Jump to content



σύνδεση GPU με TV


MV040

Recommended Posts

επειδή πραγρατικά είμαι άσχετος με το αντικείμενο, ξέρετε τι καλώδιο χρειάζεται

για να συνδεθεί η ΑSUS 8800GTS 640 Mb με τηλεόραση; και αν δεν είναι κόπος

βάλτε και 1 φωτογραφία για να το έχω στο μυαλό μου και σχηματικά:) παρέχεται

και 1 μικρό καλωδιάκι στο κουτί της κάρτας με 3 βύσματα, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί

να κάνει κάποιος με αυτό:)

Link to comment
Share on other sites

Ισως, αλλά θέλεις HDMI?

Κανονικά έχει ένα στρογγυλό βύσμα η κάρτα και ένα παρόμοιο καλώδιο πρέπει να είχε στο κουτί, που βγαίνει σε RCA...

Αν η κάρτα σου υποστηρίζει video in τότε το βύσμα αυτό θα καταλήγει σε 4 υποδοχές...

Link to comment
Share on other sites

σωστό... λοιπόν όπως βλέπω για τις υποδοχές:

Υποδοχή κάρτας μνήμης SD Όχι

Είσοδος HDMI Ναι

Είσοδος εικόνας Composite AV3: RCA x 1 (πλευρικά)

Είσοδος εικόνας

S-Video AV3: Mini DIN 4-pin (πλευρικά)

Είσοδος ήχου (για συσκευή εικόνας) AV3: RCA (L, R) (1 σετ, πλευρικά)

Είσοδος εικόνας Component RCA x 3 [Y , PB , PR ] (πίσω)

Είσοδος ήχου (για HDMI, PC, Component) RCA (L, R) (1 σετ, πίσω)

ΕίσοδοΙ/ΈξοδοΙ 21-Pin

AV1: AV In/Out, RGB In, Q-Link (πίσω)

AV2: AV In/Out, S-Video/RGB In, Q-Link (πίσω)

Έξοδος ήχου Υποδοχή ακουστικών (1, πίσω)

αυτα... βγάλατε άκρη; κι αν ναι τι πρέπει να πάρω; :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μονο με μια απλη συνδεση δηλαδη 1 καλώδιο, εικονα και ηχο δεν μπορεις να στειλεις απο το PC στην TV... αυτο θα γινόταν με HDMI καλώδιο αλλα η κάρτα δεν το υποστηρίζει....

Οπότε το πιο ευκολο που σκέφτομαι ειναι να συνδέσεις με ενα S-video καλώδιο την κάρτα με την ΤV και μετα μέσω του nvidia πανελ ενεργοποιεις την συνδεση ωστε να βλέπεις στην ΤV....

Τωρα οσον αφορα τον ηχο.... ειτε θα τον ακους απο τυχον ηχεια απο το PC...ειτε θα τον στειλεις και αυτον στην ΤV αλλα μέσω της onboard ή της κάρτα ηχου που εχεις...αυτο ειναι πιο ευκολο....

Τωρα αν εχει κανεις καμια καλυτερη ιδέα ας την ριξει...

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα γιατί δεν το υποστηρίζει; στο site της ASUS γράφει τα εξής:

Sub Output YES, via DVI to VGA Adapter

HDTV Output (YPbPr) YES, via HDTV Out cable

TV Output YES, via S-Video to Composite

DVI Output DVI-I

HDCP Support YES

Adapter/Cable Bundled DVI to VGA adapter

Power Cable

HDTV-out cable

Link to comment
Share on other sites

το μικρο καλωδιακι που αναφερεις στο πρωτο σου ποστ που λες οτι εχει 3 βυσματα , μηπως αυτα τα 3 βυσματα εχουν χρωματα κοκκινο-πρασινο-μπλε??

Αν ναι τοτε ειναι για να συνδεσεις την καρτα γραφικων με την τηλεοραση στην component θυρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panosvlass

το μικρο καλωδιακι που αναφερεις στο πρωτο σου ποστ που λες οτι εχει 3 βυσματα , μηπως αυτα τα 3 βυσματα εχουν χρωματα κοκκινο-πρασινο-μπλε??

Αν ναι τοτε ειναι για να συνδεσεις την καρτα γραφικων με την τηλεοραση στην component θυρα.

ναι αυτό ειναι. αλλά δεν φτάνει... ειναι 18 εκ. τι προεκταση χρειαζεται; ή μπορω να παρω το ιδιο αλλα μακρυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα παιρνεις ενα καλωδιο προεκτασης RCA για component (δηληδη ουσιαστικα χρειαζεσαι τρια καλωδια RCA,ενα για καθε χρωμα στα μετρα που θες πχ.http://www.computercablesource.com/component-video-cable-3-rca-to-3-rca-003-foot-254-503iv-steren-1107.html)

Βαζεις αυτο το μικρο στην καρτα σου και με την προεκταση το πας στην τηλεοραση.

Κανεις ενα ρεσταρτ το pc και στο κοντρολ πανελ της καρτας θα εχει δει την τηλεοραση.

Για σιγουρια οταν συνδεσεις την καρτα με την tv να ειναι κλειστα και τα δυο.

Και προσεχε τα χρωματα των καλωδιων.Αν κανεις την συνδεση και δεν την δει την τηλεοραση παιζει να εχεις βαλει λαθος το πρασινο με το μπλε.(τα εχω μπερδεψει απειρες φορες σε χαμηλο φωτισμο)

Τα καλωδια δεν ειναι αναγκαστικο να ειναι για component χρηση και ενα απλο RCA κανει.

ΚΑι το λεω γιατι βαζοντας την component ονομασια μερικοι χτυπανε τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ!!! θα το δοκιμάσω:)

Για να έχω και ήχο χρειάζεται άλλη σύνδεση με την κάρτα ήχου έτσι;

αν δεν το κάνω φαντάζομαι, θα έχω ήχο από τα ηχειάκια του pc και όχι

από την τηλεόραση απευθείας. έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατ' εμε δε χρειάζεται να μπλέκεις με component, το καλώδιο που έδειξες στο δεύτερο ποστ της σελίδας χρειάζεσαι (DVI to HDMI) για την εικόνα. Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. Ρυθμίζεις και ό,τι θες σαν κανονική οθόνη και μπορείς να κάνεις και επέκταση desktop έτσι ώστε στην TV να δείχνει την ταινία πχ ο media player και στην οθόνη να λειτουργείς κανονικά τον υπολογιστή. Αυτό νομίζω δε γίνεται με την component σύνδεση της κάρτας γραφικών. Ξέχνα τα svideo, δε συγκρίνεται η ποιότητα της εικόνας με HDMI και component. Μετά χρειάζεσαι και ένα καλώδιο στέρεο καρφί 3,5 σε RCA (διπλό αφού λέμε στέρεο) το οποίο θα συνδέσει Line out του υπολογιστή με audio in της τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα δεν συγκρινεται Svideo αλλα αν δεν εχει HDMI καλώδιο γιατι να δωσει 40 με το καλημέρα? Ας δοκιμασει πρωτα να δει τι γινεται και αν και πως τον βολευει και μετα τα κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.