Jump to content


'Παγώνουν' τα πάντα...


Occultist

Recommended Posts

Στο σύστημα της υπογραφής αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

Σε άσχετες στιγμές, ανεξαρτήτως του τι τρέχει, 'παγώνει' όλο το σύστημα και δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα. Ούτε πληκτρολόγιο ούτε τίποτα (μόνο hard reset). Στην οθόνη μένει η τελευταία εικόνα και δεν κουνιέται ούτε καν το ποντίκι. Θέμα format κλπ. ΔΕΝ είναι, γιατί το κάνει ακόμα και στο BIOS. O χρόνος στον οποίο συμβαίνει αυτό είναι 2-20 λεπτά μετά το boot (κάθε φορά).

Τη ram την έχω τσεκάρει και σε άλλο μηχάνημα και δεν έχει πρόβλημα. Ο δίσκος επίσης δεν είναι, γιατί το κάνει και όταν τον έχω ξεσυνδέσει. Η κάρτα ήχου επίσης δεν είναι, για τον ίδιο λόγο. Οι θερμοκρασίες του cpu είναι κανονικές.

Το σύστημα δεν έχει κλοκαριστεί ποτέ και δεν του έκανα κάποια αλλαγή στο configuration σε σχέση με αυτό της λειτουργικής κατάστασης. Το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά.

Καμια ιδέα...;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

hmm, οταν (στην προηγουμενη μητρικη ) ειχε παρουσιαστει προβλημα με ενα πυκνωτη τοτε η οθονη δεν αναβε καθολου (ουτε καν οταν ανοιγε το μηχανημα)....

Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι μπορουμε να αποκλεισουμε αυτη την περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

το ειπα γιατι στο παλιο μηχανημα του αδερφου μου με την "αθανατη" ΕPOX 8RDA+ , ειχα αλλαξει 2 φορες ολους τους πυκνωτες σχεδον , μεσα σε ενα χρονο , απλα η σχεδιαση της , τους "καταβροχθιζε" κανονικα (και απο 1 φορα στην ιδια μητρικη στου πατερα μου το pc). Μια απο τις φορες, ειχε παρομοια συμπτωματα μεχρι που χειροτερεψαν και κολαγε και αμεσως μετα το ποστ (εκει πλεον δεν εμπαινε καν windows) , οποτε δε χανει τπτ αν ριξει ενα τσεκ.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά τουλάχιστον, δε διαπίστωσα κάτι παράξενο με τους πυκνωτές....

Τώρα για την κάρτα γραφικών δεν ξέρω...Προλαβαίνει να ζεσταθεί στο desktop; To ανεμιστήρι της λειτουργεί πάντως. Θα δοκιμάσω να φάει κανά καλό φύσημα. Το κακό είναι ότι δε βρίσκω άλλη agp για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

μπες σε safe mode και εγκατεστησε το everest (www.lavalys.com) και δες τι θερμοκρασιες χτυπαει γιατι εχω την εντυπωση οτι εκει ειναι το προβλημα....

Επισης πες μας τποια καρτα εχεις και με ποια ψυκτρα,για να ξερουμε πανω-κατω τι γινεται...;)

Link to comment
Share on other sites

gecube x1950pro 256mb ddr3. Με μαμά ψύκτρα.

Δε θα μπορέσω να εγκαταστήσω τίποτα γιατί πλέον κολλάει πολύ πιο γρήγορα...Ούτε 5 λεπτά από το boot.

Δεν ξέρω αν βοηθάει στη διάγνωση, αλλά αν τυχόν κολλήσει στο post ή μέσα στο bios, και υπάρχει κανάς κέρσορας που αναβοσβήνει, συνεχίζει να αναβοσβήνει και αφού κολλήσει. Από την αρχή πίστευα ότι ήταν η μητρική αλλά δε μπορώ να βεβαιωθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

gecube x1950pro 256mb ddr3. Με μαμά ψύκτρα.

Δε θα μπορέσω να εγκαταστήσω τίποτα γιατί πλέον κολλάει πολύ πιο γρήγορα...Ούτε 5 λεπτά από το boot.

Δεν ξέρω αν βοηθάει στη διάγνωση, αλλά αν τυχόν κολλήσει στο post ή μέσα στο bios, και υπάρχει κανάς κέρσορας που αναβοσβήνει, συνεχίζει να αναβοσβήνει και αφού κολλήσει. Από την αρχή πίστευα ότι ήταν η μητρική αλλά δε μπορώ να βεβαιωθώ.

ουτε σε safe mode δεν μπορεις να μπεις ;

Link to comment
Share on other sites

μηπως εσυ δεν διαβαζεις καλα;

Αρχική απάντηση από Occultist

αλλά αν τυχόν κολλήσει στο post ή μέσα στο bios

Αρχική απάντηση από Occultist

Ούτε 5 λεπτά από το boot.

(που σημαινει οτι bootαρει κανονικα αλλα κολλαει πολυ γρηγορα..ακομα και ετσι ομως τα 5 λεπτα ειναι αρκετα για να πατησεις F8 και να μπεις σε ασφαλη λειτουργια...

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο... μαλλον Vga ή mobo είναι αλλα μιπως και cpu? Σε πεντε λεπτε τι να προτοτρέξεις? καλού κακού αλλαξε τις μνήμες σε αλλα slot ή βάλε μόνο τη μια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.