Jump to content



Θελω να κλειδωσω το workgroup


minus

Recommended Posts

Εχω δημιουργησει, με τις λιγες γνωσεις μου για τα δικτυα, ενα μικρο 'υποδικτυο' workgroup, για το τμημα και την ομαδα εργασιας που εχουμε, σε σχέση με όλο το υπολοιπο lan.

Ομως θα ηθελα να βαλω ενα password στο workgroup, ωστε να βλεπουμε μονο εμεις οι πεντε, ο ενας τα αρχεια του αλλου. Μην παει κανενας ασχετος και αλλαξει τα αρχεια μας.

Οταν καποιος απο το υπολοιπο δικτυο θα παει να αποκτησει προσβαση στα αρχεια μας, που ανηκουν στο workgroup που εφτιαξα, να του ζητα password.

Φυσικα, για εμας τους 5 του workgroup, καλο ειναι, αν μπαινει Password, να το δωσουμε μια φορα και οχι καθε φορα που συνδεεται ο ενας στον αλλον.

Μπορω λοιπον να βαλω password, στο workgroup, στα pc που ανηκουν σε αυτο?

Πως, με ποιο τροπο?

(αν πρεπει να μεταφερω το τοπικ στο section internet/δικτυα, πειτε μου).

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω για το workgroup

αλλά όταν μοιράζεις ένα φάκελο/αρχεία σου λέει σε ποιούς να δώσεις πρόσβαση

εκεί φτιάξε ένα χρήστη με κωδικό και δώσε το μόνο σε όσους θες να μπορούν να έχουν πρόσβαση

είναι σε δύο σημεία που πρέπει να αλλάξεις τα δικαιώματα

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456988.aspx

το ένα είναι στο permissions στη μέση της πρώτης εικόνας

και το άλλο είναι πάνω πάνω που λέει security

απο εδώ φτιάξε το λογαριασμό του κοινού χρήστη/ες και μήν τον βάλεις σε καμία ομάδα, για να μήν μπορεί να κάνει login στο pc ;)

http://www.onlinecomputertips.com/windows/management.html

επίσης απο εδώ δές όλα τα αρχεία/φακέλους που μοιράζεσαι και να προσέξεις τί χρειάζεται προστασία

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω στην καρτελα sharing, δεν βρισκω να εχει το permissions? Και ουτε καρτελα security?
Αυτό φαίνεται σε win 2003 server edition και όχι σε απλά xp.

http://compnetworking.about.com/cs/winxpnetworking/ht/winxpsfs.htm

http://support.microsoft.com/kb/307874

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω

How to turn off simple file sharing

To disable simple file sharing, follow these steps:

1. Click Start, and then click My Computer.

2. On the Tools menu, click Folder Options, and then click the View tab.

3. In the Advanced Settings section, clear the Use simple file sharing (Recommended) check box.

4. Click OK.

Το 3, δεν το βρισκω.

Παω καρτελα view, δεν βρισκω advanced settings.

Που ειναι αυτο ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι για workgroup πρέπει να κάνεις στο PC σου local accounts όμοια με αυτά που θέλεις να μπαίνουν, αν και ποτέ δεν μου δούλεψε έτσι.

Αυτό που μπορείτε να δοκιμάσετε είναι το εξής:

Ο καθένας σας από τα 5 PC θα δημιουργήσει τοπικά 1 χρήστη, πχ FileSh με ένα pass πχ 12ea56.

Θα βάλετε στα shares (πχ Folder1)που θέλετε permissions να τα ανοίγει ο κανονικός χρήστης του υπολογιστή και ο FileSh.

Τώρα, έστω ότι θέλεις να μπεις από το PC1 [192.168.0.11] στο PC3 [192.168.0.13] (ονόματα PC), δίνετε στο Start -> Run: \\192.168.0.13\Folder1. Κανονικά θα πρέπει να ζητήσει login κι εκεί δίνετε PC1\FileSh και το 12ea56. Αν δεν ζητάει login πες, να δούμε κάτι άλλο.

Edit: τώρα είδα ότι έχεις home.. οπότε δεν θα βρεις άκρη εύκολα.. θεωρητικά τα home, είναι για σπιτάκι και όχι για δικτυάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλετε στα shares (πχ Folder1)που θέλετε permissions να τα ανοίγει ο κανονικός χρήστης του υπολογιστή και ο FileSh.

Μα απο που θα θεσω permissions στα shares αφου δεν εμφανιζει επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να παίζει μία μόντα στο νετ για home -> pro

αλλά δε ξέρω αν είναι νόμιμη (μάλλον δε θα είναι)

1) δεν τη ξέρω/δεν την έχω δοκιμάσει

2) απαγορεύεται να μιλήσουμε στο φορουμ (ούτε ΠΜ μή μου στείλεις :D)

εάν ενδιαφέρεσαι ψάξε στο γούγλη

Link to comment
Share on other sites

cd με xp pro εχω. αλλα δεν ειναι λυση να κανω νεες εγκαταστασεις σε 5 pc. ισως δημιουργηθουν προβληματα.

