Jump to content



Περίεργη αναποδιά psu


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Προσπαθώ να χτίσω ένα htpc και για να μου βγει φτηνά πήρα ως βάση το case και το psu από ένα παλιό compaq pc. Το τροφοδοτικό είναι ένα της Delta electronics, ισχύος 180W.

Όπως φαίνεται και στη σχετική φωτογραφία, το τροφοδοτικό παρουσιάζει μια αναποδιά στο 20πινο βύσμα. Συγκεκριμένα, λείπει το καλώδιο από ένα pin, ενώ σε ένα άλλο pin υπάρχουν δυο καλώδια. Η μητρική που τροφοδοτούσε παλιά (με έναν P4 northwood 2GHz από τις πρώτες εκδόσεις) δούλευε μια χαρά. Η καινούργια με το 946 chipset αρνιόταν να ανοίξει με αυτό το τροφοδοτικό.

Τι παίζει; Ένας adaptor 20to24 pin θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα;

post-753-1416073556,8018_thumb.jpg

post-753-1416073556,8511_thumb.jpg

post-753-1416073556,8836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να χτίσω ένα htpc και για να μου βγει φτηνά πήρα ως βάση το case και το psu από ένα παλιό compaq pc. Το τροφοδοτικό είναι ένα της Delta electronics, ισχύος 180W.

Όπως φαίνεται και στη σχετική φωτογραφία, το τροφοδοτικό παρουσιάζει μια αναποδιά στο 20πινο βύσμα. Συγκεκριμένα, λείπει το καλώδιο από ένα pin, ενώ σε ένα άλλο pin υπάρχουν δυο καλώδια. Η μητρική που τροφοδοτούσε παλιά (με έναν P4 northwood 2GHz από τις πρώτες εκδόσεις) δούλευε μια χαρά. Η καινούργια με το 946 chipset αρνιόταν να ανοίξει με αυτό το τροφοδοτικό.

Τι παίζει; Ένας adaptor 20to24 pin θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα;

Δυστυχώς, το πρόβλημα σου δεν είναι ότι λείπει καλώδιο, γιατί απλά δεν χρησιμοποιείται. Σε όλα τα τροφοδοτικά λείπει το καλώδιο νο 20.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

To δευτερο καλωδιακι που εχει κατω αριστερα λογικα ειναι η αναδραση του τροφοδοτικου για την σταθεροποιηση τασεων οποτε εκει ειναι η θεση του.

Μηπως θελει θελει εξτρα τροφοδοσια η νεα μητρικη με 4πινο και σου ξεφυγε?

Παντως το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι αρκετα καλο αν κρινω απο τα εργαστηριακα της delta που εχουμε στο τει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι μικρό φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο καθώς δεν άνοιγε ούτε μόνο με mobo-cpu-ram (πόσο να τρώνε πια; ). Το σίγουρο είναι οτι είναι πολύ αθόρυβο.

Η μητρική έχει 24πινο αλλά απ' ό,τι ξέρω γενικώς παίζουν και με 20πινο. Και το άλλο psu που έβαλα (ένα no name 300άρι) 20πινο έχει. Το extra 4πινο για τον επεξεργαστή εννοείται οτι το συνδέω.

Σημείωση: Όταν λέω δεν ανοίγει, εννοώ οτι ξεκινάνε οι ανεμιστήρες κτλ αλλά μέχρι εκεί. Δεν κάνει ούτε μπιπ ούτε τπτ.

Να αλλάξω τροφοδοτικό, το θέμα είναι πού θα βρω τέτοιο; Από το λίγο που έψαξα βρήκα πολλούς διαφορετικούς τύπους αλλά κανένα να είναι ακριβώς το ίδιο σε διαστάσεις (νομίζω δλδ, δεν το μέτρησα, με το μάτι τα κοίταγα).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το πρόβλημα σου δεν είναι ότι λείπει καλώδιο, γιατί απλά δεν χρησιμοποιείται. Σε όλα τα τροφοδοτικά λείπει το καλώδιο νο 20.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

Εγώ γιατί σε κάποια άλλα το βλέπω; Δες και εδώ:

http://pinouts.ru/connector/20_pin_MOLEX_39-01-2200_connector.shtml

http://pinouts.ru/Power/sfxpower_pinout.shtml

Το pin No18 (στο 20πινο της μητρικής) δεν χρησιμοποιείται στα SFX τροφοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το pin No18 (στο 20πινο της μητρικής) δεν χρησιμοποιείται στα SFX τροφοδοτικά.

Το οποίο στο 24pin γίνεται no 20.

20pin

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

24pin

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12

13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Link to comment
Share on other sites

@Michalis76: Το ξέρω αυτό, δεν τα χαλάμε εκεί. :)

Οπότε μάλλον αλλού το ψάχνω... Ας βγάλω άκρη με τη μητρική (ακόμα δεν έχουν απαντήσει ούτε η Gigabyte ούτε τα Multirama...) και μετά βλέπουμε...

Ευχαριστώ πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.