Jump to content



Gigabyte EX38 ds4+E8400+ 4BG Ram, Stability issues


psybill

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά,

το σύστημα μου είναι όπως αναφέρω και στον τίτλο μια Gigabyte EX38 DS4, Intel E8400 και 2x2Gb Mushkin XP8000 5-5-5-15 και GPU HIS 3870 512. Το σύστημα είναι dual boot με xp 32 sp3 και vista ultimate 64. πιο πολύ έχω ασχοληθεί με τα vista γιατί μου φαίνεται ότι το σύστημα πάει πολύ καλά. Μάλλον όμως αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα σταθερότητας και θέλω τη βοήθεια σας για το σωστό στήσιμο χωρίς oc φυσικά...

1) Ας ξεκινήσουμε με την θερμοκρασία του επεξεργαστή. είναι ο πρώτος μου dual core και δεν ξέρω πια είναι η σωστή θερμοκρασία του από τα προγράμματα που σας παραθέτω. cpu ή core temp κοιτάμε?

76pifear696pytbuys7q_thumb.jpg

Δεν ξέρω αν είμαι ψηλά σε θερμοκρασίες, αλλά αν είμαι μάλλον κάτι δεν έχω κάνει καλά με την AS5

2) Πάμε στις μνήμες. κάνω optimised default στο bios και οι μνήμες αναγνωρίζονται ως 800αρες. τις ανεβάζω λοιπόν μόνος μου στα 1066 (στα 1000 δεν μπορώ να βρω την επιλογή στο bios). έτρεξα memtest και είχα 40 errors. ανέβασα το ρέυμα στο 2,14 ( o κατασκευαστής δίνει 2.10 αλλά δεν μπορώ να το δωσω ακριβώς στο bios με τις επιλογές που έχει η Gigabyte). με αυτές τις ρυθμίσεις και τα timings στο auto ανεβαίνουν στο 5-7-7-24. αν τα κατεβάσω στο 5-5-5-15 έχω πάλι errors στο memtest.

aw0c7i7udotuvi6sinf0_thumb.jpg

Μέχρι τώρα είχα κάτι bluescreen σε τυχαίες στιγμές (νομίζω όμως ότι έτρεχε το utorrent). έκανα Update τους drivers του chipset και δεν τα έχω ξαναδει. οι μνήμες βέβαια παραμένουν στο 5-7-7-24.

Επίσης από τα λίγα που πρόλαβα να κάνω είναι να δω και λίγο το assassins creed αλλά και εκεί ενώ έχω κατεβάσει αναλύσεις ξαφνικά το παιχνίδι κολάει και σταματαέι...

Για δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά να καταλάβω αν έχω πρόβλημα και πως μπορώ να το διορθώσω. αν χρειάζεστε άλλα στοιχεία πείτε να μου να σας τα δώσω.

thank you!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε τις μνημες σου στα 800 και τρεξε memtest..αν συνεχιζουν τα λαθη...δοκιμασε μια μια τις μνημες να δεις απο που προερχεται.

επισης κανε και κανα update το bios.

αν συνεχιζονται τα προβληματα λογικα εχεις προβλημα με τις μνημες

edit : βαλε τα ρευματα για αρχη ολα στο auto οπως και τα timings

Link to comment
Share on other sites

βαλε τις μνημες σου στα 800 και τρεξε memtest..αν συνεχιζουν τα λαθη...δοκιμασε μια μια τις μνημες να δεις απο που προερχεται.

επισης κανε και κανα update το bios.

αν συνεχιζονται τα προβληματα λογικα εχεις προβλημα με τις μνημες

edit : βαλε τα ρευματα για αρχη ολα στο auto οπως και τα timings

bios update έχω κάνει και είμαι στο τετευταίο.

