Jump to content



Ψυγειο + Delta = ?


spH3RiCal

Recommended Posts

Σε ενα διπλο ψυγειο αν αντι για δυο "κανονικους" ανεμιστηρες (50-70cfm) βαλουμε δυο delta (190-220 cfm) εκτος απο τον πολυ περισσοτερο θορυβο :p ποσο μειωση της θερμοκρασιας μπορουμε να εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσο μειωση θα εχεις....

ξερω ομως ακριβως οτι θα εχεις ΠΑΝΤΑ θερμοκρασια νερου 1-2 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια χωρου....και οταν λεω παντα εννοω ακομα και μετα απο 1ωρα σε orthos.

απο εκει και περα αναλογα με το ποσο φορτιο σηκωνει το 2πλο ψυγειο αλλα και το ποσο γρηγορα μεταφερει θερμοκρασια το μπλοκ........θα δεις και τις μεγιστες θερμοκρασιες σου.

θεωρητικα μιλωντας.........

η μεγιστη θερμοκρασια σου σε πληρες φορτιο οποιαδηποτε στιγμη θα ειναι ακριβως η ιδια με την μεγιστη θερμοκρασια που πιανει το hardware που ψυχεις εαν το μετρησεις αμεσως στο ξεκινημα του.

Link to comment
Share on other sites

Το περασμένο καλοκαίρι, δοκίμασα με τους 4 panaflo ~85cfm που έχω στα 5v (δεν ακούγονται) και στα 12v (χαλασμός), διαφορές σε orthos πάνω από 2-3 βαθμούς δεν είδα.

Οπότε για μενα δεν αξίζει τον κόπο και τη φασαρία, πάντα πάνω από τη δερμοκρασία περιβάλλοντος θα είσαι anyway...

Εκτός κι αν πας να αρμέξεις και το τελευταίο mhz...με νερό :p

Link to comment
Share on other sites

Oχι με αερα ειμαι ακομα.. :p Απλα κανω κατι σκεψεις.. :)

Οποτε και push-pull να μπουν (απλοι η delta) δεν υπαρχουν πολλες διαφορες απο οτι καταλαβα..

Ομως μου φαινεται περιεργο που θα ειναι θερμοκρασια δωματιου.. Οταν σε φυσαει ενα fan το ρευμα δεν ειναι πιο κρυο?

Link to comment
Share on other sites

οχι......

απλα διωχνει την επιφανειακη θερμοτητα που εκλυει το σωμα σου απο το δερμα την οποια δεν θα καταλαβαινες εαν δεν ειχαμε θερμοκρασια δερματος 30-35 βαθμους αλλα γυρω στους 20-25 που εχει ενας χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.