Jump to content



Προβλημα pc ή δικτυου?


eleni

Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχω συνδεση adsl στα 1024 της vodafone( δηλ. HOL :confused: ), απο την πρωτη μερα που συνδεθηκα αντιμετωπιζω ενα προβλημα.

Οταν ανοιγω τον firefox (τελευταια εκδοση) ενω ανοιγω τα site μου κανονικα καποια στιγμη κολλαει και την στιγμη που διαλεγω ενα σαιτ ή λινκ μου βγαινει μετα απο λιγο μυνημα που λεει οτι δεν εγραψα σωστα την διευθυνση, δηλ ww αντι για www. ή οτι εχω προβλημα στην συνδεση.

Οταν κλεινω τον firefox και τον ξανα ανοιξω ξανα τα ιδια, αφου περασει κανα 5 λεπτο τοτε λειτουργει κανονικα αλλα και παλι μετα απο κανα 20λεπτα τα ιδια...

Με προβληματιζει το γεγονος οτι o dap(download accelarator plus) συνεχιζει να κατεβαζει κανονικα τα αρχεια σαν μην υπαρχει κανενα προβλημα, αρα η συνδεση με το διαδικτυο υπαρχει αφου κατεβαζει σταθερα, ο browser ομως γιατι το παθαινει αυτο? Πριν παρω στην τεχνικη βοηθεια της vodafone υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα μου?

ΥΓ. Και με τον explorer τα ιδια κανει.

Ευχαριστω εκ των προτερων,

Ελενη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MOS [Σήμερα, στις 20:26]

Εχεις καποιο firewall ??

Εχω το AVG free edition, antivirus ειναι νομιζω, και εχω ενεργοποιημενο το friewall των windows. Bασικα, οταν ειχα το pc Αθηνα ειχα vivodi και ολα καλα... Αλλα πως γινεται το DAP να κατεβαζει κανονικα και ο browser να μην δουλευει με παυσεις, το μυνημα που λεει οταν εχω το προβλημα ειναι: ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣ, κοιταξτε αν γραψατε σωστα τη διευθηνση, αν υπαρχει προβλημα στο δικτυο, η αν εχω καποιο firewall που δεν επιτρεπει τη συνδεση του firefox.

Προληπτικα πηγα στο firewall ton win και διαλεξα στο exception και τον firefox για να μην ελεγχετε.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κατεβάζεις με τον DAP και ο DAP αυτό που κάνει είναι να ανοίγει άνω των 2 connections για κάθε αρχείο.... τότε "γεμίζει" η γραμμή σου.

Επίσης δέν μας είπες εάν κατεβάζεις από TCP ή UDP Connections. Επίσης να προτιμάς FTP παρά HTTP γιατί είναι πιο γρήγορο το κατέβασμα των αρχείων μιάς και το FTP είναι κατεξοχήν optimized για αρχεία!

Τέλος μπορεί να γεμίζει και το buffer των connections του modem σου. Ποιό MODEM έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qtgeo [Σήμερα, στις 20:47]

Εφόσον κατεβάζεις με τον DAP και ο DAP αυτό που κάνει είναι να ανοίγει άνω των 2 connections για κάθε αρχείο.... τότε "γεμίζει" η γραμμή σου.

Επίσης δέν μας είπες εάν κατεβάζεις από TCP ή UDP Connections. Επίσης να προτιμάς FTP παρά HTTP γιατί είναι πιο γρήγορο το κατέβασμα των αρχείων μιάς και το FTP είναι κατεξοχήν optimized για αρχεία!

Τέλος μπορεί να γεμίζει και το buffer των connections του modem σου. Ποιό MODEM έχεις?

Αυτο με τον DAP το παρατηρησα, γι'αυτο οταν κατεβαζει ξεχνω το σερφαρισμα.

MOS, το απενεργοποιησα το firewall και μεχρι στιγμης ολα good, μην το ματιαξω βεβαια:p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία το MODEM αυτό είναι μέτριο και λογικά σε ικανοπoιεί.

Βέβαια πολλές φορές κολάει και το καλύτερο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να βγάζει το από το ρεύμα λίγο το MODEM και μετά όλα καλά.

Βέβαια, όπως ακούω την περιγραφή μάλλον γεμίζει η γραμμή.

Θέλω eleni να μας πείς με πόσα Kbit ή KB κατεβάζεις και μετά δέν μπορείς να κάνεις browse...

Επίσης επιμένω στο θέμα UDP, TCP.....Απο τί κατεβάζεις λοιπόν HTTP,FTP?

Kατεβάζεις και Torrent?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ξανα ηρθε λιγα λεπτα αφου απαντησα θετικα, αλλα επανηλθε με το που εκλεισα τον firefox και τον ανοιξα αμεσως.

Οσον αφορα το dap εχω 3 μερες να τον χρησιμοποιησω, και αρα δεν οφειλεται σε αυτο. Παντως τωρα (με το απενεργοποιησα το firewall) δεν το κανει τοσο συχνα...

MOS kai ta 3 αυτα προβληματα πως λυνονται pls..:flower:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MOS με όλο το σεβασμό.

Δέν γνωρίζω τι είσαι ή ποιός είσαι...

Αλλά στοχεύεις σε εντελώς λάθος πλευρά.

Ειδικά τα "cookies" και το "καποιες ρυθμισεις του μοντεμ ειδικα για τον firefox!!"

Είναι παντελώς άσχετα.....

Link to comment
Share on other sites

eleni επειδή δέ θα βγάλουμε άκρη...

Σε παρακαλώ πές μου τι προγράμματα τρέχουν τώρα στο PC σου για να αποφανθούμε εάν είναι κάποια εφαρμογή ή το MODEM είτε φταίει κάτι στη γραμμή σου.

Αλλά πάμε σε παρακαλώ με τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Φτανει που ξερω εγω ποιος ειμαι...

Φιλε qtgeo για να τα λεω αυτα σημαινει οτι καπου τα βασιζω.....

Εχω βρεθει σε διαφορες συζητησεις σε σχεση με αυτο το προβλημα...(vodafone & firefox)

Δεν σημαινει οτι ειμαι τρελος και οτι θελω λεω......

Και αυτα που ειπα ισχυουν και ειναι πιθανα,δοκιμασε εσυ Ελένη να σβησεις τα cookies...

Τσεκαρε αν εχεις βαλει καποιο λαθος add-on....

Και παιξε με τις ρυθμισεις του modem σου...συνηθως αντιμετωπιζεται το προβλημα,οτι δλδ δεν αφηνει τον firefox να λειτουργησει....

Link to comment
Share on other sites

Μη με παρεξηγείς δεν σε έβρισα.

Απλά είμαι Μηχανικός Η/Υ και Δικτύων και το θέμα της κοπέλας είναι καθαρά προς την πορεία της γραμμής.

Δέν έχει να κάνει τόσο με το Application Layer και φυσικά η εμπειρία των συζητησεών σου σε καμία περίπτωση δεν υπερκαλύπτει την οποιαδήποτε γνώμη ενός μηχανικού ούτε την εμπειρία του.

Πρωσοπικά έχω τεράστια εμπειρία.

Ας είμαστε σοβαροί κιόλας...και ας βοηθήσουμε. Μην πεδαίυουμε το κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ξεκινα λοιπον την διαγνωση σεαφηνω να λυσεις το προβλημα....

Αφου εισαι και μηχανικος Η/Υ & δυκτιων !!!

Δεν το συνεχιζω επειδη εχουμε και μια κοπελα στην παρεα μην μπεις στον κοπο να απαντησεις !!

Φιλικα παντα :hi: :hi: :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.