Jump to content



Υψηλές θερμοκρασίες σε AMD x2 6400


Candyman

Recommended Posts

Απλά προς ενημέρωση, όπως είχα υποσχεθεί...

Τελικά παραγγέλθηκε η Asus Silent Knight AL:

999%5Cimages%5Cproducts%5C1823%5C1823_m.jpg

http://www.asus.com/products.aspx?l1=16&l2=65&l3=0&l4=0&model=1823&modelmenu=1

Κατέληξα εκεί διότι κάλυπτε όλα τα κριτήρια που είχα θέσει, και ήταν τα εξής:

1. Τουλάχιστον 6 heatpipes

2. PWM control με 4-pin connector για ρύθμιση των στροφών του fan

3. Orientation του ανεμιστήρα προς τον rear case fan και όχι προς το board

4. Λογικό κόστος

5. Καλή απόδοση (τουλάχιστον σύμφωνα με τα reviews) ώστε να χρησιμοποιηθεί και σε 4πύρηνο

6. Bling factor ;)

Θερμοκρασίες θα αναφέρω άυριο που θα έχω το cooler στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι λιγα Ευρω παραπανω μπορουσες να δωσεις και να παρεις αυτην που ειναι και χαλκινη και θα ειναι σιγουρα καλυτερη...:cool:

Πιθανώς να είναι και έτσι όπως λες. Εγώ θα σου πώ τα εξής...

Η Asus έχει χαλκινη βάση και heatpipes, μόνο τα fins είναι από αλουμίνιο. Το υλικό των fins δεν παίζει τόσο ρόλο στις ενεργητικές ψύξεις (δηλαδή με fan) και heatpipes. Κυρίως μετράει το plate και τα heatpipes γι'αυτό και την "χτύπησα" χωρίς δισταγμό. Αν σε μπερδεύει το χρώμα, είναι γιατί έχει επίστρωση νίκελ και δείχνει έτσι.

Επίσης η 9500 -σύμφωνα πάντα με reviews- είναι ελάχιστα μεν, αλλά κατώτερη δε σε απόδοση από την Asus (αλλά όχι από αυτήν που παίρνω εγώ, αλλά από αυτήν που είναι full χάλκινη).

Έχω την αίσθηση ότι η 9500 και αυτή που παράγγειλα θα είναι στα ίδια επίπεδα απόδοσης.

Eπίσης η Zalman δεν έχει pwm control μέσω bios (αν κάνω λάθος τότε άκυρο, νομίζω έχει τριπινο πάντως) αλλά με χειροκίνητο έλεγχο, κάτι που δεν το θέλω (έτσι είναι η G-power που έχω τώρα).

Y.Γ. Nα σου πώ και την αμαρτία μου, ήθελα να πάρω κάτι που δεν έχει αγοράσει όλος ο κόσμος, χωρίς όμως να θυσιάσω την απόδοση και πάντα με βάσει τα κριτήρια που ανέφερα σε προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

@Candyman ισως και να εχεις δικαιο...Οσο για το νικελ που ειναι βαμμενη...οι πιο καινιουργιες cpu και οχι μονο ψυκτρες ειναι με βαση χαλκο και με heatpipes χαλκο....η Scythe Ninja Plus Rev B ειχε μεγαλη διαφορα σε αποδοση σε σχεση με την Scythe Ninja full choper...γιαυτο το ειπα...Ειναι ολοιδιες απλα η 2η ειναι ολοκληρη απο χαλκο...

Καλοφορετη...και ειναι εντυπωσιακοτατη...εαν εχεις και ομορφο πισακι παει κουτι....:p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το cooler. Παραθέτω μερικές φωτό...

Το pc με το παλαιό cooler πάνω... (sorry για την σκόνη ξέρω φαίνεται σαν αηδία στις φωτό).

attachment.php?attachmentid=31478&stc=1&d=1214572945

To cooler... ποζάρει! Είναι μικρότερο από ότι περίμενα, παρόλα αυτά έχει καλή απόδοση (περισσότερα γι'αυτό παρακάτω).

attachment.php?attachmentid=31479&stc=1&d=1214573020attachment.php?attachmentid=31480&stc=1&d=1214573086

Τοποθετημένο μέσα στο.. υπέροχο pc μου! :smoke: :p

attachment.php?attachmentid=31481&stc=1&d=1214573128

Και μια νυχτερινή φωτό! Τα.. "εντυπωσιακά" εφφέ κόκκινου φωτισμού στο κάτω μέρος προέρχονται από τα cooler της Zerotherm (για το ταπεινό μου sli). :D

attachment.php?attachmentid=31483&stc=1&d=1214573233

Ωραίο ε; Όμως υπάρχει και το θέμα "καλή η εμφάνιση, αλλά από απόδοση τι λέει;". Ε λοιπόν, δώστε βάση:

Στο δικό μου pc που κράταγε σε idle 48-50, τώρα (σε idle) ειναι στα 42c. Η μεγαλύτερη διαφορά όμως είναι σε load: ΜΑΧIMUM 58c έναντι 73c πριν. Είπατε τίποτα; ;)

Και όλα αυτά χωρίς a/c. Tώρα που το τσέκαρα με a/c στο δωμάτιο αναμένο, έχουμε 41c idle και 54-55c load (με Orthos prime μετά από 10 λεπτά παίζει μεταξύ 53c-55c αλλά δεν ανεβαίνει άλλο). Impressive.. Most impressive!

Τελικά όντως οι ψύκτρες με fan που φυσάνε προς το board, πλέον απλά υπολείπονται σε απόδοση και ΔΕΝ κάνουν για σύστημα που παράγει κάποιο σημαντικό θερμικό φορτίο.

Είναι τραγική η διαφορά σε Load απλά με την αλλαγή της ψύκτρας! Τώρα μπορώ να έχω το pc με κλειστό το πλαϊνό! WOW τι χαρά! :D

Θετικά:

Α-ΘΟ-ΡΥ-ΒΟ (ακόμα και σε full speed ακούγεται ελάχιστα)!

Κόστος

Απόδοση

Εμφάνιση

Δυνατότητα τοποθέτησης με ότι orientation θέλουμε

Αρνητικά:

Τα fins ώς συνήθως, κόβουν σαν ξυράφι και θέλουν προσοχή.

Δύστροπη τοποθέτηση

Ελειπές και καθόλου αναλυτικό manual (κάτι τέτοια μας κάνουν να.. λατρεύουμε την Asus!).

post-9787-1416073570,3687_thumb.jpg

post-9787-1416073570,4065_thumb.jpg

post-9787-1416073570,4347_thumb.jpg

post-9787-1416073570,4636_thumb.jpg

post-9787-1416073570,5101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.