Jump to content



Διαχείριση προγραμμάτων


SHOG

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς άν μπορώ μέσα απο τα windows XP να διαχειρίζομαι ποιά προγράμματα θα είναι διαθέσιμα σε όλους τους χρήστες του πιτσί...?

(Δηλαδή να μπορώ να επιλέγω ποιά προγράμματα δεν θα εκκινούν στους χρήστες που θέλω)

Link to comment
Share on other sites

Απο μια ματιά που έριξα δεν αναφαίρεται πουθενά στην επιλογή του χρήστη που δεν θα εκκινεί το πρόγραμμα....Θα πρέπει να το ρυθμίσω απο τον κάθε χρήστη ξεχοριστά?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μάλλον εννοεί να μην τρέχουν τα προγράμματα, όχι με την εκκίνηση όπως καταλάβατε :)

Θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο με δικαιώματα χρηστών λογικά, εκτός αν υπάρχει κάποιο software που αγνοώ (πολύ πιθανό).

Να δούμε μήπως κάποιος ξέρει κάποια απλή λύση, αλλιώς η δική μου θα πάρει χρόνο :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο...Με τα δικαιόματα των χρηστών το είχα σκεφτεί και επειδή δεν υπήρξε αποτέλεσμα (λόγω ενός προγράμματος που υπήρξε πρόβλημα στο boot σε περιορισμένους χρήστες) άνοιξα το θέμα....!

Για να καταλάβετε καλύτερα:

Επειδή πχ. ένας user δεν θα έχει πρόσβαση στο internet το antivirus δεν το χρειάζεται (μην τρώει τσάμπα μνήμη!!) και θέλω να ρυθμίσω το πρόγραμμα ώστε να μην είναι διαθέσιμο στον χρήστη....(γίνεται και με απενεργοποιήση μόλις γίνει login, αλλα είνα βαρετό...!)

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος :)

Το χρειάζεται, ακόμα και χωρίς Internet. Κατά τ'άλλα, λογικά αν μπεις στο profile του κάθε χρήστη και παίξεις με το msconfig, νομίζω για τον κάθε χρήστη έχει και ξεχωριστά profiles.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.