Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Shuttle Xpc και XP SP2


notios_n

Recommended Posts

Μία Βοήθεια παιδιά γιατι θα τρελαθώ!!!

έχω ενα XPC Shuttle με motherboard FB61/FB605 v2.1

Cpu prescott 3Ghz 1g RAM

chipset SB61G2

έχω κάνει Update to Bios fb61s02j

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

το σύστημα δουλέυει με ΧP home SP1- XP pro SP1 - VISTA ultimate

Αλλά ΑΡΝΗΤΑΙ να δουλέψει με XP SP2

συγκεκριμένα ξεκινά η εγκατάσταση των XP και μόλις αντιγράψει τα αρχεία στο δίσκο και κάνει επανεκίνηση παγώνει.

το πρόβλημα συμβαίνει και με IDE και με SATA δίσκο.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμένα ξεκινά η εγκατάσταση των XP και μόλις αντιγράψει τα αρχεία στο δίσκο και κάνει επανεκίνηση παγώνει.

το πρόβλημα συμβαίνει και με IDE και με SATA δίσκο.

Αυτο που λες γινεται κατα την εγκατασταση των XP SP2 η κατα την αναβαθμιση των SP1 σε 2?

Αν ειναι το πρωτο κανε το δευτερο , δηλαδη κατεβασε το upgrade του SP2 απο microsoft με τα προεγκατεστημενα σου XP SP1.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και εγώ και έφταιγε η μητρική...

Για να το λύσω (αφου έκανα 2-3 φορματ,memtest με τις ώρες και δεν ξέρω τι άλλο) χρειάστηκε το εξής:

1. Bios update

2. Επιλογή στο Bios - ICH Delayed Transaction => Enable (ή disabled τωρα δεν θυμάμαι και δεν είμαι σπίτι)...

Η μητρική ήταν μια Asus P4C800 (socket 478) ελπίζω μόνο να έχεις το ίδιο πρόβλημα (και την ίδια λύση)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.