Jump to content



Καρτα γραφικων asus 3780 512mb αποψη


reno

Recommended Posts

Πητε μου την αποψη σας για την asus 3780 512mb αν ακσιζη να την αγορασω help.

Εχω PC με τα παρακατο χαρακτηριστηκα:

Case THERMALTAKE VC3000BWS ARMOR JUNIORBPSUTHERMALTAKE 600Watt W0103RE-14 PFC

Motherboard ASUS M3A AM2+

CPU AMD HD9500WCGDBOX PHENOM QUAD AM2+RAMKINGSTON

RAM KVR800D2N5/1G DDR2/1GB DDR2 800MHz 2T

HDD SEAGATE ST3750330AS 750GB/32MBc/SATAII

DVD RW SONY NEC DVD RW/RAM AD-7203S-0B 20x SATA Labelflash Black

Card Reader POINT OF VIEW Internal 3.5" 18 in 1

BlackKeyborad MouseMICROSOFT Multimedia Optical Value Pack Gr Black

Speakers TEAC SPEAKERS X3-B BLACK

Monitor LG L222WS-BN 22'' 5ms TCO03

BlackHeadset LOGITECH Clear Chat Comfort USB 981-000015

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν μια βδομάδα τη Sapphire Tech με 209 ευρώ, την έβγαζαν πρώτη στα τεστς

Εχω ήδη την HD2900ΧΤ και την 2600 pro XT

Η 2900 είναι 10 φορές καλύτερη, η 2600 5 φορές!

Δε μπορώ να δω σε προβολή κλώνου στον προβολέα τα αυθεντικά HighDefintiton dvd's , ενώ με την 2900 τα έβλεπα.

Δε μπορώ να δω τα βίντεο του google youtube κλπ σε πλήρη προβολή (1920Χ1080 σε 24άρα Eizo 1920X1200)

Γενικά είναι ασταθής, δε μου κερδισε την εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ήθελα να το πιστέψω, αλλά έτσι είναι.

Κι έχω περάσει και τους τελευταίους drivers από το ati.com

Και κάτι ακόμα για να υποψιαστείς πως οι νέες σειρές 38ΧΧ είναι για την κονόμα... δεν έχουν video in πρωτοφανές για ati!

Αν δεις κάπου συγκριτικά τεστς μεταξυ 2900 και 3870 σε high definition , ενημέρωσέ με.

Δεν αναφέρομαι σε τεστ παιχνιδιών.

ΤΕΣΤ

Αγόρασα τη σειρά hi-def του BBC από το play com.

Με τη 2900 στο σύστημα, τα blue-ray dvd's τα παίζει κανονικά σε κατάσταση κλώνου (1920Χ1080) [1920χ1200 το 24άρι EIZO μόνιτόρ μου και 1080i ο προβολέας epson]

Με τη 3870 στο ίδιο σύστημα τα ίδια br-dvds δε παίζονταιισε κατάσταση κλώνου .... να είναι θέμα hdcp? δε νομίζω, αφού παίζονται στο blueray drive του pc system - κι ο προβολέας epson είναι hdcp.

Aκόμα, με την 2900 τα video από το youtube παίζονταν και σε full screen. Με την 3870 δεν παίζονται - μαύρη οθόνη (το ίδιο παρατήρhσα και σε μια nvidia 8500)

Mhn eisai sigoyros pws oti kainoyrgio einai kai kalytero! provkepw syntoma poly syntma na bgalei seira 4xxx h ati gia na ksefygei apo thnpatata ths seiras 38xx

Link to comment
Share on other sites

τα benchmarks που υπέδειξες είναι σε απόδοση διάφορων παιχνιδιών, όχι σε απόδοση video high definition ανάλυσης 1920x1200 (ή 1080)

Μπορεί να μην έχει δυνατότητα απόδοσης του μάξιμούμ της σε δυο οθόνες αλλά μόνο σε μία.

Tο σύστημά μου είναι p5ddh με το τελευταίο bios του (2602), coreduo 3ghz (e6850), μνήμη ocz 2χ1gb

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, τοσοι κ τοσοι εχουν παρει την ενλογω καρτα...απο θεμα ταχυτητας ειναι λιγο καλυτερη απο την 2900ΧΤ, με την 2600 δεν συγκρινεται....

