Jump to content



Σχεδιαστικό πρόγραμμα για G code


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Ψάχνω εδώ και καιρό για μια σχεδιαστική εφαρμογή η οποία αφού θα έχω σχεδιάσει το κομμάτι που θέλω θα μπορεί να μου εκτυπώνει τη γλώσσα μηχανής για την κατασκευή του συγκεκριμένου κομματιού (G code).Η σχεδίαση θα αφορά μηχανολογικά εξαρτήματα.Αναμένοντας τις απαντήσεις σας...:help:

Link to comment
Share on other sites

AlphaCam, TopSolid ακομα και AutoCad...το θεμα ειναι αλλου. Για να κατεβασεις κατι σε μηχανη πρεπει να εχεις τον καταλληλο post processor...ο g code δεν ειναι ο ιδιος για καθε μηχανη.

Ενα αλλο θεμα ειναι να ξερεις κανα κανεις και την κατεργασια του κομματιου σου...δηλαδη να ξερεις τι μπορει να κανει η μηχανη που θα κοψει, τι ορια εχει αλλα πρεπει να ξερεις και τεχνικες κατεργασιας.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σχεδιασεις το κομματι σου στο AutoCad και μετα τα toolpaths να φτιαχτουν στο καταλληλο προγραμμα για την μηχανη.

Δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζεις...

Πες τι ακριβως θες να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Από γνώσεις περι κατεργασίας και ορίων μηχανής δεν έχω κανένα πρόβλημα.Χρησιμοποιώ το cimatron,στο οποίο είχα πληρώσει και ένα γερό "πακέτο" για να μπορώ να μεταφράζω κατευθείαν από το σχέδιο σε πρόγραμμα για το κέντρο κατεργασίας(μόνο για το κέντρο,καταλαβαίνω αυτό που λες ότι ο G code δεν είναι ιδιος για όλα τα μηχανήματα).Εγώ ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για G κώδικα για τόρνο με 2 άξονες.

Link to comment
Share on other sites

Στο AlphaCam εχω φτιαξει σχεδια και για κεντρο και για τορνο....χωρις να τα εχω κατεβασει ποτε σε μηχανη. Νομιζω οτι το AlphaCam ειναι απο τα κορυφαια πακετα σε οτι αφορα τα CNC....και βεβαια κοστιζει αναλογα.

Δουλευεις CNC επαγγελματικα?

http://world.alphacam.com/Home.cfm

To cimatron δεν εχει εκδοση για τορνο?

Link to comment
Share on other sites

Από γνώσεις περι κατεργασίας και ορίων μηχανής δεν έχω κανένα πρόβλημα.Χρησιμοποιώ το cimatron,στο οποίο είχα πληρώσει και ένα γερό "πακέτο" για να μπορώ να μεταφράζω κατευθείαν από το σχέδιο σε πρόγραμμα για το κέντρο κατεργασίας(μόνο για το κέντρο,καταλαβαίνω αυτό που λες ότι ο G code δεν είναι ιδιος για όλα τα μηχανήματα).Εγώ ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για G κώδικα για τόρνο με 2 άξονες.

Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε να τα συζητήσουμε απο κοντά μια που και γω δουλέυω με το cimatron (με τον Γιώργο Σ εκανες εκπάιδευση?) και σε λίγο καιρό θα χρειαστούμε πρόγραμμα για CNC τόρνο.

Απο ΄τι ξέρω πάντως για 2 άξονες θα μπορέσεις να προγραμματίσεις απευθείας πάνω στο κοντρόλ της μηχανής χωρίς μεγάλη δυσκολία

@kallileo

Το cimatron αν και στο CAM κομμάτι του είναι πολύ δυνατό (απο τα καλύτερα πιστεύω ) δεν εχει έκδοση για τόρνο

Το solidworks εχει έκδοση για τόρνο

Link to comment
Share on other sites

@eleven Ναι με τον Γιώργο Σ έκανα εκπαίδευση για το cimatron.

@kallileo Ναι δουλεύω CNC επαγγελματικά.Τώρα κατεβάζω το alpha cam να το δοκιμάσω.Εσύ πού δουλεύεις?Σε κανένα εργοστάσιο στη βιομηχανική?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλευω σε εταιρια που αντιπροσωπευει το AlphaCam στην Ελλαδα...πουλαμε software για εργοστασια παραγωγης επιπλων και CAD - CAM προγραμματα. Απο μεταλλο γενικα δεν πολυ κατεχω.

Ξερεις να δουλευεις και 5-αξονικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα σε ολους!

Χρησιμοποιουσα το cimatron για 4 χρονια ειναι πραγματι πολυ καλο, αλλα για τορνο δεν εχει.Αν θυμαμαι καλα υπηρχε ενα προγραμμα που επερνε τον κωδικα απο το cimatron και το μετετρεπε σε αλλη μορφη...αν θυμαμαι λεγοταν Mercurio...η κατι τετοιο...ισως φανει χρησιμο...

Αλλιως το Edgecam,το Solidworks,το Esprit...ειναι αρκετα καλα.

Τωρα επεξεργαζομαι το ArtCam,αλλα σιγουρα θα δω και το ΑlphaCam...για να εχω αποψη...

Χαρηκα πολυ που βρηκα και αλλους που χρησιμοποιουν το cimatron...νομιζα οτι ημουν μονο εγω,το παιδι που με εμαθε και μια εταιρια στη Θεσσαλονικη!

Να ειστε καλα ολοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλήμερα σας!Ψαχνω το προγραμμα esprit και μέσω της αναζήτησης στο google βρήκα το forum σας.Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε..Έχω ανάγκη την βοηθειά σας οπιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπροσδεκτη.Θέλω μια σχεδιατική εφαρμογή που θα σχεδιάζει ένα κομμάτι και θα καταλήγει σε γλώσσα APT έτσι ώστε μετά να καταλήξω σε G code.Μου είπαν ότι το esprit έχει αυτή την δυνατότητα τώρα διαβάζω εδώ και για το alphacam μπορεί να μου δώσει κάποιος καμία συμβουλή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα , έχω μια επιχείρηση κατασκευής επίπλων στην Θεσσαλονίκη και ψάχνω για νέα παιδιά με διάθεση για δουλεία και εξέλιξη στον κλάδο μου.

'Έχουμε σύγχρονο εργοστάσιο με 5αξονικό cnc τετραγωνιστική βέλτιστης κοπής της Giben και διάφορα άλλα μηχανήματα παλιά και καινούργια..

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.