Jump to content



Creative Entertainment Center και Network Drives..!?!


Jaco

Recommended Posts

Η ερώτηση απευθείνεται σε όσους έχουν την Soundblaster Elite Pro...

Το Entertainment Center (EC) δεν βλέπει καθόλου network drives ή είναι ιδέα μου...? Βλέπει μόνο τους φυσικούς δίσκους και δεν μπορείς να κάνεις καθόλου browsing σε φακέλους εκτός από αυτούς...

δοκίμασα να φτιάξω shortcuts από το network drive στους δίσκους που αναγνωρίσει μήπως και το κοροϊδέψω, αλλά το EC δεν βλέπει καν τους φακέλους αυτούς...

Δοκίμασα διάφορα, αλλά πάλι τίποτα... οπότε έριξα τις ελπίδες μου στην επιλογή "Recent Folders" του EC και σκέφτηκα ότι αν βάλω με κάποιο τρόπο το reference του drive letter από τον δικτυακό δίσκο ίσως υπάρχει πιθανότητα να τον δει... έτσι μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ένα configuration αρχείο (ECSettings.xml) μέσα στον φάκελο "C:\Program Files\Creative\Sound Blaster X-Fi\Entertainment Center" το οποίο συν τις άλλοις έχει μια παράμετρο "recent folders", έτσι του πρόσθεσα το...:

<RecentFolders>W:\</RecentFolders>

όπου W το drive letter του Network Drive, αλλά πάλι πάμπαλα... είναι σα να μην διαβάζει καθόλου το αρχείο αυτό... ή απλά δεν το κάνει resolve το path...

επόμενη κίνηση ήταν να βρω πιο αρχείο τρέχει το EC και τελικά είναι το "RCVisual.exe" το οποίο είναι στον ίδιο φάκελο με το XML... το άνοιξα με τον IDA disassembler και βρήκα κάποια API calls που κάνει από κάτι dlls και tga αρχεία τα οποία υπάρχουν στον ίδιο φάκελο και κάποια από αυτά είναι που "ζωγραφίζουν" το shell και κάποια που τρέχουν system calls... τα tga βέβαια τα αποκλείω γιατί είναι raster αρχεία του shell, οπότε νομίζω ότι κάποιο dll κάνει την ζημιά και μπορεί να δει μόνο τους δίσκους από το disk management service... είμαι στο στάδιο λίγο πριν συνεχίσω αυτή την διαδικασία σε περισσότερ βάθος και είναι το τελευταίο πράγμα που θέλω γιατί είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο... όχι άλλο κάρβουνο, όχι άλλος χαμένος χρόνος... :confused:

το μόνο που μπορώ πλέον να σκεφτώ είναι ή ότι εγώ είμαι γκάου και υπάρχει απλός τρόπος ή η creative είναι απαράδεκτη και έχει κάνει μια τέτοια παράληψη στο software της...

Στο net δεν βρήκα καμία απάντηση...

Αν ξέρει κάτι κανείς ας μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι αδύνατον να δει το Entertainment Center οποιοδήποτε δίσκο που δεν είναι local... :mad:

Πείραξα όσο γινόταν το exe του με το ida και βρήκα ότι με τα Win32 APIs που χρησιμοποιούν δεν υπάρχει περίπτωση να δουν κάποιο δίσκο που δεν είναι local... ούτε τα symbolic links δουλεύουν, ούτε τίποτα...

Ο μόνος τρόπος που ίσως δουλέψει είναι να δει τον network folder σαν local disk... δεν βρήκα κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει αυτό... μόνο το daemon tools και οι κλόνοι του μπορούν να κάνουν mount ένα iso από το δίκτυο το οποίο να φαίνεται σαν local drive... υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ένα network folder να φανεί σαν iso/mds/mdf κλπ (με κάποιο τρόπο δηλαδή να φτιάξω ένα local iso αρχείο το οποίο να κάνει link σε ένα φάκελο ή δίσκο του δικτύου)...??? απ' όσο ξέρω το iso έχει περιορισμό μεγέθους, αλλά τα υπόλοιπα format...? απ' όσο είδα και στα forums του daemon tools δεν υπάρχει (δεν ξέρουν?) κάποιος τρόπος...

όποιος έχει κάποια λύση ας μου πει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.