Jump to content



Auto underclocking?


l2phile

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

ψήθηκα λοιπόν κ εγώ σήμερα να κάψω την καρτούλα μου (XFX GeForce 6600GT 256DDR3), ανοίγω το RivaTuner και τι να δω;Το core speed ήταν στα 300MHz από 500 που είναι κανονικά η κάρτα...

Ξέρει κανείς γιατί συνέβη αυτό;

Μήπως φταίνε οι drivers? (από τους προηγούμενους πάντως είδα μια μικρή διαφορά (νομίζω))

Παρεπιπτόντως δεν την έχω πειράξει ποτέ.Μόνο εξωτερικά για να αλλάξω ψύκτρα(είχε μπουκώσει στην σκόνη η stock (πιάνοντας 110 βαθμούς) κ ήθελε κατσαβίδι για να γυρίσει)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι.Όπως μου δειχνε και το ΑΤιΤοολ

10180653nz0.jpg

Ένα core δεν έχουν όμως;Δλδ όταν δείχνουν τα windows πέφτει στα 300 και όταν βάζω κανα game πάει στα 500;

Πάτησα Find max core και ξεκίνησε κ το 2D και το 3D από τα 300.Εγώ που ενδιαφέρομαι μόνο για να παίξω το crysis τέρμα :innocent: πρέπει να πειράξω μόνο το 3D?

29557479ww0.jpg

Το σταμάτησα στα 411 γιατί είχε πάει το 2D στα 409 και φοβήθηκα

Link to comment
Share on other sites

Και 1000mhz να φτάσεις το core σε αυτή την κάρτα, δεν θα παίξει σε καμία περίπτωση το crysis τέρμα! Εξαρτάται την ανάλυση αλλά και πάλι το βρίσκω αδύνατον. Το υπόλοιπο σύστημά σου από τι αποτελείται?

Link to comment
Share on other sites

Καλά πλάκα κάνω.

Το overlord ("rpg") θέλω να παίξω στα medium χωρίς να σπάει :p

AMD 64 3500+, 2GB DDR 400, Asus A8N-SLI

Θα έπαιρνα νέα κάρτα (λογικά 8800GT ή 3870(για να παίζω crysis 1920x1080(πάλι πλάκα κάνω :p))) αλλά θα με αναβαθμίσει ο αδερφός μου με C2D + 2900XT (νομίζω) καθώς πάει Αφγανιστάν (λέτε εκεί οι 24αρες Dell να είναι πιο φθηνές;)

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες χλωμό εώς αδύνατον να ανέβουν πολύ παραπάνω χωρίς ψυκτράκια πάνω τους... Είναι αρκετά ψηλά από το εργοστάσιο τους ήδη

Το ανώτερο που το έχω πουσάρει είναι core 547 (500) κ την μνήμη 540 (475).Αν πάω παραπάνω την μνήμη (πχ 550) πετάει artifacts.Ψυκτράκια έχουν από την μάνα.Είχε κ ο Ζαλμαν δικά του αλλά μου φάνηκαν ίδια κ άφησα τα παλιά.

Βασικά δύο ερωτήσεις

1)Είναι καλό να αλλάζω συνέχεια τις συχνότητες;Τώρα τις ανεβάζω μόνο όταν παίζω

α)όταν τις αλλάζω να τις αλλάζω με την μία ή σταδιακά;

2)Πιάνω 46 βαθμούς idle όταν είναι OCed (στα windows).Kαλά δεν είναι;

EDIT : Πήγα τον πυρήνα 555.Ελπίζω στα επόμενα ανέβασματα να μην καεί με την μία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κ άλλη μία ερώτηση.(μην ανοίξω κ άλλο thread).

Επειδή δεν πολυχρησιμοποιώ τώρα την κάρτα είπα να την κάνω underclock.Την πήγα λοιπόν 200 - 200 (από 500 - 475) αλλά η θερμοκρασία δεν πέφτει.Ξέρει κανείς γιατί;

Δεν μου απαντήσατε κ στις προηγούμενες ερωτήσεις :(

1)Είναι καλό να αλλάζω συνέχεια τις συχνότητες;Τώρα τις ανεβάζω μόνο όταν παίζω

α)όταν τις αλλάζω να τις αλλάζω με την μία ή σταδιακά;

2)Πιάνω 46 βαθμούς idle όταν είναι OCed (στα windows).Kαλά δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να πειράζεις τα 2D άστα όπως είναι, ανέβασε μόνο το 3D και άστο εκεί που δεν σου βγάζει artifacts , δεν χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια τα clock γιατί όταν είσαι σε περιβάλλον desk top (2D) οι συχνότητες πέφτουν , μόνο στα games (3D) θα ανεβαίνουν (αυτόματα) .

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν έχει πρόβλημα εάν αλλάζεις συχνά τις συχνότητές της, πρόβλημα μπορεί να προκύψει μόνο εάν την πάς πολύ ψηλά και την αφήσεις εκεί.Underclock στα 2d και 3d δεν είναι ανάγκη να κάνεις, καθώς η μείωση στην κατανάλωση και στις θερμοκρασίες είναι μικρή.Εάν δεν την πολυχρησιμοποιείς , απλά άσ'την στα stock ρολόγια της.H idle θερμοκρασία σου είναι φυσιολογική, ίσως εάν φύσαγες με ένα φυσερό το ανε μιστηράκι της κάρτας για να φύγει η σκόνη θα μειωνόταν λιγάκι ακόμα.Σε load τι temps έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.