Jump to content



Βοηθειστε να επιλεξω μια αθορυβη ψυξη (αρχαριος)


minus

Recommended Posts

τοτε καλυτερα να επιλεξεις αυτη που λεει ο mech5107...εχω την εντυπωση (κρινοντας απο το σχημα του ανεμιστηρα οτι θα ειναι πιο αθορυβη απο την αλλη...τωρα βεβαια, η αποδοση της μαλλον δεν θα ειναι και τρομερη, αλλα για τοσο παλιο επεξεργαστη δεν χρειαζεται και τιποτα ιδιαιτερο;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
η δικη μου γνωμη ειναι παρεις την Sonic tower. Την εχω σε εναν Athlon XP-2000+ (=καλοριφερ) και εχω μεινει υπερ-ευχαριστημενος απο την τρομερη της αποδοση και απο το γεγονος οτι μπορει να λειτουργησει ανετα με ΕΝΑ ανεμιστηρι (και μαλιστα σε silent mode).

Στο e-shop.gr μπορείς να βρεις την V2.0 με 32€ (την παλια δεν νομιζω να την βρεις πουθενα)

:T:

Αυτη εδω λες?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650544

Μα αυτη δεν γραφει οτι υποστηριζει socket A, εκτος αν κανω κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

τωρα που το λες και το παρατηρω εχεις δικιο...μαλλον στην δευτερη εκδοση αφαιρεσαν τα parts που ηταν για Socket 462 (aka socket A)...

Κριμα... :(

Αν παντως ο φιλος καταληξει σε αυτη, μπορει να την παρει μεσω αγγελιας...Αν βρει καποιο κομματι της σειρας που εχω εγω π.χ, δεν θα εχει κανενα προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι multiplier και τι bus speed λέει το CPU-Z?

H akasa μάλλον θα κάνει θόρυβο παραπάνω από την Artic.

H Artic τώρα είναι 46 idle και 54 με orthos στον 2400+ στα 220χ11 με 1,65

Τα ίδια είχε και με τον 1800+ που ήταν και ποιο ζεστός...

@hayabusa

Δεν θέλει τρύπες η sonic?

Link to comment
Share on other sites

Για την Sonic το ανέφερα και ποιο πάνω. Έχω δώσει τα links της v1 και της v2 η οποία δεύτερη θυσιάζει την υποστήριξη του SocketA για χάρη του AM2.

Αν η ψήκτρα δεν λέει ξεκάθαρα SocketA απλά μην ασχολείσαι. Αν δεν είχες χόμπι τα τελευταία χρόνια να βάζεις και να βγάζεις ψήκτρες στην cpu - προφανώς δεν είχες - με τους ΧΡ επαναλαμβάνω ότι είναι μεγάλο ρίσκο.

Και εγώ θα προτιμούσα του mech5107. Εμπιστεύομαι ποιο πολύ την Arctic Cooling από την Akasa για το απλούστατο λόγο ότι έχω 3-4 ανεμιστήρια της Akasa!!!!

Όσον αφορά το cpu-z

imageview.php?image=418

Δώσε ένα screenshot ή απλά τα παρακάτω

code name

specification

core speed

multiplier

fsb

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η Big Typhoon μπαίνει σε socket A, αλλά δεν ξέρω αν το παράτησε και αυτή για το ΑΜ2...

Η δικιά μου (2 χρόνια πριν...) το υποστήριζε το socket A, αλλά θέλει τρύπες γύρω από το socket...και δεν υπήρχαν πολλές μητρικές socket Α με τρύπες...

Link to comment
Share on other sites

Το 12.5 και το 100 fsb προφανώς μας κάνουν 1250.

