Jump to content



τι panel για ρεαλιστικη απεικονιση χρωματων?


sundance

Recommended Posts

αγορασα πριν λιγο καιρο την πρωτη μου tft μια asus 22'' με TN panel. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1027050

ασχολουμαι πολυ με φωτορεαλισμο κτιριων και παρατηρω οτι σε αυτη την οθονη,αν αλλαζει η γωνια θεασης,αλλαζει και το χρωμα,το οποιο με προβληματιζει μιας και δεν ξερω τελικα ποια ειναι η αποχρωση που ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

τι εννοω?

φανταστειτε απο την κατω πλευρα μεχρι την πανω πλευρα της οθονης,μια λωριδα ιδιου χρωματος,η οποια ξεκιναει απο κατω και καταληγει μεχρι πανω.

αυτη η λωριδα εχει τελειως διαφορετικη αποχρωση στο μηκος της...(ακριβως επειδη αλλαζει η γωνια θεασης)

ποιο ειναι το καταλληλο panel για να μην εχω τετοια φαινομενα και να απεικονιζεται ρεαλιστικα το καθε χρωμα?

:help:

ΥΓ.φανταζομαι σχεδιαστες,αρχιτεκτονες κλπ το εχετε συναντησει αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην ανησυχείς, πολλοί από εμάς έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις με σένα :D

Τα ΤΝ δυστυχώς είναι τα χειρότερα panel, γι αυτό και είναι τόσο φτηνά.

Τα καλύτερα panel είναι τα S-PVA, S-IPS και AS-IPS. Το P-MVA είναι καλό, αλλά στις απαιτήσεις σου, καλύτερα τα πρώτα 3.

Το θέμα είναι πως τα λεφτά είναι πολλά για τέτοια panel. Στις 24" πάμε στα 700+€, φτάνοντας έως και τα 3.000€ για τα επαγγελματικά.

Οι μάρκες που κοιτάς είναι EIZO, Dell, Samsung, Apple, NEC, Lacie.

Αν θες οποιαδήποτε άλλο info, σφύρα :)

Link to comment
Share on other sites

Για φωτορεαλισμό και γραφικά, υπάρχει η σειρά CG (computer graphics) της Eizo, αλλά από χρήματα, πας μακρυά... Όπως είπε κι ο gznp, για καλύτερη απόδοση χρωμάτων, θέλει μεγαλύτερο budget. Βέβαια, τώρα κρίνεις από ότι πιό φθηνό υπάρχει σε panel, οπότε μιά S-PVA μπορεί να είναι μιά χαρά για αυτό που θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.