Jump to content



Επιτέλους αναβάθμηση. mobo-cpu-vga-ram


psybill

Recommended Posts

καλήμέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!

εδώ και δυο χρόνια περίπου αναβάλω συνεχώς την αναβάθμιση του συστήματος μου, λόγω έλλειψης ρευστού αλλά πιο πολύ λόγω αναποφασιστικότητας. είχα μπει στη λούμπα του περίμενε τα νέα chipset, cpu, 65nm, 45nm, pci express 2.0 κ.ο.κ δεν μου βγήκε σε κακό γιατί ο single core athlon xp 2800 αντέχει ακόμα για τα βασικά και όχι μόνο.

καιρός όμως για κάτι καλύτερο. πάμε λοιπόν:

1)CPU

εδώ τα πράγματα είναι συγκεκριμένα. κατά 99,9% πάω για τον Ε8400. δεν θα με χάλαγε κάποιος quad αλλά ο απ΄ότι διαβάζω ο 9300 είναι πιο αργός σε καθημέρινη χρήση, ενώ ο 9450 ξεφεύγει σε τιμή και θέλω να κρατήσω το κόστος μεταξύ 500-600€

2) Motherboard

κατ' αρχήν είμαι fan της gigabyte οπότε σύσκολα θα πάω σε κάτι άλλο. για καιρό χαλβάδιαζα την p35 ds4, όμως το pci express 2.0 μου τα "χάλασε" λίγο. υπάρχει λόγος να πάω σε x38 motherboard μόνο και μόνο για το pci express 2.0? θα δω διαφορά στην απόδοση της vga? δεν είμαι extreme user και ούτε ενδιαφέρομαι για OC. μου αρέσει η gigabyte EX38 DS4 που είναι βέβαια ακριβότερη από αυτό που θα ήθελα αλλά τέλος πάντων μπορώ να τα δώσω. αν δεν πάρω αυτή σκέφτομαι να παρατήσω και την p35 ds4 και να πάω σε κάποια ds3. ποια απ όλες όμως, δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω τις διαφορές στα διάφορα μοντέλα.

3)VGA

βλέπω ότι έπεσαν κάπως οι τιμές και μάλλον πάω για ati 3870 για να παίζει άνετα hd υλικό, αλλά και ελπίζωντας ότι θα βγαίνει που και που κανα παιχνιδάκι που θα μου αρέσει. υποψήφιες οι

Gigabyte Radeon HD 3870 512MB

HIS Radeon HD 3870 IceQ 3 Turbo 512MB

η δεύτερη αν δεν κάνω λάθος χτες που κοίταζα είχε τιμή στο msystems περίπου 150€ ενώ σήμερα τη βλέπω στα 200€. στο eshop βέβαια υπάρχει στα 149,90€

ποια από τις δυο είναι πιο ύσηχη? και για τις δυο φαίνονται να έχον καλές ψύκτρες, βέβαια η λύση που βγάζει τον αέρα έξω από το κουτί μου φαίνεται καλύτερη. τέτοια λύση έχω και στην τωρινή μου κάρτα και δεν έχω παράπονο παρά το ότι καταλαμβάνει και δεύτερο slot. επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχουν διαφορά στο μήκος. τώρα δεν έχω πρόβλημα με το κουτί γιατί έχω το mozart tx αλλά μελλοντικά ίσως χρειαστεί να το αλλάξω με κάποιο htpc case και θέλω να ξέρω αν χωράει.

4) Ram

εδώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα. σίγουρα ψάχνω για ενα value σετάκι των 2 ή 4Gb. μάλλον για 4 καλύτερα αφού η περισσότερη μνήμη ποτέ δεν έβλαψε ανεξάρτητα αν μείνω στα 32μπιτα XP ή όχι. ίσως κάποιες mushkin από πλαίσιο να είναι η τελική επιλογή.

Τέλος μάλλον θα χρειαστώ και ένα sata dvd-rw ώστε να φύγουν επιτέλους τα δύστροπα ide καλώδια από το κουτί μου. θέλω κάτι ήσυχο στην κατηγορία 20-25€ γιατί το nec μου τώρα τελευταία κάνει σαν αεροπλάνο σε απογείωση. lscribe κτλ δεν με ενδιαφέρουν.

επίσης δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε τι δίσκο να βάλω το λειτουργικό μου, δεδομένου ότι ο 60άρης ide θα καταργηθεί. έχω στην άκρη (για backup) 2 maxtor 160Gb. δυστυχώς είναι sata 1 αλλά προς το παρόν δεν σκέφτομαι να πάρω άλλον δίσκο. λέτε να τους και τους 2 βάλω σε κάνα raid 0? δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και θα ήθελα την εμπειρία!!!

τα παραπάνω θα πλαισιώσουν το ΤΤ mozart TX case που είπα και παραπάνω, την dell 2007 wfp monitor, tagan 580 modular psu και 2Χ320 seagate 7200.10 για αποθηκευτικό χώρο αποκλειστικά!!

πιστεύω και με τις δικές σας προτάσεις να βγάλουμε ένα πολύ καλό συστηματάκι:banging:

thank you!!!

Link to comment
Share on other sites

καρτα γραφικων παρε την http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1039806

αν και ειμαι φαν της ati αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα.

εχει και τρελλη ψυκτρα.

για δισκο παρε τον seagate 500ρη με 32ΜΒ cache καπου 70 ευρω εχει

παρακατω αν πας σε τιμη γλιτωνεις λιγα ευρω αλλα χανεις πολλα γιγα και πολυ ταχυτητα...

ειναι κριμα να εχεις τουμπανο pc και να σουρνεται λογω του αρχαιου δισκου.

