Jump to content



Φθηνος server...?


Reselie

Recommended Posts

Καλησπερα,

θελω να στησω εναν server Για τις εξεις δουλειες και ισως κατι παραπανω... : (webserver,ftpserver,lineage2 server,ventrilo server)

Δεν θελω να μου κοστισει πολλα οπως και να καιει λιγο ρευμα για 24/7...

Θα ειναι για ερασιτεχνικη χρηση..περιπου σκεφτομαι γυρω στα 300... ξερω,δεν ειναι καθολου πολλα αλλα δεν μπορω να διαθεσω αλλα :hm:

Τι προτεινετε? καινουργιο μηχανημα η μεταχειρισμενο?

εαν καινουργιο τι hw να του βαλω και τι ειναι πιο σημαντικο σε εναν server?

Ευχαριστω για την βοηθεια..Απο το λιγο search που εκανα δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο..

Υ.Γ: εαν κανει εχω ενα case απο pentium 4 οποτε ισως το γλυτωσω το case και ενα τροφοδοτικο no name(δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι..)400watt ονομαστικα...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το κοστος είναι περιορισμένο και θές να κάνεις τόσα πολλά, το μτχ είναι μονόδρομος.... μνήμη θα χρειαστείς μπόλικη (1gb +), καθώς και το λιγότερο διπύρηνο για όλες τις δουλειες που θες να κάνεις...

Το τροφοδοτικό θα κάνει αναλόγως πόσους σκληρούς θα έχεις, μιας και κάρτα γραφικών δεν θα έχεις τπτ σοβαρό. Το θέμα είναι όμως ότι no-name psu μπορεί να σε αφήσει για χρήση 24/7...

πόσοι χρήστες θα πέφτουν στο μηχάνημα?

επίσης τι λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι ή κλασσικα Windows XP pro ή windows server 2003...

Aπο ατομα ακομα δεν ξερω,οσα πανε...καμια 30αρια 40αρια σιγουρα μαζι με το vent ..τωρα για 40 ατομα να ειναι την ιδια στιγμη μεσα σπανια..

ξεχασα να πω πως θα μπει και mySQL πανω..

Link to comment
Share on other sites

Phenom 8450 (sAM2 / 2,1GHZ, 3,5MB)=110E

A780GM-A (AM2+, 780, DDR2, SVGA)=55E

Ram DDR2 2GB Kit 800 5-5-5-18=47E

Chieftec 450W==σκυλι = =47

=259 Και άμα θέλεις περαίνεις και μια κάρτα

not bad, αλλά μάλλον θα ήταν καλύτερα intel λύση που έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις σε Ι/Ο έναντι του sb700

και btw, δίσκους έχεις ήδη ή και αυτόυς στο budget?

Link to comment
Share on other sites

δισκους-Case εχω ηδη..

Οσο για windows Μαλλον XP sp2 Τελικα..

η καρτα γραφικων δεν με ενδιαφερει Καθολου..εξαλλου ισως να μην εχει καν monitor...(μονο για εγγατασταση και εαν χρειαστει κατι εχω μια δευτερευουσα 17")

Link to comment
Share on other sites

Μια και τέθηκε το σχετικό θέμα κάτι ανάλογο θέλω να κάνω και εγώ στην δουλειά και ειδικά σαν file sharing, πρόσβαση σε ένα ξενοδοχειακό πρόγραμμα και e-mail pc με την διαφορά ότι θα συνδέονται γύρω στους 8 χρήστες max και σκέφτομαι για την μητρική της Intel Desktop Boards DP35DP (μια και θα δουλεύει 24/7) ένα INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00 GHZ και μνήμες της CORSAIR XMS2 DHX DDR2 2GB (2X1GB) PC2-6400 (800MHZ) με windows Xp Pro! Δϊσκους, case και τροφοδοτικό καλό με ups υπάρχουν ήδη, λέτε να κάνω δουλειά ;;;

Link to comment
Share on other sites

δισκους-Case εχω ηδη..

Οσο για windows Μαλλον XP sp2 Τελικα..

η καρτα γραφικων δεν με ενδιαφερει Καθολου..εξαλλου ισως να μην εχει καν monitor...(μονο για εγγατασταση και εαν χρειαστει κατι εχω μια δευτερευουσα 17")

έχε στο νου σου ότι τα xp αφήνουν μέχρι 10 χρήστες να συνδεθούν ταυτόχρονα

Μια και τέθηκε το σχετικό θέμα κάτι ανάλογο θέλω να κάνω και εγώ στην δουλειά και ειδικά σαν file sharing, πρόσβαση σε ένα ξενοδοχειακό πρόγραμμα και e-mail pc με την διαφορά ότι θα συνδέονται γύρω στους 8 χρήστες max και σκέφτομαι για την μητρική της Intel Desktop Boards DP35DP (μια και θα δουλεύει 24/7) ένα INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00 GHZ και μνήμες της CORSAIR XMS2 DHX DDR2 2GB (2X1GB) PC2-6400 (800MHZ) με windows Xp Pro! Δϊσκους, case και τροφοδοτικό καλό με ups υπάρχουν ήδη, λέτε να κάνω δουλειά ;;;

οι δισκοι σε raid, ναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.