Jump to content



Πρόβλημα στην εκκίνηση


daemon13

Recommended Posts

Λοιπόν πρόσφατα σε pc φίλου έκανα εγκατάσταση windows xp και windows vista σε διαφορετικά partitions ολοκάθαρων δίσκων.Όμως μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης των vista δεν εμφανίζεται η οθόνη που μου λεεί να επιλέξω λειτουργικό.Μου φάνηκε περίεργο :blink: γιατί μέχρι τώρα έχω κάνει το αντίστοιχο πολλές φορές...Οπότε ο υπολογιστής μπορεί μόνο να ανοίξει τα vista....και ερωτώ τώρα:με ένα bootmanager θα λυθεί το πρόβλημα?Εάν ναι έχετε να μου προτείνετε κάποιον?

ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα δύο λειτουργικά σε έναν δίσκο ή σε διαφορετικούς;Προσπάθησε πάντως μετά το post και πρίν μπεί στα windows να πάτήσεις συνεχόμενα Delete ή tab.Λογικά θα σου εμφανίσει την οθόνη επιλογής λειτουργικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Theovaz [Σήμερα, στις 20:22]

Είναι και τα δύο λειτουργικά σε έναν δίσκο ή σε διαφορετικούς;Προσπάθησε πάντως μετά το post και πρίν μπεί στα windows να πάτήσεις συνεχόμενα Delete ή tab.Λογικά θα σου εμφανίσει την οθόνη επιλογής λειτουργικών.

σε διαφορετικούς δίσκους είναι.οκ αυτό που λες θα το προσπαθήσω όμως καλύτερο γι αυτόν θα είναι να κάνουμε κάτι ετσι ώστε να μπορεί να επιλέξει ευκολότερα λειτουργικό...;)

αν έχεις καμιά ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι σε διαφορετικούς δίσκους (δηλ.τα vista στον δίσκο α και τα xp στον δίσκο β) μπορείς μέσω bios να διαλέξεις απο ποιόν θα bootαρει π.χ εάν θες να μπείς στα xp διαλέγεις ώς first boot device τον δίσκο που τα έχει και εάν θές να μπείς στα vista διαλέγεις τον δίσκο έχει τα vista (αυτό γίνεται μέσω μιας καρτέλας που γράφει "select hard disk boot priority'' ή κάτι παρόμοιο στο menu advanced bios options ή στο Integrated Peripherals Menu).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Theovaz [Σήμερα, στις 21:17]

Εάν είναι σε διαφορετικούς δίσκους (δηλ.τα vista στον δίσκο α και τα xp στον δίσκο β) μπορείς μέσω bios να διαλέξεις απο ποιόν θα bootαρει π.χ εάν θες να μπείς στα xp διαλέγεις ώς first boot device τον δίσκο που τα έχει και εάν θές να μπείς στα vista διαλέγεις τον δίσκο έχει τα vista (αυτό γίνεται μέσω μιας καρτέλας που γράφει "select hard disk boot priority'' ή κάτι παρόμοιο στο menu advanced bios options ή στο Integrated Peripherals Menu).

το έκανα και αυτό αλλά τίποτα πάλι ξεκινάνε τα βιστα και όχι τα χρ όπως θα έπρεπε κανονικά μετά την αλλαγή του boot priority

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.