Jump to content



πρόβλημα με ρεύμα εξωτερικού δίσκου


lolapaloooza

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια!έκανα αναβάθμιση στο laptop μου&του άλλαξα δίσκο..τον παλιό τον έβαλα σε ένα icy box για να τον έχω για εξωτερικό.το πρόβλημά μου είναι απλό..όταν τον συνδέω στο laptop τον βλέπει χωρίς να χρειάζεται extra τροφοδωσία..αλλά όταν τον συνδέω σε οποιοδήποτε usb2 του desktop μου..μου ζητά&το extra καλώδιο..καμια λύση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τον συνδέεις με το ίδιο καλώδιο? (μερικές φορές αν βάζεις μακρύτερο καλώδιο γίνεται αυτό)

Ή θα βάζεις και το εξτρα καλώδιο, ή θα πάρεις usb hub με τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

Αφού, όπως λες στο φορητό ο εξωτερικός παίζει κανονικά χωρίς το έξτρα καλώδιο τότε ρίξε μια ματιά στο ΒΙΟΣ και συγκεκριμένα στις ρυθμίσεις των usb θυρών στο desktop μηχάνημα σου.

Υποθέτουμε ότι είναι σχετικά νέο και όχι κάνα αρχαίο βέβαια. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.....το pcάκι είναι brand new..το mobo μου είναι το ecs a780gn-a..στο οποίο το bios δεν έχει καν την ελογή για usb 1.0..οπότε δεν τί8εται καν 8έμα περι τούτου..κοίταξα&το manual να δω αν έχει καμία επιλογη για να πειράξω κανα jumpεράκι μπας&δωσει παραπάνω ρεύμα αλλά τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Nephilim το έκανα αυτο..&άκου να δεις τι έπεξε..τα βάζω +5&απο εκεί που απλά άναβε το κόκκινο καμπάκι του Power του κουτιου..με τα +5 δεν άναβε καθόλου!!&έβαλα&το καλώδιο του ρεύματοσ σε άλλη usb με τα +5..&πάλι δεν άναβε ούτε καν το λαμπάκι!!!&αναρωτιέμαι μετά μήπως&είναι θέμα τροφοδωτικού!!αλλά...είναι πσιλοκαλούλι αυτο που έχω..(ένα bluestorm 350)

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε παιδιά!!μην τρελένεστε!!λοιπόν...4800+x2 σε ecs780gm-a me onboard 3200 ati.δεν παίζω παιχνίδια..γι αυτό..&έχω το 350 μου από την παλιά μου σύν8εση που μου βγήκε αστέρι..για cooler έχω βάλει την ninja&έχω&2 δισκους 320άρηδες sata..&για μνήμεσ έχω 2x2 mushkin 4-4-4-12..αυτές που έχει το πλαίσιο με 90 ευρά..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Το πρόβλημα του δίσκου είναι σχεδόν προφανές ότι είναι ελλειπής τροφοδοσία σε ρεύμα. Αν παίζει σε άλλους υπολογιστές κανονικά... ή δανείσου άλλο τροφοδοτικό και δοκίμασε ή usb hub με τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Το πρόβλημα του δίσκου είναι σχεδόν προφανές ότι είναι ελλειπής τροφοδοσία σε ρεύμα. Αν παίζει σε άλλους υπολογιστές κανονικά... ή δανείσου άλλο τροφοδοτικό και δοκίμασε ή usb hub με τροφοδοσία.

Παίζει ο δίσκους που έχει, απλά πρέπει να βάλει και το δεύτερο καλώδιο για να τροφοδοτηθεί από άλλη μία usb θύρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.