Jump to content



3870 no work..


2cpu

Recommended Posts

Καλησπερα :)

Στο συστημα της υπογραφης προσφατα προσθεσα μια 3870 με 512 .

Οταν την προτοεγκατεστησα και ανοιξα το CCC να δω τι ειναι το νεο φρουτο ειδα την εικονα αυτη

vgabg6.th.jpg

δεν εδωσα σημασια και πηγα να δοκιμασω κανενα παιχνιδι.Στο hl2 loast coast εβλεπα μονο την

οθονη του load και κατοπιν το συστημα κρασαρε.Κανοντας ενα dxdiag εφαγα BSOD.Στο Mu που παιζω κατα κυριο λογω οταν πηγαινα να το φορτωσει με πεταγε σε win.Υπεθεσα οτι κατι ετρεχε με τους οδηγους και τραβηξα ενα format για τον φοβο των Ιουδαιων.

Σε φρεσκια εγκατασταση μονο με τους απαραιτητους και τελευταιους οδηγους σε μητρικη αλλα και καρτα γραφικων

συνεχιζω να εχω προβλημα.Οταν παει να φορτωσει το παιχνιδι (Μu) τρωω BSOD.Το μυνημα ειναι το "κλασικο"

DRIVER HRQ NOT LESS OR EQUAL .Καποια στιγμη χτες μπηκε σε παιχνιδι και εχοντας διπλα ανοιχτο το ccc ειδα οτι

η ταχυτητα του gpu δεν ανεβηκε (αφου εκεινη την στιγμη ειχε φορτιο) μονο το usage του πηγε στο 13%.

Ειδα τις θερμοκρασιες και οπως φαινεται και στο ss με φανηκαν φυσιολογικες.Με τη μεθοδο του δαχτυλου ομως

το Χ που κραταει την ψυχτρα στην πλατη δεν πιανετε.Εβαλα 2 fan ενα 12αρι και ενα 9αρι αλλα δεν ειδα διαφορα.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Το irq not less or equal συνήθως δεν έχει σχέση με την κάρτα γραφικών, ούτε και με τους οδηγούς της. Βγαίνει συνήθως σε overclocking μνημών ή όταν οι μνήμες έχουν πρόβλημα. Επομένως θα συμφωνήσω με τον kimoliatisa και θα σου πω να τσεκάρεις τις μνήμες σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απο παντού μπορεί να βγει :p

cache, ram(και τις κάρτας γραφικών) ,rom(για αυτήν δεν είμαι σίγουρος) ...

Σύμφωνοι. Ακόμα και το τροφοδοτικό μπορει να φταίει. Οι πιθανότητες όμως να οφείλεται στην κάρτα γραφικών ή τους οδηγούς της είναι πολύ μικρότερες απ'ότι να οφείλεται στη μνήμη RAM. Αν παρουσιάσει πρόβλημα ο οδηγός, συνήθως βγαίνει πρώτα vpu recover και αν και αυτό αποτύχει, μπλε οθόνη στην οποία όμως συγκεκριμενοποιεί ποιό αρχείο έκανε το πρόβλημα, π.χ ati2vag.dll.

Αν δε έχει πρόβλημα η μνήμη της κάρτας γραφικών, συνήθως και τονίζω το συνήθως, το πρώτο πράγμα που βλέπεις είναι artifacting είτε σε παιχνίδι, είτε ακόμα και στο desktop. Οριζόντιες, κάθετες γραμμές, τρεμόπαιγμα της εικόνας και τελικά κόλλημα. Μπλε οθόνη no.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Οι μνημες οσο καιρο τις ειχα δεν με παρουσιασαν κανενα προβλημα.

Δεν τις εχω o/c ποτε αλλα καλου κακου εχω ενα δευτερο ζευγαρι twinmoss

και δοκιμασα και με αυτες,μια απο τα ιδια.Βασικα εκεινο που με παραξενευει ειναι οτι

ο πυρηνας της καρτας τρεχει στα 300 Mhz οπως φαινεται στο ss( οταν η onboard δουλευε στα 200).Ασχετα αν εχει φορτιο η καρτα η οχι.Αν κατι γινεται με το vpu recover δεν ξερω αλλα οι θερμοκρασιες της πιστευω ειναι νορμαλ, αλλιως αλλαζω μια ψυχτρα δεν με προβληματιζει αυτο.Μηπως θελει περισσοτερη ενεργεια? Το τροφοδοτικο εννοω ειναι λιγο?Παρεπιπτοντως ξηλωσα και την xfi μηπως και το γονατιζω (κλαιν το ρευμα που τραβουσε)

EDIT:Πηγα να παιξω το Boiling point και με τα εδειχνε ολα ροζ και πρασινο ανοιχτο χρωμα.

Να υποθεσω ενα μεγαλο artifact?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει αν εχει προβλημα η καρτα τωρα τι να σου πω αν ολα τα αλα ειναι οκ και χωρις oc θα ειναι η τροφοδοτικο ή καρτα.Καλου κακου τρεχα ενα memtest και πες μας αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Οι μνημες οσο καιρο τις ειχα δεν με παρουσιασαν κανενα προβλημα.

