Jump to content



Συνεχείς επανεκινήσεις με διακοπές ρεύματος (με UPS)


btriad

Recommended Posts

Γεια σας.

Έχω ένα UPS της MGE 600άρι στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα σύστημα με τροφοδοτικό 430W με Core 2 Duo και 3 σκληρούς. Αν γίνει διακοπή ρεύματος το PC κλείνει και αρχίζει συνεχόμενα restart. Συγκεκριμένα κάνει να ξεκινήσει (ακούω σκληρό να ξεκινάει, βλέπω ανεμιστηράκια να ξεκινάνε) κλείνει και ξανά από την άρχη.

Θα λυνόταν το πρόβλημα με αγορά μεγαλύτερου UPS ή παίζει να φταίει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

κατι πρεπει να παιζει με το ups σου! αν αποσυνδεσεις το ups απο το pc, αφησεις μονο του το pc και του κλεισεις το ρευμα απο το τροφοδοτικο μετα το pc συνεχιζει τις επανεκκινησεις? φαινεται σαν να μην αφηνει το ups το pc να ξεκινησει!

Link to comment
Share on other sites

Δε τη παλευει το ups με 3 σκληρους...

Nα του φτάνει το 450W psu και να μην του φτάνει το ups...? :hmm:

Δοκίμασε χωρίς το ups να δεις αν το κάνει. Κάποιες καινούριες μητρικές κάνουν αυτό το περίεργο φαινόμενο, αλλά συνήθως είναι από κακή συμβατότητα μεταξύ μητρικής/psu. Και ναι, μπορεί να άρχισε να το κάνει ξαφνικά ενώ δεν το έκανε στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δε τη παλευει το ups με 3 σκληρους... Λογικα θα εχεις και καμια gaming καρτουλα... οποτε... πηγαινε για 1000αρι

Βγαλε τους 2 σκληρους και λογικα δε θα στο κανει...

Έχεις δίκιο. Αυτό φταίει. Έβγαλα τους 2 σκληρούς και δούλεψε με το UPS χωρίς να είναι στην μπρίζα.

Προφανώς θέλει 1000άρι... Το κακό είναι ότι για APC ή MGE πάει γύρω στα 200 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Nα του φτάνει το 450W psu και να μην του φτάνει το ups...? :hmm:

Δοκίμασε χωρίς το ups να δεις αν το κάνει. Κάποιες καινούριες μητρικές κάνουν αυτό το περίεργο φαινόμενο, αλλά συνήθως είναι από κακή συμβατότητα μεταξύ μητρικής/psu. Και ναι, μπορεί να άρχισε να το κάνει ξαφνικά ενώ δεν το έκανε στην αρχή.

Με το True Power 380 3+ ετων τοτε γονατιζα ενα Mustek 600va για την πλακα....

Έχεις δίκιο. Αυτό φταίει. Έβγαλα τους 2 σκληρούς και δούλεψε με το UPS χωρίς να είναι στην μπρίζα.

Προφανώς θέλει 1000άρι... Το κακό είναι ότι για APC ή MGE πάει γύρω στα 200 ευρώ...

Παρε mustek 1000va στα 115. Πολυ καλο εργαλειο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάτι δεν πάει καλά... Στο γραφείο έχουμε 5 μηχανήματα, με 4 σκληρούς το καθένα, διπύρηνα, που δουλεύουν 70-80% 24/7, με τροφοδοτικά 400-600watt, και το APC1000 είναι στο 70% load... Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό να κλατάρουν τα 600άρια με 400watt... :look:

Link to comment
Share on other sites

Με το True Power 380 3+ ετων τοτε γονατιζα ενα Mustek 600va για την πλακα....

Παρε mustek 1000va στα 115. Πολυ καλο εργαλειο

Αυτό είχα σκεφτεί αλλά διάβασα κάτι περίεργα για πολύ θόρυβο και με προβληματίζει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα σκεφτεί αλλά διάβασα κάτι περίεργα για πολύ θόρυβο και με προβληματίζει....

TURBO-X!Και φτηνά και πολύ καλά και με 2 χρόνια εγγύηση από το πλαίσιο.Εγώ έχω το "γομάρι" της σειράς και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.Ακόμα και το λογισμικό τους είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τα 600VA ειναι συνηθως 450 με 480W και καλα....

αλλα οσο παιρναν τα χρονια πεφτει η αποδοση της μπαταριας... απλο μου φαινεται...

Τα περισσότερα UPS έχουν ως αναλογιά 1VA=0.6W. Επομένως το 600άρι UPS αντέχει ~360W ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.