στο θεμα βιντεο υποθετω οτι κατι κανεις λαθος.... μου φαινεται υπερβολη να μην παιζει καλα ....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απαντάτε έχοντας στο μυαλό σας την 3870 Χ 2; Και θα ξανακοιτάξω αν το tomshardware έχει τεστς όχι μόνο σε παιχνίδια.

Στα υπόψη

1: Τα tests των windows vista (επιδόσεις υπολογιστή), βγάζουν και τις δυο (3870,2900) με την ίδια βαθμολογία 5,9 (aero+3d)

2. Πέρυσι τέτοια εποχή, όταν πρωτοβγήκε η 2900, κόστιζε 350 ευρώ. Τώρα που βγήκε η 3870 κοστίζει 200 περίπου ευρώ Τεράστια διαφορά, που δεν είναι τυχαία ούτε τακτική μάρκετινγκ.

Μέχρι τώρα, οι ΑΤΙ παρουσιάζονταν για καλύτερες στο ζήτημα παιξίματος high definition, συγκριτικά με τις nvidia. Είχαν hardware proccessing. Και τις προτιμούσαν όσοι έφτιαχναν htpc. Νομίζω πως από τη σειρά 38χχ και μετά κάποια πράγματα θα αναθεωρηθούν.. κι αυτό από τις παρατηρήσεις και τα σχόλια κι άλλων χρηστών.

Π.χ. πως δικαιολογείς την εξαφάνιση της δυνατότητας video in στη σειρά 38χχ , όταν ήταν σίγουρο στις μέχρι τώρα κάρτες κατασκευής ati;

Για να μη επαναλαμβανόμαστε, αν δεις κανένα benchmark σε high defintion , να το ξαναδούμε το θέμα.

Προσωπικά συνιστώ σε κάποιον που ψάχνει κάρτα για htpc, να το ψάξει λίγο περισσότερο, μήπως δεν του κάνει η 3870. Για απόδοση σε παιχνίδια, δεν έχω να πω κάτι, γιατί δεν ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις μεγαλο λαθος για την 3870.ειμαι κ@υλωμενος με sapphire και ειχα hd2900 gt/xt ειναι χαλια.τωρα μονο εχει στρωσει με τους 8.2.πριν αστα επαιζα ποδοσφαιρο με την χτ στη γειτονια.3870 ειναι πολυ μακραν απο την 2900χτ.απο ολες τισ γωνιες και αν το δεις.φιλε παρε 3870 sapphire h powercolor the best.αν εχεις και αλλα 200 παρε χ2.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις μεγαλο λαθος για την 3870.ειμαι κ@υλωμενος με sapphire και ειχα hd2900 gt/xt ειναι χαλια.τωρα μονο εχει στρωσει με τους 8.2.πριν αστα επαιζα ποδοσφαιρο με την χτ στη γειτονια.3870 ειναι πολυ μακραν απο την 2900χτ.απο ολες τισ γωνιες και αν το δεις.φιλε παρε 3870 sapphire h powercolor the best.αν εχεις και αλλα 200 παρε χ2.

+1.Η 3870 είναι πολύ καλή κάρτα για τα λεφτά της.:banging:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακια εχετε προσεξει οτι πανω κατω οι περισοτερες καρτες γραφικων, πχ οι 8800GT με αλλες καρτες αλλων ετεριων παλη 8800GT, γραφουν αν τα προσεξετε καλα σχεδον τα ειδια πραγματα αλλα με διαφορετικες τημες, πχ memori chipset, μας κοροϊδεουν

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακια εχετε προσεξει οτι πανω κατω οι περισοτερες καρτες γραφικων, πχ οι 8800GT με αλλες καρτες αλλων ετεριων παλη 8800GT, γραφουν αν τα προσεξετε καλα σχεδον τα ειδια πραγματα αλλα με διαφορετικες τημες, πχ memori chipset, μας κοροϊδεουν

Τυπογραφικό θα είναι. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.