Δεν τις εχω o/c ποτε αλλα καλου κακου εχω ενα δευτερο ζευγαρι twinmoss

και δοκιμασα και με αυτες,μια απο τα ιδια.Βασικα εκεινο που με παραξενευει ειναι οτι

ο πυρηνας της καρτας τρεχει στα 300 Mhz οπως φαινεται στο ss( οταν η onboard δουλευε στα 200).Ασχετα αν εχει φορτιο η καρτα η οχι.Αν κατι γινεται με το vpu recover δεν ξερω αλλα οι θερμοκρασιες της πιστευω ειναι νορμαλ, αλλιως αλλαζω μια ψυχτρα δεν με προβληματιζει αυτο.Μηπως θελει περισσοτερη ενεργεια? Το τροφοδοτικο εννοω ειναι λιγο?Παρεπιπτοντως ξηλωσα και την xfi μηπως και το γονατιζω (κλαιν το ρευμα που τραβουσε)

EDIT:Πηγα να παιξω το Boiling point και με τα εδειχνε ολα ροζ και πρασινο ανοιχτο χρωμα.

Να υποθεσω ενα μεγαλο artifact?

Η 3870 θελει εξτρα ρευμα ..συνδεσες το 6πινο απο το τροφοδοτικο..?

Link to comment
Share on other sites

sr για το διπλο ποστ.

Μαλλον να υποθεσω οτι θελω τροφοδοσια?Δηλ. το υπαρχον δεν φτανει?

Απλα γιατι ειδα στο κουτι λεει 450~500 .Δεν εχω κανει τιποτα o/c και δενε χω πολλα

πραγματα πανω φορτωμενα.

Link to comment
Share on other sites

sr για το διπλο ποστ.

Μαλλον να υποθεσω οτι θελω τροφοδοσια?Δηλ. το υπαρχον δεν φτανει?

Απλα γιατι ειδα στο κουτι λεει 450~500 .Δεν εχω κανει τιποτα o/c και δενε χω πολλα

πραγματα πανω φορτωμενα.

Πιθανόν το πρόβλημα σου να είναι όντως η τροφοδοσία. Καλύτερα θα ήταν βέβαια, αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα μεγαλύτερο κάποιου φίλου, προτού κάνεις κίνηση. Αν αυτό δεν είναι εφικτό άλλαξε το. Ούτως ή άλλως το τροφοδοτικό θα σου μείνει, είναι κάτι πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Νεοτερα απο το μετωπο.

Μολις δοκιμασα ενα αλλο τροφοδοτικο το οποιο ειναι και συνιστωμενο απο την Ati

(http://ati.amd.com/products/certified/powersupplies.html Zalman ZM600-HP (600W) )

αλλα δυστηχως με τα ιδια αποτελεσματα.Το pc το ειχα στημενο χυμα με οικιακο ανεμιστηρα να το φυσαει και φυσικα οπως και στην αρχη (δεν το ανεφερα) o/c δεν εγινε

πουθενα.Το set up ηταν το εξης: FX-57, MSI R482M2-IL 2X512 Samsung adaptec 29160

1scsi hdd τελευταιοι οδηγοι και για μητρικη αλλα και vga windows ενημερωμενα και κανενα αλλο προγραμμα εγκατεστημενο , ποντικι , πληκτρολογιο.Στο hl2 episode 1 ξεκινησε και στα μεσα του παιχνιδιου το παιχνιδι κολλησε και κατοπιν η οθονη σκοτεινιασε.Στο Boilint Point εκανε ακριβως το ιδιο που προαναφερω(επαιζε το παιχνιδι αλλα χρωματα γιοκ παρα μονο ροζ και πρασινο και σε σημειο που εβλεπες μονο περιγραμμα απο τους χαρακτηρες).

Μεγαλυτερο τροφοδοτικο δεν νομιζω να θελει μιας και το εν λογω το συνιστα και η ιδια η εταιρεια αλλα και το συστημα μου δεν νομιζω οτι γονατισε και το 600αρι zalman.

Να υποθεσω οτι η καρτα εχει προβλημα? :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι. Δεν νομίζω ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο πλέον. Το τελευταίο που μπορείς απλά να δοκιμάσεις είναι να βάλεις την κάρτα σε άλλο pc. Αν και εκεί κάνει τα ίδια, δεν υπάρχει πλέον καμμία αμφιβολία...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που μπορείς απλά να δοκιμάσεις είναι να βάλεις την κάρτα σε άλλο pc. Αν και εκεί κάνει τα ίδια, δεν υπάρχει πλέον καμμία αμφιβολία...

Το 1ο που πρέπει να γινεται παντα (εφοσον ειναι εφικτο), οχι το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο που πρέπει να γινεται παντα (εφοσον ειναι εφικτο), οχι το τελευταίο.

Σωστά, αλλά στη δεδομένη περίπτωση είναι όντως το τελευταίο που μπορεί να κάνει αφού έχει δοκιμάσει όλα τα άλλα εκτός αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.