Jump to content



ποίες είναι η ιδανικές θερμοκρασίες τον σκληρών δίσκων?


Recommended Posts

επειδή πρόσφατα πήρα νέο σύστημα το οποιο έχει διαθέτη ενδείξεις θερμοκρασίας του συστήματος και τον σκληρών

πρέπει να ανήσυχο αν φτάνει 46-47 c

? επειδή έχω 4 σκληρούς σε midi tower? και είναι "ψιλό στριμωγμένοι"..

Link to comment
Share on other sites

έχει 3 το κουτί και ένα μεγάλο η ψήκτρα του επεξεργαστή αλλα δεν έχει άλλη θέση..

μάλλον θα βγάλω ένα σκληρό έξω για να αραιώσουν λιγάκι μεταξύ τους και να υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία..

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοιες θερμοκρασίες ήταν και ο δικός μου ο Seagate και αιωνία του η μνήμη.Η λύση που βρήκα εγώ είναι ψιλομοντάρισμα στο κουτι ωστε η ροη του αερα να είναι στο μήκος του δίσκου και όχι να χτυπάει "αχρηστα" κατ εμε στο πλάτος του

Αν υποθέσουμε ότι κοιτάζεις τον σκληρο απο πάνω

Εαν φυσικά ειναι τέτοια περίπτωση το κουτί σου

post-643-1416073459,8094_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν θα ανυσηχουσα..47 ειναι η normal θερμοκρασια που εχουν οι σκληροι χωρις ανεμιστηρακι.Ετσι ειναι σχεδιασμενοι να δουλευουν και ετσι τους πουλανε.Μη βλεπεις που στους ocers μας πιανει τρελα να δεινχει το guru οσο πιο χαμηλα temps γινεται...

Αν ηταν να σκανε απο τετοιες temps θα ειχαν μπει μεσα ολες οι εταιριες καθως ολες οι συνθεσεις που πουλιουνται σε ολο τον κοσμο και κατα εκατονταδες χιλιαδες σε μεγαλα καταστηματα δεν εχουν ανεμιστηρακι στους hd...Απλα ισως με ενα fanακι ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες να κατσει στραβη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.