Jump to content



Πρόβλημα με καινούριο PC!!!


Kenpachi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά δεν έχω μια βδομάδα που έχω στήσει το pc και αντιμετοπίζω κάτι προβληματάκια...

Όταν ανοίγω πρώτη φορά το pc, η οθόνη μου βγάζει no video signal ενώ άμα τον κλείσω και τον ξανανοίξω δουλεύει κανονικά...

Επίσης όταν ξεκινάει το pc κολλάει στο logo της μητρικής για περίπου 20 δευτερόλεπτα κάτι το οποίο δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό... Υπάρχουν προγράμματα που να σου λένε αν έίναι ελλατωματικό κάποιο κομμάτι του pc???

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω μηπως ξέρει κανεις αν η αξιολόγηση που κάνουν τα vista στο pc σου μπορούν να ανιχνεύσουν πρόβλημα σε κάποιο hardware πχ άμα έχεις χαμηλή βαθμολογία κάπου , εγώ με το σύστημα της υπογραφής έχω μ.ο 5.7...

Link to comment
Share on other sites

Το no video signal προερχεται από την καρτα γραφικων η οποια παιρνει εντολη για να ανοιξει από την μητρικη αν δεν κανει το μπιπ η μητρικη δεν δινει εντολη στην καρτα γραφικων να ξεκινησει...εσενα στην πρωτη φορα κανει το μπιο

Link to comment
Share on other sites

το logo αργει λιγο να φυγει γιατι εκεινη την ωρα το pc κανει self test για να τσεκαρει αν ολα ειναι ok! τωρα τα 20" που λες σαν πολλα να μου φαινονται! κανενα bios update δοκιμασες μπας να στρωσει? δοκιμασε και με αλλη vga να δεις αν σου κανει παλι τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν εφαρμόζει πλήρως η Vga στο μπροστά μέρος της θύρας pci.

Αυτό μπορεί να λυθεί άμα στραβώσω λίγο το σιδεράκι με μια πένσα αλλά φοβάμαι μήπως δεν μου την αλλάζουνε μετά άμα έχει τελικά πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα, αν έχεις πρόβλημα σε αυτά που είναι σε πράσινο κύκλο, μπορείς να τα στραβώσεις αν δεν κάθονται καλά στο κουτί.

Αυτό που είναι σε κόκκινο κύκλο, ΟΧΙ.

je8eqlz18kgs5i1twpub.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει κουμπωσει καλα και να νομιζεις οτι δεν εχει κουμπωσει επειδη εχεις στραβο κουτι!

τις επαφες κατω θα κοιταξεις αν ειναι ολες οσο πιο μεσα γινεται

και δες αν εχεις δωσει και σωστα το ρευμα

τι τροφοδοτικο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τροφοδοτικό της υπογραφής...

Και εγώ το πάνω αριστερό πράσινο σκέφτομαι να στραβώσω για να εφαρμόσει πιο καλά γιατί μπορεί να μπει λίγο πιο μέσα στη θύρα...

Το κόκκινο έχει κουμπώσει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.