Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ !


niiid

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους και παλι..

πρην λιγο καιρο με βοηθησατε να στισω ενα pc για ενα φιλο.

το pc εχει τα εξες" q6600,asus p5kc,2gb cell shock 1066,mia 8800gt,1 raptor,1 500gb,psu 700 corsair isos..? anyway

το pc το εχουμε στισει κανα μηνα πρην στο σπιτι μου. ολα δουλεβανε ρολοι,εκτος απο παιχνιδια που δεν προλαβαμε να δοκιμασουμε...

το pc το πειρε ο φιλος σπιτι (δεν εχει ακομα net) και ουσιαστικα για ενα μηνα το μονο που κανει με το pc ειναι photoshop kai defrag... εχθες λοιπον ηρθε απο το σπιτι μου και του εδοσα καποια παιχνιδια... παει λοθπον σπιτι του και τα βαζει... το προτο ηταν το crysis... αφου τα εβαλε ολα στο very high+aa8x το pc εβγαλε BSOD....anyway restart και ολα καλα... εβγαλε το AA αφου τον εκραξα και ξαναεπεξε...

2ο game... test drive unlimited... install ολα καλα.στα 5 πρωτα λεπτα παιχνιδιου το pc κανει

freeze... restart και το pc δεν ανοιγει... του λεω να το βγαλει απο το ρευμα για λιγο και να το ξαναβαλει... το pc ανοιγει,το κανει shutdown μονος του και παει να το ξανα ανοιξει... το pc νεκρο... περνουν τα φανακια αλλα δεν κανει το κλασικο μπιπ,η οθονη μενει νεκρη... το ξαναβγαζει απο το ρευμα και παλι τα ιδια.το pc βγαζει post "overclocking faild"... (ολα στο bios ειναι default,μονο τις ram εχουμε βαλει manual στα 1066) καποια στιγμη βαλε βγαλε to pc ξαναπειρε...

anyway ,ερχετε και με περνει και παμε σπιτι του

να το δουμε... υποψιαζομε οτι μπορει να εχει κτιπισει καποια ram,και τις κανω τραμπα... εναλαξ,μονο με την μια,μονο με την αλλη αλλα τπτ...

μπενω bios και παω στα volt tis ram και τα βαζω manual 2.3v,οσο λεει το dimmaki επανω του. το pc ανοιγει κανονικα και λεω ωραια,μαλων εδινε λαθος volt το mobo...

τρεχω και ενα crysis για καμια ωρa και ολα καλα....

καποια στιγμη το κανουμε παλι shutdown ,και μετα restart,kai pali shutdown και παλι restart ολα καλα σκευτομε,ξεμπλεξαμε!

στο τελευτεο restart to pc δεν ανοιξε :sick:

ξαναβγαλαμε το ρευμα και ξαναπειρε...

:tomato:

ps: δεν μπορω να βρω στο mobo που ειναι τα πινακια για να του κανω ενα clear cmos...

ps2: to pc εχει Vista και προφανος λοιπουν πολλα update(θα προσπαθισω να το παρω σπιτι και να του κανω update στα Vista+drivers για mobo,vga,bios.)

ps3: οι temp του pc ειναι πολυ okk περιπου 28 στο desktop με TAT..

ps4:ξαναβαλα τις ram στα 800 αλλα τπτ

ps5:εβαλα το overclocking sto bios manual αντι για auto και ολλα τα settings του cpu στα default..

ps6:αντιστιχο προβλημα ειχα και εγω στο δικομου pc αλλα ητανε η μια ram (cellshock και αυτη) που τα ειχε παιξει...την αλαξα και ολα οκ.

ευχαριστω θερμα οποιον μου δοσει τα φωτα του...!

παιδια help γιατι το pc το εχω χρεωθει εγω,αφου εγω το εστισα στον φιλο!

Link to comment
Share on other sites

Όλα default ή auto βρε?

Αυτό ίσως ευθύνεται - αν τα έχεις στο auto. Μερικές μητρικές τα κάνουν μαντάρα εκεί, δίνοντας ότι να ναι ρεύματα και ρυθμίσεις. Δοκίμασε να τα βάλεις manually, αν χρειαστεί κιόλας να "τσιμπήσεις" ένα κλικ το ρεύμα κάντο, κακό δε θα κάνει μια ελάχιστη άνοδος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 12:30]

Όλα default ή auto βρε?

Αυτό ίσως ευθύνεται - αν τα έχεις στο auto. Μερικές μητρικές τα κάνουν μαντάρα εκεί, δίνοντας ότι να ναι ρεύματα και ρυθμίσεις. Δοκίμασε να τα βάλεις manually, αν χρειαστεί κιόλας να "τσιμπήσεις" ένα κλικ το ρεύμα κάντο, κακό δε θα κάνει μια ελάχιστη άνοδος.

ολα auto ητανε και αλαξα το voltram se 2.3v,εβαλα και το cpu manual. nb sb vid auto.θα δοκιμασω να τα βαλω manual και αυτα.

ΤΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπορει να φταίνε πολλά πράγματα....για να δεις τι φταίει πρέπει πρώτα ολοκληρο το συστημα να γινει updated απο drivers για την mobo μέχρι και τα ιδια vista, κάρτες γραφικων κτλ κτλ... εγω θα ελεγα να το φέρει ο φιλος στο σπιτι σου και να ασχολειθε με τα updates πρώτα και αν και εφόσον συνεχίσει τα προβλήματα τωρα ξανακάνεις troubleshooting...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.