Jump to content



USB,ποντικι-πληκτρολογιο,καρτα γραφικων(?) προβλημα!!!


Mama Africa

Recommended Posts

λοιπον παιδια μια φιλη μου εχει το εξης προβλημα..

αφου εγκατεστησε ενα προγραμμα(δεν ξερω ποιο) μου λεει οτι εβαλε ενα φλασακι και αρχισε να ακουγεται ενας θορυβος απο το pc(γκρρρρρ) και δεν δουλευε καμια USB θυρα..

Επισης ποντικι και πληκτρολογιο αχρηστευτηκαν εντελως..

με τα πολλα τλκ το ξανανοιγει το pc και παει να βαλει μουσικη..αρχιζει λοιπον να κολλαει και ταυτοχρονα να κλεινει η οθονη..οταν ξεκολαγε η μουσικη η οθονη αναβε παλι..

κανει restart και εμφανιζονται στην οθονη ασπρες γραμμες παντου..και το πληκτρολογιο νεκρο παλι..η καρτα γραφικων μ λεει ειναι κρυα..

Τι λετε να φταει??πειτε καμια ιδεα γιατι ειναι επειγον!!

Link to comment
Share on other sites

εχω δει ανθρωπους να βαζουν αναποδα (και ας μην μπαινει ευκολα) συσκευη USB πανω σε θυρα.

ή λοιπον εκανε κατι τετοιο και βραχυκυκλωσε η μητρικη και ''χτυπησε'' κι αλλα σημεια

ή (το χω δει κι αυτο) η μητρικη δεν ηταν καλα βιδωμενη πανω στη μητρικη και μολις ζοριστικε απο το κουμπωμα μιας θυρας βραχυκυκλωσε εσωτερικα απο το ταρακουνημα και τιναξε μπολικα αλλα πραγματακια.

ρωτα τη φιλη σου εαν εβαλε το φλασακι αναποδα και στις αλλες θυρες......εχω φιλαρακι που κατεστρεψε 4 (ω ναι 4) θυρες usb σε λαπτοπ γιατι λεει δεν κουμπωνε καλα ενα στικακι κεραια για το wifi.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πιο προγραμμα εγκατεστησε..αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο..

καρτα γραφικων δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω μια 6800 η κατι τετοιο τεσπα..νομιζω παντως οτι η καρτα εχει και προβλημα με τ ανεμηστηρακι ανεβαζει θερμοκρασιες..

μολις τωρα μ εστειλε μνμ οτι με το που ακουμπησε το φλασακι στην USB θυρα ακουστηκε το γκρρρ αλλα μπηκε κανονικα..δεν το εβαλε αναποδα αποτι μου λεει..

edit-->δεν ειναι σιγουρη μ λεει αν το εβαλε κανονικα τλκ..

απο δω και περα (αν ειναι αυτο το προβλημα βεβαια) τι γινεται?ειναι για καινουργια μητρικη??αφου ανοιγει το pc..

Link to comment
Share on other sites

quote : MOS --> ναι λογικα αυτο ειναι..αλλα γιατι να ακουστει κατι τετοιο και να γινουν ολα τα παρακατω?δεν ειναι και η 1η φορα που βαζει φλασακι σε USB θυρα..

fragma μηπως εχεις ακουσει αν οταν βαζεις το φλασακι αναποδα κανει αυτον τον χαρακτηριστικο ηχο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mama Africa [Σήμερα, στις 00:44]

edit-->δεν ειναι σιγουρη μ λεει αν το εβαλε κανονικα τλκ..

εαν μπορεις πηγαινε να δεις το μηχανακι απο κοντα....μπορει να γινει και τιποτε καλο...ποτε δεν ξερεις:whistling

Link to comment
Share on other sites

ειναι μακρια δεν μπορω να παω..βασικα μου λεει οτι το φλασακι δεν δυσκολευτηκε καθολου να το βαλει..μπηκε κανονικα..οποτε δεν νομιζω να το εβαλε αναποδα..

καμια ιδεα για το τι γινετε απο δω και περα?

edit : MOS--> διαβασε το 1ο ποστ..μετα της εβγαζε προβληματα η οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mama Africa

παντως το τονιζω..Ο υπολογιστης ανοιγει κανονικα απλα της βγαζει προβληματα η οθονη τωρα..

Βασικά αφου περναει το self test. Αμα είχε κάνει πολλαπλα βραχυκυκλώματα το λογικό δεν θαταν να ήταν dead as a doornail;

Σκέφτομαι εγώ τώρα (γιατι το χω δει).... Υπάρχει ένας ιος που περνιέται στον driver πάνω στο φλασακι. ( βασικά το χω δει σε φορητο σκληρό δίσκο). Μπας και ητανε infected?

Βεβαια κάτι τετοιο δεν εξηγεί το "γκρ".

Εγω καλού κακού θα κανα ενα Clear Cmos και ένα format... Δεν χανεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

ναι μου φαινεται αυτο θα κανει..απλα ελεγε μπας και απεφευγε το φορματ..

μπορεις να μου πεις το clear Cmos πως γινεται?

edit -> ας ελπισουμε να μην ειναι hardware προβλημα..αυτο παντως με την οθονη(ασπρες γραμμες) δεν σημαινει προβλημα καρτας ή οχι απαραιτητα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το γκαντεμιάσω...

έχω δει μητρική (Asus) να καίγεται από σωστό usb plug-in

ενός working εξωτερικού δίσκου. Έκανε ένα ωραίο τσαφ και πάει.

Έτσι απλά. (το κάλυψε η εγγύηση βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.