Jump to content



Δύσκολη η επιλογή εκτυπωτή στις μέρες μας!


Recommended Posts

Τώρα τελευταία μου είναι επιτακτική η ανάγκη ενός εκτυπωτή. Να διευκρινίσω εξ αρχής ότι δεν με ενδιαφέρουν σε πρώτο βαθμό οι φωτογραφίες. Το 95% των εκτυπώσεων που διατίθεμαι να κάνω είναι κυρίως έγγραφα. Όμως όλο και καμιά εικονίτσα ή διάγραμμα θα έχουν οπότε και μιλάμε για έγχρωμο πάντα. Αλλιώς υπήρχε και η λύση ασπρόμαυρου laser. Έχω τελικά καταλήξει σε 3 και η απόφαση είναι δύσκολη αφού ο καθένας έχει διαφορετικά, μοναδικά, χαρακτηριστικά σε σύγκριση με τους άλλους.

1. HP PHOTOSMART D7360

Έχει οθόνη αφής, card reader, και γενικώς επειδή είναι προσανατολίζεται σε φωτογραφίες είναι και αυτόνομος. Μπορεί να δουλέψει και χωρίς pc. Βάζεις το memory stick και είσαι έτοιμος για εκτύπωση. Αρνητικό του: η σε σύγκριση με τους επόμενους το λίγο μεγαλύτερο κόστος ανά σελίδα εκτύπωσης.

2. CANON PIXMA IP4500

Είναι όπως και να το κάνουμε Canon. Εκτυπώνει και σε CD/DVD. Όχι ότι θα εκτυπώσω ποτέ αλλά λέμε τώρα.

3. HP OFFICEJET PRO 5400

Ο γρηγορότερος όλων. Αλλά πέρα από τις επιδόσεις του στα έγγραφα δεν έχει να δείξει και τίποτα ιδιαίτερο στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Εσείς τι προτείνεται; Ακόμα και άλλον εκτυπωτή να πείτε δεν έχω πρόβλημα. Και επίσης η τιμή μπορεί να ανέβει και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Tις τιμές για τα αναλώσιμα τις κοίταξες ή δεν σε ενδιαφέρει καθόλου ;;;

Προσωπικά Canon αν και για τις ανάγκες σου δεν είναι απαραίτητος ο 4500 και με τον 3500 ή ακόμα και τον 2500 μια χαρά δουλειά θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koutsou

Τις τιμές για τα αναλώσιμα τις είδα. Όλες πάνω - κάτω ίδιες είναι.

Στα σίγουρα ξέρω ότι οι τιμές για τους canon είναι 8-10 ευρώ για τα μελάνια.

Για τους ΗΡ ξέρω ότι είναι πολύ ακριβότεροι συνήθως επειδή μαζί με το μελάνι είναι και η κεφαλή.

Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή Canon από μένα.

Ας πούν και άλλοι την γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , έτσι όπως τα περιγράφεις, δε σε απασχολεί η φωτογραφική ποιότητα εκτύπωσης, οπότε με 200 και κάτι ψιλά παίρνεις έγχρωμο laser και καθαρίζεις. Τα τόνερ του θα κρατάνε ασύγκριτα περισσότερο από κάθε μελάνι που κυκλοφορεί και θα βρεις κι ένα σωστό αναγομωτή να στα γεμίζει οικονομικά. Επίσης εγώ προσωπικά έμεινα άναυδος όταν είδα εκτύπωση φωτογραφίας από τον πιο οικονομικό έγχρωμο laser . Πραγματικά τυπώνει μια χαρούλα και κάτι παραπάνω. Εγώ περίμενα να είναι τελείως απάτη η φωτογραφική του εκτύπωση με πιξελιάσματα και ασάφειες.

Αν από την άλλη θες ίνκτζετ, η χρήση που περιγράφεις φωνάζει ΗΡ.Φρόντισε να πάρεις αυτόν που έχω δει να εχει πολύ οικονομικά πακέτα μελανιών,

d7360

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69980209&product=790516

Link to comment
Share on other sites

[OFF_TOPIC]

koutsou, επειδή βλέπω όλα τα link που δίνεις είναι από e-shop πάρε και αυτό το Link να διαβάσεις και το troubleshooting εκτυπωτών αγορασμένων από εκεί...

[/OFF_TOPIC]

Ο LaserJet 1600 που είπε και ο προλαλήσαντας schumifer νομίζω ότι είναι ιδανικός για την περίπτωσή σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Χθες, στις 21:13]

Φίλε , έτσι όπως τα περιγράφεις, δε σε απασχολεί η φωτογραφική ποιότητα εκτύπωσης, οπότε με 200 και κάτι ψιλά παίρνεις έγχρωμο laser και καθαρίζεις. Τα τόνερ του θα κρατάνε ασύγκριτα περισσότερο από κάθε μελάνι που κυκλοφορεί και θα βρεις κι ένα σωστό αναγομωτή να στα γεμίζει οικονομικά. Επίσης εγώ προσωπικά έμεινα άναυδος όταν είδα εκτύπωση φωτογραφίας από τον πιο οικονομικό έγχρωμο laser . Πραγματικά τυπώνει μια χαρούλα και κάτι παραπάνω. Εγώ περίμενα να είναι τελείως απάτη η φωτογραφική του εκτύπωση με πιξελιάσματα και ασάφειες.

Αν από την άλλη θες ίνκτζετ, η χρήση που περιγράφεις φωνάζει ΗΡ.Φρόντισε να πάρεις αυτόν που έχω δει να εχει πολύ οικονομικά πακέτα μελανιών,

d7360

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69980209&product=790516

To συγκεκριμένο πακέτο παριέχει μελάνι ίσο με την ποσότητα των φωτογραφικών χαρτιών (δηλαδή πολύ μικρή). Το 363 που πέρνει ο ΗP είναι από το πιο μικρά μελάνια στην αγορά 6Ml όπως και της epson αντίθετα τα canon έίναι 12 ml και είναι μόλις 3 ευρώ πιο ακριβά από τα Hp epson άρα από μένα canon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ προς canon τελικά με βλέπω να καταλήγω. Απλά ίσως σε ένα διαφορετικό μοντέλο ίδιας κατηγορίας πάντα. Σας ευχαριστώ όλους για την γνώμη σας. Με βοηθήσατε να καταλήξω επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.