Jump to content



Πρόβλημα με P4C800 sto boot. No display, no beeps


Bebis

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλα τα μέλη!!

Χθες το pc μου μάλλον τα κακάρωσε.

Κατά το boot έχω τα κλασσικά : μαύρη οθόνη (no display) και ανεμιστήρες, σκληροί δίσκοι και cd leds να ξεκινούν κανονικά. Το λεντάκι του σκληρού δίσκου παραμένει αναμένο για 30 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει.

Το κακό είναι πως δεν μου εμφανίζει τίποτα η οθόνη και δεν μπαίνει στο bios (και να μπαίνει δεν μπορώ να το ξέρω γιατί δεν δείχνει τίποτα η οθόνη). Ακόμη χειρότερα, δεν ακούγεται ούτε ενα beep που να μαρτυράει κάποιο κωδικό σφάλματος.

H mobo είναι η P4C800 της Asus.

Δοκίμασα clear cmos πρώτο πράγμα.

Μετά αλλαγή των μνημών (παλιά είχα 2 και βγάζοντας τη μια είχε λυθεί το πρόβλημα) από σλοτ σε σλοτ και την κάθε μια χωριστά σε διαφορετικά σλοτς.

Πετάχτηκα και πήρα μια transcend ddr 400ara απ΄το πλαίσιο πριν κλείσει. Δοκιμές και με αυτή.

Δοκίμασα αλλαγή κάρτας γραφικών (από ΑΤΙ Asus 9600 σε Gecube hd2400 pro που είχα κάπου παρατημένη).

Δοκίμασα αλλαγή τροφοδοτικού.

Δοκίμασα να βγάλω τη μνήμη τελίως για να προκαλέσω system error να ακούσω beep αλλά μάταια..

Εννοείται πως τα έβγαλα όλα (εκτός από CPU που είναι βιδωμένη η ψύκρτα στη μητρική) και το ξεκίνησα και πάλι τίποτα.

Τώρα είμαι με το καινούριο τροφοδοτικό, καινούρια μνήμη, ΑΤΙ ASUS 9600, και όλα τα drives πάνω και δεν ξέρω τι να άλλο να κάνω.

Α, δοκίμασα να βγάλω και την μπαταρία κατά το clear cmos καθώς και clear cmos αφημένο το jumperaki όλο το βράδυ.

Λέτε να παρέδωσε πνεύμα η μητρική μου;

Όποιος έχει κάτι να μου προτείνει ....

(Ας με συγχωρέσουν οι μοντς αν θεωρούν πως το νήμα έπρεπε να είναι σε άλλη κατηγορία και ας το μετακινήσουν εκεί αν είναι ετσι)

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πράγματα δοκίμασες, δεν έμεινε και τίποτα...η μητρική παρέδωσε το πνεύμα. Το τελευταίο ίσως που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τα βγάλεις όλα εκτός κουτιού και να δεις άμα δουλεύουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πράγματα δοκίμασες, δεν έμεινε και τίποτα...η μητρική παρέδωσε το πνεύμα. Το τελευταίο ίσως που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τα βγάλεις όλα εκτός κουτιού και να δεις άμα δουλεύουν έτσι.

+1 .. κοιταξε μήπως έχει πέσει και κανα σιδερακι/βίδα και βραχυκυκλώνει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.