Jump to content



συμβουλή για νέο σύστημα!!


no_one1416003307

Recommended Posts

σιγά σιγά ξεκαθαρίζω το τοπίο όσο αφορά τι αξίζει και τι δεν αξίζει να ξοδέψεις λεφτά για να φτιάξεις ένα δυνατό σύστημα..

μέχρι τώρα όπως το έχω φτιάξει στο μυαλό μου πάει κάπως έτσι...

NZXT

LEXA RedLine Edition 97,00

Intel

Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 234,00

Chieftec

750W 24pin 99,00

Σύστημα ψύξης επεξεργαστή ?? δεν έχω κατάληξη.. καμια συμβουλή? μάλλον κάτι για αερόψυξη

Motherboard? πάλι δεν έχω καταλύει αλλα προσωπικά είμαι τις ASUS!!

Μνήμη, RAM..1) Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-18 69,00 x2

2)Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz AxeRAM 87,00 x2

3)Ram 2GB Kit Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12 109,00 x2

4)Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-15 139,00 x2

πάω για 4 gb ram σίγουρα

Κάρτα Γραφικών

Sparkle

8800GTS 512MB Calibre 270,00

LG

DVDRW + / - DL H58N Black (Bulk) 25,00

οθόνη

LG

TFT 20'' L207WT-PF με DVI και αντίθεση 10.000:1 279,00

δεν ξέρω αν θα ήταν προτιμότερο να πάρο μια 22... αλλα αυτή έχει την μεγαλύτερη αντίθεση από όλες τις άλλες και με τράβηξε..

εσείς τι λέτε?

Western Digital

320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2)

σκληρούς δίσκους έχω πολλούς στο παρόν σύστημα 1TB εξωτερικούς και

3 sata1

τους οποιους σκοπεύω να μεταφέρω στο καινούριο σύστημα.

τον νέο sata2 τον θέλω για C

οποιος θέλει να βοηθήσει λιγάκι ας το κάνει..

τώρα που είμαι στο ψάξιμο θα ήθελα να ακούσω και άλλες άποψης...

Link to comment
Share on other sites

κουτί= επιλογή σου

μνήμες πάρε τις axeram αλλά αν δεν κάνεις overclocking πάρε όποιες θες.

κάρτα γραφικών μια χαρά. dvd-rw μια χαρά. οθόνη πάρε την samsung 2232bw απλά όλα τα λεφτά. μην κολλάς στην αντίθεση απλά δες tests ή πάνε αν μπορείς σε κάποιο κατάστημα πλαίσιο και δες από κοντά. επίσης και η hp2207 είναι πολύ καλή και πρέπει να υπάρχει στον Κοτσόβολο. σκληρό εγώ είμαι υπέρ του seagate 500gb 32mb cashe αλλά αν δεν είναι για λειτουργικό πάρε όποιον θες. μητρική πάρε την gigabyte ds4 pci-e v1.1 ή asus p5e pci-e v2.0. ψύκτρα πάρε την scythe ninja plus v.2

Link to comment
Share on other sites

πια test εννοείς? που μπορώ να τα βρω διότι στα χαρτιά έχουν σχεδόν όλες τα ίδια χαρακτηριστικά..

καθώς επίσης και ξέρω ότι αντίθεση σημαίνει καλύτερη και πιο ευκρινής εικόνα..

για αυτό κόλλησα στο συγκεκριμένο μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη τσίμπα Samsung 22αρα. Εγώ από LG 20άρα, όταν πήγα στην Samsung είδα το φώς μου! Αυτή που προτείνει ο agrimi είναι super αλλά οποιαδήποτε αρκεί να είναι Samsung. Μητρική value for money για αυτά που δίνει είναι η Abit IP35pro, αλλά άμα την πάρεις, κοίτα σε άλλο μαγαζί γιατί το συγκεκριμένο στο οποίο έχεις κάνει τις επιλογές σου δεν τις φέρνει εδώ και καιρό. Σκληρό απλά τσίμπα έναν sata2 έστω και 160 απλά για το λειτουργικό και κότσαρε πάνω και τους παλιούς σου! Cooler μακράν καλύτερη είναι η Thermalright Ultra Extreme, ιδιαίτερα αν της κοτσάρεις πάνω 2 ανεμιστήρες 12άρηδες ήσυχουν σε push pull...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνει πολύ overclocking δηλαδή μέχρι τα 3200 mhz αυτή που σε πρότεινα είναι πολύ καλά.όχι ότι δεν πας παραπάνω απλά αυτή έχει στα λεφτά της έχει και ανεμιστήρα. αν πάρεις την thermalright ultra 120 exreme (η οποία πιστεύω είναι top) θα πρέπει να πάρεις και χώρια ανεμιστήρα. η διαφορά τους δηλαδή είναι 20 ευρώ τα οποία θα φανούν αν πας τον επεξεργαστή σου στα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

overckloking δεν πρόκειται να κάνω ιδιαίτερο..

αλλα αν έχω την ευχέρεια και είναι καλο το σύστημα μου καλά θα ήταν να αυξήσω λίγο τις συχνότητες μου..

για την thermalright ultra 120 exreme που μπορώ να βάλω τον ανεμιστήρα ..δεν βλέπω να έχει κάποια υποδοχή..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 13:08]

Εγω λεω να κόψεις απο την κάρτα, δηλαδή να βάλεις μια 8800GT και να δώσεις τα λεφτά για ένα καλύτερο-σταθερότερο τροφοδοτικό (seasonic,tagan,corsair κτλ);)

από κάρτα δεν νομίζω να κόψω θέλω να παίζω κανένα παιχνιδάκι με fps.. ψιλά

όσο για την οθόνη.. και εκεί επειδή σκεφτόμουν μια 22" αν όντως αξίζει ευχαρίστως θα την έπαιρνα..

αν έχει κάποιος καμια άλλη να προτείνει ας το κάνει!

όσο για mobo.. επειδή στο παρόν σύστημα που έχω το mobo είναι άσους και είμαι υπερευχαριστημένος..

λέω να μείνω με ASUS!που ξέρω σίγουρα..ότι είναι δυνατά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.