Jump to content


Lian Li PC-V2100APLUS II Silver


FANISTELROOY

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κουτι για το καινουριο συστημα που ετοιμαζω. Αυτο που με τραβηξε ειναι οι ανετοι χωροι του, η κατασκευη απο αλουμινιο και η ηχομονωση.

Πιστευω οτι ενα ανετο κουτι φτιαγμενο με το σωστο υλικο προσφερει καλυτερη ψυξη σε ενα συστημα και σε συνδιασμο με μια ηχομονωση μου ακουγεται ιδανικη λυση.

Περιμενω αποψεις και σχολια για το συγκεκριμενο κουτι και καποια διαφορετικη προταση.

Να μην ειναι πιο ακριβο γιατι αρχικα υπολογιζα 100-150 για κουτι Full.

Εκτος αν παρω κανενα φτηνο κουτακι και ετοιμασω μια υδροψυξη (ποσο θα κοστισει;)....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το Lian Li PC-V2000 PLUS II

Αν τα συγκρινεις ειναι σχεδον τα ιδια εχουν ακριβως τις ιδιες διαστασεις, αλλαζουν μονο στην εμφανιση και στις θηκες για δισκους...

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=20&Category=69977695&Products=923125%2c1024450

Μια χαρα κουτι ειναι, αλλα να ξερεις οτι ειναι τεραστιο απο μεγεθος.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει το μεγεθος, ισα ισα που η ανεση σε ενα κουτι πιστευω ειναι απαραιτητη. Απο θεμα θορυβου πως παει το δικο σου; κοβει τπτ; το ν2100 λεει για ηχομονωση και με ψηνει αγρια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση το δύο κουτιά από άποψη ηχομόνωσης.

Η σειρά V1000-2000 λόγο του ανοικτού σχεδιασμού της είναι πολύ ποιό «φασαριόζικη».

Αυτές οι χιλιάδες τρυπούλες μπροστά μπορεί να βοηθάνε στην ψύξη αλλά αφήνουν τον ήχο ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω τα λεγομενα του dpolal

Μπορει σε χωρους να ειναι πανομοιοτυπα τα V2000 και V2100 αλλα στο ζητημα του θορυβου το 2100 εχει σαφες προβαδισμα

Πιστευω λοιπον οτι το V2000 θελει μια υδροψυξη για να ειναι ησυχο(ισως γι'αυτο να εχει διατρητο ολο το πατωμα,για να μπει ψυγειο) και το V2100 θελει καλη αεροψυξη και ησυχο τροφοδοτικο

Για την ακριβεια το V2000,δεν ειναι ενοχλητικο αλλα δεν σε αφηνει κιολας να ξεχασεις οτι ειναι on.Ακουγεται δηλαδη.Τωρα αν φταινε οι εργοστασιακοι 12ρηδες,το τροφοδοτικο ή η VGA δεν εχει τοση σημασια.Οταν χρειαζεσαι ενα ησυχο εως αθορυβο PC και αυτο δεν συμβαινει,φταιει σε ενα μεγαλο βαθμο και το κουτι.Γιατι μια απο τις "δουλειες" που εχει να κανει ενα case ειναι και να απομονωνει το θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα σε αυτο το κουτι... το πολυ πολυ αν δεις οτι οι ανεμιστηρες του κουτιου κάνουν παραπάνω θορυβο, τους αλλάζεις.... Ο silentX ειναι καλος συνδυασμος με την ψυκτρα σου αλλα δεν ειναι και αθόρυβος...λογικά ομως θα περιορίζεται πολυ ο θόρυβος λογω κουτιου ;)

Link to comment
Share on other sites

Στοχος μου ειναι να κανω ενα συστημα αθορυβο. Δεν μπορω να καθομαι να κανω εργασιες και να διαβαζω και να εχω ενα PC σαν ηλεκτρικη σκουπα διπλα μου.

Σχετικα με την ερωτηση που εχω κανει παραπανω, να παρω δλδ ενα φτηνο κουτακι και να βαλω υδροψυξη, ποσο θα κοστισει περιπου;

Σε καποιο αλλο φορουμ μου προτιναν αυτο εδω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700489

που εχει και υδροψυξη ετοιμη, αλλα δεν μου γεμιζει το ματι. Δεν εχω εμπειρια απο κουτια βεβαια, απλα δεν μου καθεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το αθόρυβο ειναι σχετικο.... εξάλλου ακομα και το πιο αθόρυβο να πάρεις, θορυβος θα εξακολουθει παράγεται απο κάπου δεν γινεται...... με αυτα που εχεις + το κουτι επιλoγής (Lian-Li) θα εχεις συστημα με πολυ χαμηλα επιπεδα θορυβου να το πουμε καλυτερα... νεκρινη σιγη μονo τα κλειστα PC εχουν :D

Μην πας σε τέτοιες λυσεις.... αν δεις οτι χρειάζεσαι υδρόψυξη στο μέλλον, κάντη καλύτερα μονος σου για καλυτερο αποτέλεσμα και πιο αποδοτικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως, καλυτερα να την κανω μονος μου να διαλεξω τι θα βαλω πανω. Δεν νομιζω να εχω προβλημα χωρου με το συγκεκριμενο κουτι εξαλλου...

Γι αυτο εδω τι λετε;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=936677

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε αυτην την κατηγορια χρημάτων, δυσκολα θα βρεις σαβουροκουτι ή που να μην καλυπτει εναν απαιτητικο PC user ειτε βαλει υδροψυξη ή αεροψυξη...... που σημαινει οτι αποτελουν καλη επένδυση για στήσιμο μηχανήματος....

Τωρα οσον αφορα τον θορυβο απο ενα φιλο που το εχει δεν εχω ακουσει παράπονα.... και εχει και αυτος θέμα με τον θόρυβο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!! Κουτι-οθονη-ηχεια θα τα κρατησω και για το επομενο συστημα. Οποτε πρεπει να ειμαι πολυ προσεκτικος στην επιλογη τους.

edit:

Πως μπορω να βαλω δημοσκοπηση αναμεσα σ αυτα τα 2 κουτια;

Πηγα να κανω edit το πρωτο ποστ αλλα δεν ειχε καμια τετοια επιλογη.. Μαλλον χρειαζεται να ανοιξω νεο θεμα. Αν το δει καποιος μοντ ας το φτιαξει σ αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.