μόνο στον υπολογιστή με τα αρχεία μοιράζεσαι χρειάζεται να περαστεί

οι άλλοι μπορούν να μείνουν με home

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεληξα στη λυση της αναβαθμισης για τα μηχανακια που δεν εχουν pro.

δοκιμασα ομως, οσα ειπαμε σε οσα εχουν pro.

στα pc που εχουν xp pro, ανοιξα το ιδιο account, με το ιδιο password, για να μη μπερδευομαστε. και εδωσα ιδια permissions στους φακελους που θελουμε να μοιραστουμε.

αυτο θυμηθειτε το, εχει σημασια για παρακατω. το account λεγεται personel(το λεω για να μην λεμε πολλα και χανομαστε).

2 προβληματα ζητουν λυση.

1.

αφου εκανα account κανονικο, και επισης προσθεσα permissions στο sharing, μετα, διαπιστωσα οτι εκει που ο x απλος χρηστης εμπαινε κατευθειαν στα windows(δεν ειναι και να πολυμπερδευομαστε, στο τελος θα με διαολοστειλουν), τωρα κατα το login εμφανιζεται και ο νεος χρηστης που εκανα.

Μαλιστα, δεν νομιζω να εκανα κατι λαθος, αλλα αν μπεις με login με τον παλιο-μεχρι τωρα χρηστη, δεν σε αφηνει να κανεις login στο άλλο pc. Πρεπει να κανεις login ως personel, αλλιως δεν σε αφηνει να δεις τον κοινοχρηστο φακελο του αλλου.

Ειναι λογικο?

Σωνει και καλα να γινεται login με το νεο account?

2.

Σε ενα απο τα pc με xp pro, δεν προσεξα, μαλλον δεν ειχε κανενα account.

Πριν λοιπον με αφησει να κανω χρηστη με περιορισμενα δικαιωματα, ηθελα πρωτα να κανω χρηστη με admin δικαιωματα.

Οντως εκανα.

Και μετα εκανα και το κοινο σε ολους, account personel.

Επειδη ομως μετανιωσα για την ολη διαδικασια και ειπα να την ξανακοιταξω την Δευτερα, αποφασισα να σβησω personel απο το εν λογω μηχανημα.

Με αφησε, τον διεγραψα.

Παω ομως τωρα να σβησω και τον admin και δεν με αφηνει!!!

Και θα μου πειτε, γιατι να σβησω admin?

Γιατι πλεον δεν βρισκω το περιβαλλον εργασιας του χρηστη, οπως το ειχε διαμορφωσει ο χρηστης.

Αν καταλαβα καλα, μπαινει πλεον ως admin, και ολα πλεον στην επιφανεια εργασιας και αλλου, ειναι αλλιωτικα.

Περιττο να σας πω οτι αυτο με αρρωστησε.

Πηγα να κανω κατι καλυτερο, και ο χρηστης τωρα δεν μπορει να εχει το περιβαλλον εργασιας που ειχε φτιαξει.

Κανω κατι λαθος? Μπορει να διορθωθει αυτο και να μπαινει ο χρηστης οπως παλια, και να εχει ξανα το περιβαλλον εργασιας του?

Link to comment
Share on other sites

για το 2 που είναι το σημαντικότερο πρέπει να συμβαίνει το παρακάτω

http://www.google.co.uk/search?q=user+profile+xp&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a

δε ξέρω πώς θα το καταφέρεις και αν γίνεται 100% αλλά το είχα κάνει παλιότερα και δούλεψε

ΔΕΝ θυμάμαι τί έκανα. ήταν της εμπειρίας/τύχης

για το 1 το νέο λογαριασμό περσονελ τον έβαλες σε ομάδες(group)? σου είχα πεί να μήν τον βάλεις για να μήν τον βγάζει στην είσοδο για login

μιας και το 2 είναι πολύ πιο σημαντικό, τράβα ένα backup πρίν κάνεις κάτι και παίξε με τα user profiles

ψάξε στο νετ για περισσότερα

τα windows ήταν γνήσια? και ήταν απο γνήσιο cd ή τίποτα κατεβασμένο απο το νετ με γνήσιο κωδικό?

Link to comment
Share on other sites

Τα εγκατεστημενα windows, δεν μπορω να ξερω τι ηταν οταν εγκατασταθηκαν.

Εγω τα βρηκα ετσι οπως ειναι.

Για το 2, corrupted profile, μαλλον λεω να κανω σε πρωτη φαση ενα system restore. Θα κανει δουλεια ή δωρο αδωρο?

Για το 1, οχι, δεν εφτιαξα κανενα group. Σκετο account. Απορω που τον βγαζει στο login, και σαν να μην εφτανε αυτο, αν δεν κανεις login με αυτο(personel) δεν μπορεις να δεις τα κοινοχρηστα του αλλου! Λυση σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.