Jump to content



ASUS M3A PROBLEM


KOSTAS4_XT

Recommended Posts

Καλησπέρες.

Την Παρασκευή ήρθε επιτέλους η M3A μαζί με εναν 5200+.

Τα πρώτα προβλήματα ξεκίνησαν με τον ethernet controller..

Τελικά μετά απο αλλαγή του bios και βάζωντας το τελευταίο (beta) το πρόβλημα λύθηκε.

(Crashαραν τα win πριν φτάσουν στο welcome screen ή κατα την εγκατάσταση του driver, σερνόταν... και χρειαζόταν reset).

Οταν τελικά τελειώσαν όλα τα βάσανα... ξεκίνησαν ΑΛΛΑ!!

Βάζωντας το pro street, μετά απο 5-10 λεπτά, έκανε επαννεκίνηση... και είδα το εξής περιέργο.. CPU HIGH TEMPERATURE!!! Μπαίνω στο bios και βλέπω τον εξωφρενικά μεγάλο αριθμό των 112C!!!! :blink: Πιάνω την ψύκτρα και ήταν ΔΡΟΣΕΡΗ!! :eek: ..Δλδ, άνετα είχες το χέρι σου πάνω για ΟΣΗ ώρα ήθελες, και συγκριτικά με την 3850, ήταν κάτι παραπάνω απο δροσερή.

(μετά απο λίγη ώρα που το άφησα κλειστό)..Μπαίνω στα win, και βάζω coretemp και βλέπω το άλλο ΚΟΥΛΟ -> 20C :blink: , κάνω restart, και πάω bios. Εκεί έγραφε 60++.

..Επόμενο βήμα, S&M - FPU test 100% load. Μέσα σε 20 δεύτερα, βγάζει μήνυμα και λέει, το test σταμάτησε στουσ 45C "warning". Μπαίνω bios, βλέπω 100άρα.

...Βάζω το αρχικό bios, το οποίο είναι και το μοναδικό "final", και στα καπάκια ΞΑΝΑ το τελευταίο beta και παρατηρώ ότι έχουν μια απόκλιση στο monitoring της θερμοκρασίας κατά 10-20 C περίπου.

Μιλώντας με τον JcDenton, μου πρότεινε κι αυτός με τη σειρά του, να ξαναβγάλω την ψύκτρα και να την ξαναβάλω, μήπως δεν πατούσε καλά.. Το έκανα 3-4 φορές, (arctic silver 5) ...Τα ίδια και τα ίδια!

Καμιά ιδέα??? :jump: :giveup: :unsure::blink::dots: :whistling :sick:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με έναν AMD X2 5200+ και την ASUS M3A. Έστειλα τη cpu πίσω και περιμένω να με ενημερώσουν απο την octabit αν θα τον αλλάξουν. Σκέφτομαι να πάρω απο το μαγαζί έναν phenom 9750, αν τον αλλάξουν. Διάβασα αρκετά στο forum της asus για πολλά προβλήματα για τη συγκεκριμένη μητρική.

Αλλάζοντας τον επεξεργαστή, αντιμετώπισες αλλα προβλήματα με τη μητρική ???

Link to comment
Share on other sites

Με ενημερώσανε σήμερα απο την octabit οτι ο επεξεργαστής είναι ΟΚ. Τον δοκιμάσανε 4 ώρες λέει

και δεν είχε πρόβλημα με τη θερμοκρασία !!!

Θα πάω σήμερα όλο το pc στο μαγαζί για να δούνε αν φταίει η μητρική για να πάει για αλλαγή.

Εγώ βέβαια απο αυτά που διαβάζω δεξιά και αριστερά είμαι σχεδόν σίγουρος οτι φταίει ο επεξεργαστής.

Ειχα δοκιμάσει να κλείσω και τον sensor του m/b και με το core-temp πάλι τα ίδια εκανε ο επεξεργαστής.

Πώς μπορεί να φταίει η μητρική ??

Αντε να δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Aφού είσαι σίγουρος ότι εγκαθιστάς τη cpu καλά, και φαντάζομαι η ψύκτρα είναι κρύα στην αφή, τότε μάλλον δεν φταίει η cpu, εκτός κι αν έχει πρόβλημα ο σένσορας θερμοκρασίας στο πυρήνα, όπως συνέβαινε με κάποιους Intel. Η μόνη λύση, να δοκιμάσεις σε άλλη μητρική τη cpu

Link to comment
Share on other sites

Aφού είσαι σίγουρος ότι εγκαθιστάς τη cpu καλά, και φαντάζομαι η ψύκτρα είναι κρύα στην αφή, τότε μάλλον δεν φταίει η cpu, εκτός κι αν έχει πρόβλημα ο σένσορας θερμοκρασίας στο πυρήνα, όπως συνέβαινε με κάποιους Intel. Η μόνη λύση, να δοκιμάσεις σε άλλη μητρική τη cpu

Σε αρκετα site ακόμα και σε forums της amd αρκετοί λένε οτι υπάρχει πρόβλημα στα thermistor των πυρήνων "brisbane". Απ'ότι με ενημέρωσε το μαγαζί, δοκίμασαν άλλη μητρική και δε παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Συμπερασματικά μάλλον φταίει η μητρική. Παει για αλλαγή και θα δούμε αν η καινούργια θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι προβλημα στο να διαβαζονται οι θερμοκρασιες σωστα οχι οτι

ανεβαζουν θερμοκρασιες οι brisbaine ....... brisbaine εχω και εγω

και τον τρεχω 24/7 απο 1.9 στα 3.0 αρκετο καιρο τωρα ενα μονο σου λεω

καλυτερο παγακι δεν εχω βρει [που λει ο λογος] δες την υπογραφη μου]

υγ με το προγραμα της asus δεν ειχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας να αλλαχτεί η m/b απο τον προμηθευτή, σκέφτηκα μήπως και δώσω μερικά ευρά

παραπάνω για να πάρω την msi K9A2 CF-F. Την έχει κανένας και τι άποψη έχει ?

Έχει μεγάλη διαφορά το 770 απο το 790 chipset και σε τι ?

Link to comment
Share on other sites

H m/b αλλάχτηκε απο τον προμηθευτή και η καινούργια M3A έχει τα ίδια προβλήματα

με τις θερμοκρασίες. Θα ξαναπάει για αλλαγή και αυτή τη φορά θα αλλαχτεί με μια

ASUS M3N78-EH ή ASUS M3A78-EH.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Ένα έχω να πω μακρυά απο την ASUS M3A !!!!

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.