μητρικη πολυ ακριβη μου φαινεται,εχεις σκοπο να κανεις crossfire?

Link to comment
Share on other sites

@Κostas007 Απο την στιγμή που ολα τα intel chipset υποστηρίζουν crossfire, ποιος ο λόγος που τον ρωτάς ?;) Φιλικά

Μητρικη παρε καποια με x38 Chipset ή p35 στην χειρότερη

ο 500αρης Seagate 32mb ειναι σε τιμη σκότωμα ...go for it :)

για μενα καλο ειναι να μην μπλεξεις με raid και μάλιστα με παλιούς δίσκους (αν χαλάσει ο ενας goodbye)

Κάρτα πάρε ATI αφου δεν θα είσαι hardcore gamer :p(3870=8800gt,απλα εχει καλύτερα χρώματα και νομίζω λιγότερη κατανάλωση)

Απο μνήμες με 4gb(2χ2GB) θα εισαι jet οτι και να παρεις αφοy δεν θα κανεις υπερχρονισμο οι μαρκες δεν παιζουν ιδιαίτερο ρολο :)

Link to comment
Share on other sites

καρτα γραφικων παρε την http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1039806

αν και ειμαι φαν της ati αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα.

εχει και τρελλη ψυκτρα.

για δισκο παρε τον seagate 500ρη με 32ΜΒ cache καπου 70 ευρω εχει

παρακατω αν πας σε τιμη γλιτωνεις λιγα ευρω αλλα χανεις πολλα γιγα και πολυ ταχυτητα...

ειναι κριμα να εχεις τουμπανο pc και να σουρνεται λογω του αρχαιου δισκου.

μητρικη πολυ ακριβη μου φαινεται,εχεις σκοπο να κανεις crossfire?

για crossfire δεν πάω σε καμιά περίπτωση. γι αυτό ρωτάω για το pci express 2.0. έχει νόημα η διπλάσια ταχύτητα διαυλου σε single card ή μόνο σε crossfire? αν δεν έχει τότε μπορώ να πάω σε mobo με p35 και μια pci express όπως την ds3.

δισκο για λειτουργικό και τα προγράμματα δεν χρειάζομαι τόσο μεγάλο. θα αλλάξω τους 2x320 όταν γεμίσουν και αυτοί. με τους sata 1 θα έχω καθυστερήσεις στο σύστημα ακόμα κι αν τους στήσω σε raid?

όσο για την nvidia δεν έχω διαβάσει πολλά τώρα τελευταία και δεν ξέρω τι παίζει. μεταφέρει και αυτή τον ήχο με hdmi adapter όπως η ati? δεν είμαι φανατικός gamer για να ψάχνω τις απόλυτες επιδόσεις οπότε αν ψωνίσω από eshop (ας μην το κάνουμε θέμα) θα προτιμήσω την ati που είναι στα ίδια λεφτά.

περιμένω κι αλλες προτάσεις για όλα τα θέματα και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Τρελένομαι οταν βλέπω κάτρα nvidia σε mobo που υποστηρίζει cf.Ο λόγος είναι πως αν στο μέλλον θελήσεις να εκμεταλευτεις 2 καρτούλες οπως καλή ωρα οι 8800gt που επεσαν πάρα πολύ δεν θα μπορείς.Παρε τώρα και την δική μου σύνθεση.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1076841

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1057405

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1039806

και για δίσκο πάρε τον samsung τον f1 είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά και σε πολύ καλή τιμή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305494 Toν έχει και το πλαίσιο στα μαγαζιά αλλά οχι και στο site του γι αυτό σου έβαλά την σελίδα του e-shop.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω επιμένετε όλοι στην αγορά νέου δίσκου και μάλλον έχετε δίκιο. θα το σκεφτώ και ανάλογα το τελικό κόστος θα πάρω κάποιον sata 2. αν όχι άμεσα, σίγουρα θα γίνει πολύ σύντομα στο μέλλον.

για τα υπόλοιπα θα παραμείνω στην αρχική μου επιλογή με Intel chipset και ati vga. απλά θέλω λίγο "σπρώξιμο" στην επιλογή ανάμεσα στο x38 (λόγω pci express 2) και p35, και όσο αφορά στην κάρτα ποια από τις δυο που γράφω είναι πιο ύσηχη. δεν θέλω να μπερδευτώ περισσότερο,ούτε να περιμένω άλλο γιατί όσο περιμένω μπορεί να δω κάτι καινούριο που θα με επηρεάσει και στο τέλος πάλι με τον athlon θα μείνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λόγω μιας μικρής καθυστέρησης με την κάρτα γραφικών το σύστημα στήθηκε μόλις σήμερα. η τελίκη σύνθεση έχει ως εξής:

Mobo: Gigabyte EX38 DS4

CPU : Intel E8400 box

GPU : HIS 3870 512 dd4 turbo IceQ 3

RAM : Mushkin 4Gb kit XP-8000 5-5-5-15

DVDR : Pioneer 215D sata

Αυτά είναι τα καινούρια κομμάτια. τα παλιά τα αναφέρω στο τέλος του πρώτου post.

περιμένω αυριο και κάποια sata καλώδια 1m για να μπορέσω να συνδέσω και τους υπόλοιπους δίσκους και νομίζω είμαι έτοιμος. μέχρι στιγμής όλα φαίνονται να δουλεύουν πολύ καλά με win xp pro sp3 32bit.

αν κάποιος έχει εμπειρία από το bios της συγκεκριμένης μητρικής ας δώσει κανένα tip για σωστές default ρυθμίσεις. το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αναγνώρησε τις μνήμες σαν 800άρες και έπρεπε να τις ανεβάσω μόνος μου. κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.