέφτεσαι για sli ή crossfire στο μέλλον πάρε κάποιο με 750 και πάνω. όλα του πλαισίου πάνω από τα 150 ευρώ είναι πολύ καλά. ορίστε και το σύστημα:

post-5962-1416073360,156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επίσης την μητρική την πρότεινα λόγω pci-e version 2 αλλιώς πάρε την gigabyte p35 ds4 μιας και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την asus. την διαφορά του pci-e 2 θα την δεις σε μελλοντική αναβάθμιση μιας κάρτας γραφικών. ούτε με 8800 gts και 3870 δεν φαίνονται οι διαφορές αυτή τη στιγμή. και να ξέρεις ότι τα καλύτερα δεν είναι και τα ακριβότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να κανω καθολου overclock στο pc γιατι θα ειναι καθαρα μονο για την δουλεια,,Για την καρτα γραφικων αφου θα γινει μια καλη υλοποιηση ας ειναι και η καρτα γραφικων εξισου καλη.Τωρα για το κουτι,,ναι πρεπει να το αποφασισω μονος μου,,Το τροφοδοτικο που διαλεξα πιστευω οτι ειναι αρκετα καλο,,δν θελω ουτος η αλλως να κανω sli i cf,,,.Η mobo που διαλεξα πιστευω οτι ειναι εξισου καλη αλλα δν ξερω τι μνημες να βαλω και τι cpu ωστε να εχω παρα πολυ καλη επιδοση,,Αν ειναι θα βαλω 4gb μνημες δλδ 2*2gb και οι σκληροι που διαλεξα ειναι πιστευω εξισου καλη.

Αν μπορειται και συμφωνα με τα δικα σας δεδομενα καντε μου παρακαλω την καλυτερη δυνατη λυση με λεφτα γυρω στα 2000με2300ευρω!Βαλτε μου παρακαλω και μια οθονη 20 me 23 inch την οποια ομως μην την συμπεριλαβεται στα λεφτα που σας ειπα.Ευχαρθστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

άμα δεις την υπογραφή μου θα καταλάβεις ότι τον έχω το σκληρό κι αυτό που σε προτείνω είναι πολύ καλύτερο από αυτό που σκέφτεσαι. όσο για την κάρτα γραφικών αν δεν παίξεις παιχνίδια ότι κάρτα και να πάρεις άνω τον 70 ευρώ δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά. για το τροφοδοτικό αν δεν πας σε sli είναι υπερβολικό και θα καις και περισσότερο ρεύμα.(σκέψου και το περιβάλλον :) ). όλο σου το σύστημα θα καταναλώνει 400 watt εκτός παιχνιδιού και στα παιχνίδια άντε να πας 500 watt. και με overclocking.

Link to comment
Share on other sites

κομπιουτεροσαυρος!

pcyf0.png

εβαλα 8γιγα ραμ.ισως υπερβολη,αλλα δε νομιζω οτι θα πανε χαμενα.

και 4Χ 320ρηδες,με την λογικη να κανεις raid 0+1

οι ατι παντα μου φαινονταν καλυτερες σε επαγγελματικη δουλεια,

και εκτος αυτου εχουν πολυυ καλυτερα συστηματα ψυξης απο τα απαραδεκτα φτηνιαρικα που εχουν οι nvidia.

εβαλα και μια ψυκτραρα για να εισαι παντελως αθορυβος...

και μια οθοναρα.

αν θες ντε και καλα να δωσεις παραπανω λεφτα πιστευω θα πανε χαμενα

εκτος κι αν θες να κοτσαρεις ραπτορες.

εβαλα και ενα blu ray recorder,δε ξερω αν θα σου χρειαστει,αλλα θα εχεις 50gb αποθηκευσης,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας,,,,,Πιστευω οτι και οι 2 υλοποιησης ειναι εξισου καλες!Οποτε λογικα θα κανω μια απο τις 2,,Περιμεντε την επομενη βδομαδα μετρησεις!!

ShadowRunner ισως εχεις δικαιο!Ουτος η αλλως το pc θα κανει συγκεκριμενει εργασια και δν θα το απασχολουν αλλες εργασιες οπως games η overclock!

Περιμεντε συντομα αποτελεσματα!! Ευχαριστω και παλι για της απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.