Jump to content



Windows Vista & Πρόβλημα με DVDRW Samsung SH-S182D


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. Στο pc μου έχω 3 λειτουργικά, xp gr sp2 pro 32bit, xp eng pro x64, και vista gr sp1 ultimate 32bit. Tο dvdrw μου ειναι το TSSCorp Samsung SH-S182d, συνδεδεμένο σαν master στο ide καλώδιο. Ενώ σε όλα μου τα λειτουργικά παίζει άριστα, προχθές που μπήκα στα vista (είχα μήνες να μπώ), παρατηρώ οτι δεν εμφανιζόταν καν σαν συσκευή μέσα απο τον υπολογιστή μου. Στην διαχείριση συσκευών του πίνακα ελέγχου το εμφάνιζε με θαυμαστικό, και στις πληροφορίες έγραφε οτι απέτυχε η εγκατάσταση του. Πριν απο 2-3 μήνες είχα κάνει firmware upgrade μέσα απο τα xp32bit στην πιο πρόσφατη έκδοση τότε (SB05). Έκανα διάφορες δοκιμές ύστερα απο αρκετό ψάξιμο, αλλά δεν κατάφερα κάτι. Η συσκευή απλά δεν λειτουργεί κάν, λές και δεν έχει dvdrw το pc, εμφανίζεται μόνο με θαυμαστικό στον device manager. Δοκίμασα add/remove κτλ, τίποτα. Διάβασα κάπου οτι ίσως οφείλετε στον jmicron controller του Asus P5E m/b μου, αλλά δεν είχα εγκαταστήσει το λογισμικό αυτό στα vista ώστε να κάνει πρόβλημα.

Tι μπορεί να συμβαίνει? Η συσκευή δούλευε κανονικά στα vista πριν λίγο καιρό, τώρα ειναι σαν να μην υπάρχει. Στα άλλα λειτουργικά την βλέπουν άψογα. Τα χαρακτηριστικά του pc μου φαίνονται στην υπογραφή μου.

Please HELP!!! thanks!!!!!!!!!!!

update:

έβαλα ακόμα πιο τελευταίο firmware (SB06) αλλά τίποτα. Την συσκευή μου την εμφανίζει με θαυμαστικό στον device manager και ειναι σαν μην υπάρχει καν μεσα στον Η/Υ μου, το ακριβές μήνυμα λάθους ειναι:

Τα Windows δεν είναι δυνατό να εκκινήσουν αυτήν τη συσκευή υλικού επειδή οι πληροφορίες παραμέτρων της (στο μητρώο) δεν είναι πλήρεις ή έχουν καταστραφεί. (Κωδικός 19)

Κάντε κλικ στο κουμπί "Έλεγχος για λύσεις", για να αποστείλετε τα δεδομένα που αφορούν τη συσκευή στη Microsoft και να δείτε αν υπάρχει διαθέσιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έλυσα μόνος μου κάνοντας τα κάτωθι:

1. Click Start > Run.

2. Type regedit in the Open text box and click OK.

3. In the Registry Editor dialog box, navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class and select the {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} key, which appears as a folder.

4. Select File > Export (Windows XP and Vista)

5. In the Export Registry File dialog box, select Selected Branch under Export Range, name the file (for example, CDDVDkey.reg), and click Save to save the file to the Desktop.

6. In the right panel of the Registry Editor, select the LowerFilters line, and then choose Edit > Delete. Click Yes in the Confirm Key Delete dialog box.

7. Select the UpperFilters line, and then choose Edit > Delete. Click Yes in the Confirm Key Delete dialog box.

8. Close the Registry Editor.

9. Restart Windows.

Είχα βάλει το τελευταίο NERO 8 και ίσως αυτό να επηρέασε την registry και την συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.