με τις μνήμες στα 800 και όλα defualt από το το bios, έχω τρέξει memtest και σε ένα κύκλο δεν είχα λάθη. δεν έχω υπομονή να το αφήσω και παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έκανα μερικές δοκιμές και απ ότι φαίνεται το ενα dimm έχει πρόβλημα. πιο αναλυτικα:

1) 2x2gb 5-7-7-24 v2.192 @1066 no errors

2) 2x2gb 5-7-7-24 v2.114 @1066 no errors

3) 2x2gb 5-5-5-18 v2.192 @1066 errors (με λιγότερο ρεύμα δεν έκανα, δεν έχει νόημα νομίζω)

4) 1χ2gb 5-5-5-18 v2.192 @1066 errors

ενώ το άλλο dimm μόνο του έβγαλε το

5) 1x2bg 5-5-5-15 V2.114 @1066 (που είναι και τα default timings των μνημών)

επίσης δοκίμασα και σε άλλο slot της μητρικής με τα ίδια αποτελέσματα.

συμπεράσματα???

Link to comment
Share on other sites

γιατί τόση νέκρα ρε παιδιά, βοηθήστε λίγο!!:confused:

να πάω να τις αλλάξω τις μνήμες? και τι λέω εκεί? μου βγάζουν σφάλμα στο memtest?

τι να πάρω? τις ίδιες μήπως έπεσα σε ελλατωματικό σετάκι ή πάλι θα έχω πρόβλημα με τις 1000ρες στην μητρική μου?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μπορείς με τους διαιρέτες να παίξεις τις μνήμες στα 1000 με default timings, άστες στα 1066 με λίγο πιο χαλαρά. Δηλαδή την περίπτωση 2 που παραθέτεις παραπάνω.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα το Pc ή οι μνήμες, απλά οι δεύτερες φοράνε @%$%$ chip και δεν ανεβαίνουν χριστό... :hm:

Link to comment
Share on other sites

τις πήγα μια βόλτα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι είχαν πρόβλημα, οπότε περιμένω αύριο καινούριο ζευγάρι.

φιλε Liopyr επειδή βλέπω ότι έχεις gigabyte motherboard, ποια είναι η σωστή επιλογή διαιρέτη (system memory multiplier) για 1000αρες μνήμες στην gigabyte? τώρα δεν μπορώ να μπω και δεν θυμάμαι την επιλογή που είχα βάλει. ρωτάω μήπως και έχω κάνει καμιά βλακεία και δεν το ξέρω!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι fsb παίζεις την cpu σου.

Εγώ τον 4300 τον έχω 333x9 (3Ghz), και βάζω 3.00 στο multi της μνήμης και παίζει στα 1000Mhz.

Oι συγκεκριμένες Cellshock που έχω φοράνε D9GKX, με 2.4v παίζουν σταθερά με 4άρια timings στα 1000Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα εκέι είναι ο 8400 αλλά default φυσικά.

για να κάνω λίγο πιο συγκεκριμένη την ερώτηση μου μιας και βρήκα ενα screenshot που είχα τρταβήξει με το κινητό μου. μπαίνοντας στο system memory multiplier βλέπουμε μια λίστα που ξεκινάει με το auto και συνεχίζει 2.00Β, 2.40Β,3.20Β, 2.00D κτλ.

εγώ είχα επιλέξει το 3.20Β που μοιάζει ως το πιο λογικό. 333x3.20=1066. αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω από το περίεργο αυτό σύστημα της Gigabyte τι σημαίνουν τα άλλα γράμματα B, C, D κτλ και αν υπάρχει επιλογή για 1000 ακριβώς που είναι οι μνήμες μου και όχι 1066?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκδοση bios βγαίνει συγκεκριμένα για την δική σου μητρική, στο δικό μου δεν υπάρχουν τα B, C, D ...

Επίσης επειδή μάλλον δεν φοράνε D9xxx chip οι μνήμες σου, πιθανόν και τα 66mhz παραπάνω να της δημιουργούν αστάθειες.