Όπως σου ανέφερα δώσε όλα τα παρακάτω στοιχεία - έχουμε ψιλόξεχάσει τους παμπάλαιους Athlons αλλά με 1250 MHz δεν υπήρξε κανείς.

code name

specification

core speed

multiplier

fsb

Οι Akasa που έχω είναι σχετικά χαμηλού κόστους - μέχρι 8€ - ανεμιστήρες κουτιού των 8cm. Σε σχέση με άλλους ανεμιστήρες έχουν το κακό ότι μάλλον δεν είναι καλά ζυγισμένοι μιας και παρουσιάζονται κραδασμοί που μεταφράζονται σε επιπλέον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

screenshot δεν καταφερα να κανω upload εδω

code name palomino

specification amd athlon

core speed 1250

multiplier 12.5

fsb 200.1

bus speed 100 mhz

Κανονικά ο επεξεργαστής σου δουλεύει στα 133Χ12.5=1667MHz. Έχοντας επιλεγεί FSB 100MHz στο BIOS τόσο καιρό υπολειτουργούσε.

Link to comment
Share on other sites

οποτε να ριξω μια ματια στο bios και να το αλλαξω?

Δεν μπορω να σας κρυψω οτι φοβαμαι για την τοποθετηση. Μηπως, παροτι λεει socket A, ειναι πχ. μεγαλυτερων διαστασεων.

Το τωρινο θορυβωδες ανεμιστηρακι, στερεωνεται πανω στην ψυκτρα(αυτα τα σιδερακια πανω απο τη cpu, ετσι δεν το λενε?), με 4 βιδες στις ακρες του.

Το νεο, θα τοποθετειται με τον ιδιο τροπο ή θα απαιτει τιποτε περιεργο και θα μου μεινει για σουβενιρ?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα...;)

Καταρχην πες σε ποια ψυκτρα κατεληξες (ναι, ετσι τα λενε αυτά τα σιδεράκια :p)

Aπό εκεί και έπειτα να εισαι βεβαιος οτι απο την στιγμη που λεει Socket A, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην το υποστηριζει ή να εχει οποιοδηποτε προβλημα. Για να εισαι ακομα πιο βεβαιος μπες στην σελιδα του κατασκευαστη και τσεκαρε το ;)

Αλλά ακομα και λαθος να εχει γινει καπου, ειτε στην κατασκευη της ψυκτρας( αποκλειεται) είτε στην σελίδα του καταστηματος, μπορεις να την πας πισω και να την αλλαξεις ;)

Και στο ξαναλεω, μην φοβασαι τιποτα...

Oταν λυθουν τα χερια σου θα δεις οτι αυτα δεν ειναι λογοι για να ανησυχεις..:D:):T:

Link to comment
Share on other sites

Λεω να δω την arctic cooling. Σχεδον ολοι λενε οτι ειναι μια κλαση καλυτερη απο την akasa.

Αλλα στη φωτο δειχνει οτι εχει δικη της ψυκτρα(νομιζα αγοραζεις μονο...ανεμιστηρακι!), η οποια μαλλον καπου πρεπει να στερεωνεται κοντα στη βαση του επεξεργαστη.

Δεν ξερω πως μπαινει, ενω το ανεμιστηρακι το τωρινο, το ξεβιδωνα οποτε ηθελα.

Η ψυκτρα πως μπαινει? Πως να βιδωσεις εκει μεσα που ειναι ολα στριμωγμενα? Μη γινει καμια ζημια...

Ελπιζω να εχει οδηγιες μεσα και να τοποθετειται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις την τωρινή ψύχτρα που στερεώνεται με κάτι κλιπάκια και βάζεις την νέα με τον ίδιο τρόπο.

Μετα με ένα κατσαβιδάκι σφίγγεις την βιδούλα που έχει και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Αθορυβη ειναι την εχει ενας φιλος μου, ενταξει μιν φανταστεις και στα full στροφες !!

Φανταζομαι 939....Συμφωνα με το e-shop ναι ταιριαζει...αλλα ΔΕΝ λες και τι socket εχεις !!

θα συμφωνησω με το φιλο ειναι αρκετα καλη!!!:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Τι του λέτε του παιδιού ... Zalman CNPS7000B-CU. Ότι καλύτερο για SocketA και όχι μόνο. Αθόρυβη και αποτελεσματική (εφόσον χωράει στο κουτί σου). Ένα από τα καλύτερα all-time cpu coolers IMHO. Και καλή τιμή και εύκολο να βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.