Jump to content



Βοηθειστε να επιλεξω μια αθορυβη ψυξη (αρχαριος)


minus

Recommended Posts

Ισως γινομαι κουραστικος, αλλα για μια ακομη φορα αισθανομαι την αναγκη να σας ευχαριστησω ολους, ανεξαρτητα αν ακολουθησα την μια συμβουλη ή την αλλη. Ολοι βοηθησατε να διαμορφωσω αποψη.

Κατεληξα στην arctic cooler(mech5107 :) )

Το ομολογω, δεν ειμαι κατσαβιδακιας!

Μου εφυγε η πιστη να βγαλω την παλια ψυκτρα, κι ας ειχα και καλο σετ κατσαβιδια. Παλευα κανα μισαωρο, καποια στιγμη λεω, η τη cpu θα ξηλωσω ή την ψυκτρα θα διαλυσω. Η παλια ψυκτρα, δεν ειχε βιδα, μονο ελασμα.

Στο τελος την εβγαλα.

Με παιδεψε και η arctic cooler, αν και ηταν σαφως πιο δεμενη.

Αυτη ειχε και βιδα, κι ετσι εκατσε καλυτερα.

Το θεμα ειναι οτι μολις εβαλα την νεα ψυκτρα, ανοιγω pc, εκανε ενα ηχο, και δεν ξεκινουσε καν τα προκαταρκτικα! Πχ. το μετρημα της μνημης και τα γνωστα, πριν μπει στα win!

Α, λεω, την πατησαμε τωρα.

Λες να χαλασα απο την πιεση την cpu, και τωρα παπαλα?

Τα βγαζω ολα, και αφηνω πανω μονο την τροφοδοσια.

Ανοιγω, ξανα ηχος, μπιπ, σταματα, μπιπ, σταματα, τα ιδια συνεχως.

Στο τελος, εδεησε και εβγαλε την αρχικη ντοσαδικη οθονη, και εβγαλε ενα μηνυμα cmos settings failed, default loaded.

Και ηταν σταματημενο εκει.

Πατω f1 να συνεχισει(οπως ελεγε), και μου εβγαλε αν θελω να μπω σε safe mode, last good know cofiguration κλπ.

Τελικα μπηκε στα win, ολα καλα πλεον.

Γιατι το εκανε αυτο? Θα το ξανακανει?

Οι οδηγιες της arctic cooler λενε οτι καποιες μητρικες εχουν δηλωμενες τις στροφες του cooler στο bios, και αν κατι αλλαξει μετα δεν μπουταρουν.

Αλλα ειδα το bios και δεν εχει η δικη μου τετοια επιλογη.

Ξερει κανεις τι ηταν αυτο που συνεβη?

Και για να πουμε και τα καλα:

Η νεα ψυκτρα περιττο να σας πω οτι ειναι Αθορυβη! Το μονο που ακουω πια ειναι ενας ελαφρυς συριγμος απο το σχετικα αθορυβο zalman τροφοδοτικο. Και καμια φορα ο δισκος.

Αλλα ησυχασαν τα αυτια μου ρε παιδια. Αλλο να σας το λεω και αλλο να το ακουτε...

Λιγοτερος θορυβος=καλυτερη ποιοτητα ζωης, για μενα τουλαχιστον. Ειδικα το κατεβαστηρι που παιζει συνεχως.

Αν ξερει κανεις για την δυσλειτουργια που μου δημιουργηθηκε ας πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Εκτος του οτι ειναι αθορυβη, νομιζω κρατα και τον athlon σε καλες θερμοκρασιες.

Δεν ξερω ποια ειναι πιο σημαντικη αλλα το speedfan λεει:

temp1 33

temp2 66

temp 11

temp1 55

πως σας φαινονται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.