Jump to content



Ραγισμά Reservoir...


AlexanderK

Recommended Posts

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

παντως για τα κοκτειλ που λεει ο φιλος επειδη και εγω ειχα δοκιμασει betadine και ιστοριες και μετα εβγαινε μακα τελικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημένος με το υγρο της ασετεκ που ηρθε μαζι με την αντλία, μετα απο 6 μήνες η σωλήνες και το νερό ειναι ακομα καθαρά χωρις συντήρηση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AlexanderK θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΓιαγκΤ στην απάντηση 8

Φίλε perp θα έπρεπε το μάνιουαλ να λέει και πόσο το σφίγγουμε και με τι.

'Αντε τώρα να αποδείξουν με τι ροπή και πόσο το έσφιξε ο owner

Πάντος βλέπω άλατα. Τι νερό έβαλες ή σου δώσανε να βάλεις AlexanderK θαλασσινό?:hehe:

Χρησιμοποιούσα wfi με betadine....περίεργο ε???

@beez εννοείς με το waterchill?

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό ότι πρόκειται για αστοχία υλικού. Αν ήταν από σφίξιμο, τότε θα είχε σπάσει σε ένα σημείο, όχι γύρω-γύρω.

Είχα πάθει κι εγώ το ίδιο σε reservoir της innovatek. Αλλά η δική μου περίπτωση ήταν εντελώς διαφορετική. Οφειλόταν καθαρά σε οξείδωση. Ελιωσε -κυριολεκτικά- η αλουμινένια βάση σε ένα σημείο του σπειρώματος και η σκουριά που συσσωρεύτηκε απέκτησε όγκο και ράγισε το plexi -ένα ράγισμα που έχανε τόσο λίγο νερό που εξατμιζόταν πριν το πάρω χαμπάρι. Με έβαλε σε σκέψεις το γεγονός ότι κάθε βδομάδα χρειαζόταν λίγα ml για να γεμίσει μέχρι πάνω. Η αιτία ήταν ένα χάλκινο N/B block της Dtek. Οταν το άνοιξα, έλειπε η μισή -υπερβολή- βάση του... Το νερό πάντως είχε θολώσει ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

μπορειται να επιβεβαιωσετε οσοι εχετε τανκ ,μπλοκ (με πλεξυ) οτι δεν σας εχει συμβει??

Πολυ φοβαμαι ..οτι 8α ξανασυμβει..(+1 στον ιθαγενη μονογλωσσο)

(αν και νομιζω οτι το φαινομενο παρατηρειται πιο εντονα οταν βγαλεις το νερο απο το κυκλωμα)

Link to comment
Share on other sites

το αστοχία υλικού πώς ακριβώς το συμπεράναμε? απο υπερβολικό σφίξιμο μπορεί να σου σπάσει 1 μήνα μετά, και όπυ θέλει...[.... πάντως με ανυσηχε'ί το θέμα, γιατί έχω το ίδιο reservoir.... αλλά το νερό είναι δροσερο, και το τανκ ειναι σε τέτοιο σημειο(εξωτερικά) που και να σπάσει, δεν θα γίνει ζημια .

Link to comment
Share on other sites

μπορειται να επιβεβαιωσετε οσοι εχετε τανκ ,μπλοκ (με πλεξυ) οτι δεν σας εχει συμβει??....

Εγω με το ΕΚ reservoir 250 εδω και 10μηνες, χρησιμοποιωντας σκετο απιονισμενο νερο δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω του eleven με απιονισμενο+alphacool anti corro και uv, σφιγμενο σχεδον τσιτα εχει φαει τουμπα το κουτι ενω δουλεβε η αντλια και το νερο μεσα εβγαζε μπορμπουληθρες μου χει πεσει το τανκ 2 φορες απο τα χερια και δεν επαθε τπτ. Μηπως ητανε σχετικα λεπτο το plexy αυτο που χε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα άσπρα αντικείμενα στην τάπα μου μοιάζει με (σκουριά) αλουμινίου

Δέν μας είπες τελικά τι έκανες φίλε AlexanderK

Πήρα καινούργιο rezervoir, ξεπλυνα το όλο κύκλωμα και απιονισμένο νερό 3 φορές και το γέμισα με έτοιμο υγρό για υδρόψυξη...

Τώρα δεν νομίζω να ξαναέχω πρόβλημα....

Ο καιρός θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μαλλον κατι κανεις λαθος, δεν γινετε 2 περιστατικα στο ιδιο ατομο:hmm:

Τι μπορεί να κάνω λάθος?

Να το αφήνω ανοιχτό να μην κρατάει υδρατμούς ή να τα βάλω όλα stock ώστε να μην ζεσταίνετε?

Από ότι κατάλαβα μαζεύει πίεση και το σπάει.

Καθέ πότε θέλει εξαέρωση?!?!?!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία του νερού δεν μπορεί να ξεπερνα τους 40 βαθμούς. Πόση πίεση να δημιουργηθεί στον ελάχιστο αέρα που έχει το res; Αν είναι αυτό -που δεν το πιστεύω- το πρόβλημα λύνεται εύκολα είτε με μια μικρή τρύπα (1mm) στο καπάκι είτε με το μερικό βίδωμά του, που θα επιτρέπει την εκτόνωση της όποιας πίεσης.

Πιστεύω ότι ήσουν απλά -πολύ- άτυχος και σου έτυχαν ελαττωματικά reservoirs.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.