Jump to content



Πλαϊνό παράθυρο απο plexyglass στο Cosmos S


Κωστάκης

Recommended Posts

Επειδή με ρώτησαν κάποια παιδιά πώς έβαλα το plexy στο παράθυρο του cosmos S αποφάσισα να κάνω αυτή την μικρή παρουσίαση…

Κατ’αρχήν το παράθυρο του cosmos S αποτελείται από 3 μέρη

Το αλουμινένιο πλαίσιο..

Την σίτα…

Και το πλαίσιο του 23άρη (cm) ανεμιστήρα..

48052941lz0.jpg

Ξεκινώντας λοιπόν…

1.Από τη εσωτερική μεριά του παραθύρου αφαιρούμε 4 βίδες οι οποίες βρίσκονται στα σημεία που έχω τονίσει με κόκκινο.

24721115dt5.jpg

2.Πέρα από τις βίδες αυτές το πλαίσιο του ανεμιστήρα συγκρατείται και από κάποια μεταλλικά ελάσματα (βλ. φωτο)τα οποία όμως ίσως σας δυσκολέψουν επειδή κρατάνε το πλαίσιο του fan πολύ καλά. Με την βοήθεια ενός ίσιου κατσαβιδιού και τραβώντας προς το μέρος σας το πλαίσιο θα το έχετε αφαιρέσει ελπίζω επιτυχώς :p

20699153wd3.jpg

3.Με αποτέλεσμα να βλέπετε μόνο την σίτα η οποία δεν στηρίζεται πάνω στο αλουμινένιο πλαίσιο με κανέναν τρόπο. Απλώς σηκώστε τη :p

38578294pr1.jpg

3byc4.jpg

4.Αφού πλέον έχουμε αφαιρέσει το πλαίσιο του ανεμιστήρα μετράμε διαστάσεις και κόβουμε ανάλογο κομμάτι plexyglass.

45655509nr5.jpg

4brt3.jpg

Προσέχοντας όμως ότι πρέπει με το dremmel να ανοίξουμε και 4 τρύπες μέσα από τις οποίες θα περάσουν οι εξοχές του αλουμινένιου πλαισίου στα σημεία που έπιαναν οι βίδες που ξεβιδώσαμε στην αρχή…

Το plexyglass πλέον συγκρατείται από τα μεταλλικά ελάσματα του αλουμινένιου πλαισίου..

4cxx6.jpg

… … …

63934758tz6.jpg

49178506hr8.jpg

mvdb7.jpg

Enjoy!

:hi:

EDIT: Έχετε υπ'οψιν οτι λογω της θέσης του τροφοδοτικού και του μειωμένου εξαερισμού ΜΕΤΑ την προσθήκη του

plexyglass παρατηρείται αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασίας...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

αχ με βλεπα και γω με cosmos μετα Πασχα αλλα αναβαλλεται για μετα το καλοκαιρι.....

δεν θα προλαβω να το "χαρω" κιολας.

πολυ καλη δουλιτσα Κωτσο!

αντε και περιμενω και τη μοντα πλεξυ και 23αρι μαζι ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
αχ με βλεπα και γω με cosmos μετα Πασχα αλλα αναβαλλεται για μετα το καλοκαιρι.....

δεν θα προλαβω να το "χαρω" κιολας.

πολυ καλη δουλιτσα Κωτσο!

αντε και περιμενω και τη μοντα πλεξυ και 23αρι μαζι ε.

Και εγω αυτο λεω...Επειδη θα γινω κατοχος ενος cosmos S...

Θα ηθελα να σε παρακαλεσω Κωστακη να κανεις μια παλικαρια και να αφιερωσεις λιγο απο τον χρονο σου να βαλεις plexy και να τοποθετισεις επανω τον 23αρι...

Αλλα πολυ καλη η δουλεια σου...

Αληθεια...ποσους Βαθμους ανεβηκε η θερμοκρασια σου ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά τουλάχτιστον plexiglass και το μαύρο 23άρι απλά δέν πάνε...

αλλα θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή για να το δούμε...

Τώρα όσο για την αύξηση θερμοκρασιάς μέσα στο κουτί δέν μπορώ να είμαι και πολύ κατατοπιστικός γιατι τώρα τελευταία αντιμετωπίζω κάτι thermal προβληματάκια γενικά με το pc..

Το μόνο σίγουρο κατα την άποψη μου είναι οτι η θέση του τροφοδοτικού το χαντακώνει τελείως το κουτί...

Link to comment
Share on other sites

οτι δεν ειναι πες 12αρης -"ελα μωρε και τι εγινε 4 λεντακια ειναι κανουμε χαρα¨"-

μιλαμε για 23 εκατοστα!!!(οχι ασχημους συνηρμους εδω)

τεσπα οτι και αν αποφασισεις ,εγω θα περιμενω να δω αποτελεσματα!!!

να παιρνω ιδεες (γιατι αν παρω ιδεες απο το Cosmos του Michalis76 θελω ενα μεγααααλο pc-ο-δανειο!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.