Jump to content



Seagate SATA 2:slow transfer rate στα XP αλλά ΟΚ στα Vista!!! Γ Ι Α Τ Ι ?


mathanasakis

Recommended Posts

Αρχικά γειά σε όλους και πάλι!

Στο PC μου έχω 2 SATA 2 250GB Seagate.Στον ένα έχω λειτουργικά(XP SP2 + Vista), στον άλλο μουσικη,Pics,Vids κλπ(δηλ ο 2ος δουλεύει σαν αποθήκη). Στον 1ο δίσκο όλα καλά(μεταφορά δεδομένων από partition σε partition 20 MBps και βάλε με το σύστημα να μη κολλάει).Στον 2ο πάλι εμφανίζεται ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το λειτουργικό που τρέχει.Αναλυτικότερά:

Under XP:

transfer rate: 3.5 MBytes/sec και cpu usage σχεδόν 50% με το σύστημα να ψιλοκολλάει, κάτι που φαίνεται αν προσππαθήσω να παίξω μουσική ή video(η αναπαραγωγή γίνεται με διακοπές)

Under Vista:

transfer rate: 21 MBytes/sec !!! και cpu usage 20%-30% με το σύστημα να μη κολλάει καθόλου, (παίζει και μουσική και video χωρίς προβλήματα, μεταξύ άλλων)

Μια περιγραφή του PC μου:

Core2Duo 6400 @3.4 GHz, 2 GB RAM και ΜοΒο Asus P5B-Deluxe

Γιατί αυτή η διαφορά?

Έκανα backup τα δεδομένα, έσβησα τα partition του 2ου δίσκου τα ξανάφτιαξα τα φόρμαρα αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί.

Έτρεξα το διαγνωστικό της Seagate για bad sectors και άλλα σφάλματα και σύμφωνα με το report ο δίσκος είναι ΟΚ.

Είχα ποστάρει για το πρόβλημα αυτό όταν το πρωτοδιαπίστοσα,νομίζοντας πως το πρόβλημα οφείλεται σε ένα εξωτερικό δίσκο(Seagate 2.5" 160GB).Αφού διαπίστωσα πως το πρόβλημα ήταν αλλο ξαναπόσταρα, ελπίζω αυτό να μην είναι αντίθετο με κανένα κανόνα.Αν είναι sorry αλλά είμαι καινούριος:rolleyes:

Αν καταλαβαίνει κανείς τι συμβαίνει ας μου δώσει τα φώτα του και ας προτείνει καμιά λύση

Please H E L P ! ! !

Κάθε βοήθεια και πρόταση καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

@ Spyrious

Δυστυχώς δεν είναι εκεί το πρόβλημα.Οι drivers είναι οι πίό πρόσφατοι(το έλεγξα και στο site της Asus)και στα 2 λειτουργικά.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω Voudas, αν και το PC αυτό δεν έχει πρόσβαση στο internet οπότε το av είναι off συνεχώς, εκτός από όταν κανω κανένα scan(στο ιντερνετ μπαίνω μόνο για update av, Symantec corporate btw). Έπίσης το pc είναι και καθαρό από virus κλπ, πριν από κανάδυο μέρες έκανα scan(το πρόβλημα υπήρχε και τότε)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να βάλεις μια καθαρή έκδοοση windows xp service pack 2

ΜΟΝΟ

κάνε τα test σου και μετά πέρνα εφαρμοφές νομίζω κάτι σε μπλοκάρει

επίσης τις ταχύτητες με ποιο πρόγραμμα τις μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε DarkSaga!

Λόγω διπλωματικής δε γίνεται να κάνω format στο partition με τα ΧΡ(θα χάσω δεδομένα που χρειάζομαι και θα πρέπει να ρυθμίσω από την αρχή τα προγράμματα που τρέχω=> πολύ δουλειά).

Έκανα αυτό που πρότεινε ο Voudas(από msconfig έκλεισα τα πάντα που ξεκίναγαν μαζί με τα ΧΡ) αλλά τζίφος.

Τι μπορεί να με μπλοκάρει τον 1 από τους 2 σκληρούς μόνο?

Επίσης οι ταχύτητες και με στα 2 λειτουργικά μετρήθηκαν με το TeraCopy, ένα freewareπου αντικαθιστά το default copy των Win.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.