Jump to content



Και όμως κατάφερα και το κόλλησα...


dpolal

Recommended Posts

Ubuntu 8.04 στο φορητό που εδώ και μια εβδομάδα παίζει σχετικά καλά.

Ακόμα μαθαίνω βέβαια.

Βάζω εχθές έναν εξωτερικό usb δίσκο (ntfs file system) και χαζεύω έναν φάκελλο με αρκετές φωτό και αστεία βιντεάκια που έχω μαζέψει για να δώ αν έχει πρόβλημα με codecs κλπ. (όλα καλά)

Σήμερα το πρωί θυμήθηκα ότι ήθελα να στείλω ένα από αυτά σε έναν φίλο.

Ανοίγω το φορητό, βάζω τον εξωτερικό δίσκο και μπαίνω στον φάκελο.

Μόλις κλικάρω το βίντεο για να ανοίξει να το δώ, φορτώνει η εφαρμογή και παγώνει το μηχάνημα....

Πάπαλα, μόνο το ποντίκι κουνιώταν, ότι και να πάταγα δεν έκανε τίποτα, ακόμα και το power on κουμπί δεν είχε καμμία αντίδραση.

Αναγκαστικά το έκλεισα βγάζωντας την μπαταρία και το άνοιξα ξανά.

Ίδια βήματα, ίδια αντιδραση ακριβώς. :(

Το άφησα μπας και συνέλθει, τίποτα.

Έβγαλα τον Usb hdd, τίποτα.

Τελικά το έκλεισα και έφυγα για τη δουλειά.

Η μόνη διαφορά είναι ότι στο ενδιάμεσο εγκατέστησα μερικές εφαρμογές αλλά άσχετες με video.

Kαμμιά ιδέα τί μπορεί να είναι;;;;

Σε παρόμοιες περιπτώσεις τί κάνουμε για να ξεκολλήσει ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο driver της κάρτας γραφικών πως είσαί και δοκίμασε να ορίσεις τα video να ανοίγους με άλλον player από τον default μήπως και έχεις αυτός πρόβλημα. Σε περιπτώσεις πάντως που κολάει το σύστημα έχεις δύο επιλογές η πρώτη είναι επανεκκίνηση του xserver πατώντας το ctrl+alt+backspace και η δεύτερη σε πιο δύσκολες καταστάσεις επανεκκίνηση όλου του συστήματος που γίνετε αν κρατήσεις πατημένα τα κουμπιά ctrl+alt+PrtScn και παράλληλα πατήσεις διαδοχικά τα κουμπιά REISUB

Link to comment
Share on other sites

Το CTRL-ALT-Backspace δεν έκανε τίποτε, το δοκίμασα.

Το δεύτερο που προτείνεις ελπίζω να μην χρειαστεί να το δοκιμάσω γιατί θα καταλήξω

με νάρθηκες στα δάκτυλα... :):):)

Από όσα λες πάντως το μυαλό μου πάει στο compiz-ccc που πέρασα στο διάστημα που περιγράφω και μερικές αλλαγές που έκανα στα effects.

Πώς αλλάζω την default εφαρμογή που ανοίγει τα video αρχεία ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που κάνει boot το μηχάνημα μόλις τρέξει ο grub boot loader, πάτα ESC και στην συνέχεια μπες σε meintance mode... στο mode αυτό δεν θα τρέξει καθόλου τον X server... αν δεν κολλήσει και συνεχίσει κανονικά τότε θα σου ζητήσει το root password και θα σε βγάλει σε ένα terminal... από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις uninstall με το apt-get ότι είχες εγκαταστήσει την τελευταία φορά πριν τα παίξει το pc...

επίσης κάνε trace και το dmesg τι σφάλματα σου έχει βγάλει...

# dmesg

ή

# dmesg | grep -E 'fail|error'

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το απόγευμα που το κοίταξα είδα ότι

1- το Μplayer δεν έβρισκε συσκευή ήχου, άλλαξα τη ρύθμιση, είναι οκ

2- o gnome palyer έπαιζε κανονικά.

3- ο totem έβγαζε μήνυμα «invalid string argument» και χωρίς πολύ σκέψη έφαγε πόδι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το μαθαίνω φίλε και προτιμώ να αποφεύγω να βάζω/βγάζω συνέχεια εφαρμογές.

(είναι ψυχολογικό πρόβλημα από τα win αυτό, δεν ξέρω αν στο linux αφήνουν διαφορα περίεργα στο σύστημα).

Σιγά σιγά που θα δώ ποιές εφαρμογές με βολεύουν ή είναι κατά κοινή αποδοχή «καλές» θα τις πρνάω επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημάτων συνέχεια.