Δοκίμασε να βάλεις 3.00 πολλαπλασιαστή στις μνήμες ώστε να παίξουν στα 1000Mhz. (δεν μπορεί να μην έχει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκδοση bios βγαίνει συγκεκριμένα για την δική σου μητρική, στο δικό μου δεν υπάρχουν τα B, C, D ...

Επίσης επειδή μάλλον δεν φοράνε D9xxx chip οι μνήμες σου, πιθανόν και τα 66mhz παραπάνω να της δημιουργούν αστάθειες.

Δοκίμασε να βάλεις 3.00 πολλαπλασιαστή στις μνήμες ώστε να παίξουν στα 1000Mhz. (δεν μπορεί να μην έχει).

Δυστυχώς φίλε μου δεν μπορώ να δω αυτή τι στιγμή όλες τις επιλογές και ούτε στο screenshot φαίνονται όλα. θυμάμαι πάντως ότι βρήκα (δεν έχει στα Β) μια επιλογή που έδειξε ότι οι μνήμες πήγαν στα 1000 αλλά η μητρική δεν μπούταρε και οδηγήθηκα σε clear cmos...

δες εδώ ένα αντίστοιχο screenshot που βρήκα απο dq6 και ένα πίνακα που δίνει στο τέλος μήπως καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στο screenshot τι multi δίνει για τις μνήμες, αλλά μου φαίνεται απίθανο να μην έχει 3.00

To ότι δεν boot-αρε είναι περίεργο, αφου στα 1066 σου έπαιξε σταθερά, όπως λες πιο πάνω. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

για να μην σας κουράζω άλλο ας σταματήσουμε εδω. θα περιμένω να παραλάβω τις μνήμες και θα επικοινωνήσω με το κατάστημα, αλλά και με το support της gigabyte και θα σας ενημερώσω..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με νεότερα αλλά χωρίς να έχω λύσει τις απορίες μου. επίσης έχω ακόμα ένα προβλημα πυ δεν ξέρω πόσο μικρό ή μεγάλο είναι.

καταρχίν απάντηση για το τι σημαίνουν τα B,C,D στο SPD δεν πήρα, ούτε απο την gigabyte (το mail μου είναι στην αναμονή), αλλά ούτε και από το κατάστημα που αγόρασα τη μητρική.

Πήρα τις ίδιες μνήμες και αυτή τη φορά έβγαζαν περισσότερα λάθη και τις γύρισα πίσω αμέσως. Πήρα τις λευκές 800αρες της mushkin xp 6400 4-4-4-12 τους έβαλα manual τα σωστά timings το σωστό ρεύμα και έτρεξα memtest το οποίο ολοκληρώθηκε με επιτυχία. επίσης τα vista πάνε πολύ καλά και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα εκεί.

που είναι το πρόβλημα που είπα στην αρχή? όταν ανοίγω το pc ή οταν κάνω restart to σύστημα δεν ποστάρει με την πρώτη. κάνει την πρώτη προσπάθεια δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος και 3-4 δευτερόλεπτα κλείνει. Αυτόματα κάνει τη δεύτερη προσπάθεια και αυτή τη φορά ακούγεται το "μπιπ" και το σύστημα μπαίνει κανονικά και όπως είπα παραπάνω χωρίς άλλα προβλήματα.

τι λέτε είναι πρόβλημα? μήπως κάποια άλλη επιλογή στο bios που δεν έχω ρυθμίσει??

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου το έκανε και με παραπάνω ρεύμα στις μνήμες. το θέμα λύθηκε όμως. η λύση ήταν πολύ απλή τελικά. Clear cmos!!:clap:

το σύστημα πλέον δουλέυει άψογα και εγώ χωρίς άγχος μπορώ να το απολαύσω!!

ευχαριστώ πολύ όλους που απάντησαν και ζητώ συγνώμη αν μονολόγησα λίγο στο thraed αλλά κάπου έπρεπε να τα λέω!!:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.