Ανοίγω εχθές ένα videaki που μόλις κατέβασα με τον GNOME player...

Έχω παρατηρήσει ότι ο εν λόγο Player καθυστερεί λίγο στην αρχή μόλις ανοίξει, μάλλον φορτώνει σε buffer το video ή ένα κομμάτι αυτού.

Το video είναι 34ΜΒ μέγεθος high quality wmv αν δεν κάνω λάθος.

Πριν αρχίσει να παίζει πατάω το Χ για να κλείσει ο player.

To αποτέλεσμα είναι να μαυρίσει η οθόνη του φορητού και να εμφανίσει λίγες πράσινες γραμμές κατά μήκος της.

Μόνο ο παγωμένος κέρσορας ήταν ορατός στο μαύρο φόντο με τις λεπτές πράσινες γραμμές.

Φυσικά δεν καταλάβαινε τίποτα το μηχάνημα, είχε πάλι παγώσει εντελώς, μόνο με το κουμπί έκλεισε.

Μετά το hard reset φόρτωσα πάλι το ίδιο αρχείο με τον Mplayer και ενώ έπαιζε κανονικά η οθόνη η ήχος ακουγόταν διπλός με διαφορά φάσης, δηλαδή άκουγα τα ίδια λόγια να επεναλαμβάνονται με 2 δευτερόλεπτα διαφορά.

Η ΜΟΝΗ διαφορά ήταν ότι μόλις είχαν εγκατασταθεί μερικές ενημερώσεις σχετικά με το evolution, μερικές C libraries και τον Vine αλλά δεν είχα κάνει επανεκκίνηση.

Τί να κάνω ρε παιδιά ;;;;

Σκέφτομαι για format και επανεγκατάσταση αλλά ΔΕΝ είναι αυτή λύση νομίζω.

Τί προτείνεται ;;;;

Το απίστευτο όμως είναι ότι σήμερα το πρωί που δοκίμασα όλα ήταν μια χαρά, το αρχείο έπαιξε με τον Mplayer ΧΩΡΙΣ κανένα πρόβλημα....

Τί γίνεται ρε παιδιά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό μερικές φορές φαίνετε ότι έχει δικιά του νοημοσύνη. Μην κάνεις ποτέ format για κανέναν λόγο. Τα περισσότερα προβλήματα που μπορεί να σου παρουσιαστού σίγουρα η θα λυθούν με κάποιο update η θα λύθουν με ένα restart του xserver η αλλάζεις πρόγραμμα για να κάνεις την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το φορμάτ δεν είναι λύση.

Απλά επειδή είμαι χρόνια «κολλημένος» με τα παράθυρα κάποια πράματα κόντευαν να γίνουν δεύτερη φύση.

Δυστυχώς δεν έχω ακόμα την εμπειρία να μπορώ να «βλέπω» τί τρέχει στο μηχάνημα μου σε επίπεδο εφαρμογών, tsr προγραμμάτων κλπ με αποτέλεσμα να έχω αμφιβολίες όσον αφορά το ορθόν της εγκατάστασης που έχω κάνει.

Τελικά έπιασα από την αρχή το διάβασμα από το Link της υπογραφής σου σε αρκετά πράματα για τα οποία δεν έχω ιδέα και ελπίζω να καταφέρω να το φέρω εκεί που θέλω.

Οι ανάγκες μου είναι λίγο πολύ σταθερές, ίντερνετ και ολίγη από downloads, ακρόαση μουσικής και ταινίες, λίγο διασκέδαση (μερικά παιχνιδάκια για να περνάει η ώρα) και λίγο openoffice.

Οπότε θα επικεντρωθώ σε αυτά και στο σωστό στήσιμο τους και βλέπουμε...

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρε παιδια, αν δεν κανεις compiler τον kernel και να τον μελετησεις ο ιδιος, τοτε δεν ξερεις τι παει να πει "δυναμη" του Linux. Εγω που το ειχα κανει, επεσα απο την καρεκλα! Καλα μιλαμε, τρομερη διαφορα στην αποδοση. Σφαιρα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρε παιδια, αν δεν κανεις compiler τον kernel και να τον μελετησεις ο ιδιος, τοτε δεν ξερεις τι παει να πει "δυναμη" του Linux. Εγω που το ειχα κανει, επεσα απο την καρεκλα! Καλα μιλαμε, τρομερη διαφορα στην αποδοση. Σφαιρα!

Κάτσε βρε φίλε...

Είπαμε να πέσουμε στα βαθιά και να κολυμμπήσουμε αλλά εσύ μας βάζεις και καρχαρίες και πιράνχας τώρα... :):):)

Slowly slowly becames the sour grape honey... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.