Jump to content



Διακοπη ρευματος+UPS=no boot?


jara

Recommended Posts

γεια χαρά παίδες!

προχθές έγινε διακοπή ρεύματος.δούλευα στο pc και είπα να εκμεταλλευτώ λίγο την μπαταρία του ups.Όμως μετά από λίγο τελειωσε απότομα η μπαταρία και έσβησε,μαζί και το pc.

Από τότε το pc παίρνει ρεύμα και το φωτάκι τις μητρικής είναι πράσινο.

Όμως όταν πατάω το power δεν ανάβει το pc...

Τι μπορεί να έγινε?

να χάλασε το κουμπί του power on από την διακοπή ρεύματος?

πως μπορώ να τον βάλω bros?

ευχάριστο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Kατ αρχας τι UPS εχεις?

Μαρκα μοντελο κλπ.

Τωρα, το οτι αναβει το φωτάκι δέν σημαίνει και τίποτα (αν και είναι ενδικτικό).

Δηλαδή στις περισσότερες περιπτοσεις διακοπής την πατάει ή η μητρική

ή το τροφοδοτικό και για να το καταλάβεις είναι απλό.

Όταν ανοίγεις το pc, βαράει το μπίπερ?

Και αν βαράει τι μπιπ κάνει (δες στο manual της μητρικής σου εξηγη)

Βγαλε το τροφοδοτικό και δούλεψε το αλλού να δεις τι παίζει ή φέρε ενα άλλο εφεδρικό psu στο pc σου ή φερε ενα voltoμετρο :p

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα Mustek 800va νομιζω.

για να αναβει το φωτακι δεν σημαινει πως παιρνει ρευμα η μητρικη αρα δουλευει η μητρικη?

Το προβλημα μου ειναι οτι παταω το κουμπι και δεν γινεται τιποτα.

δεν αναβει.

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω δοκιμασει απευθειας στην πριζα.Οταν παταω το κουμπι δεν κουνιεται φυλο ουτε ακουγετε ηχος.

Οσο σκεφτομαι πως πρεπει να ξυλωσω το παλιο μου τροφοδοτικο για να δω τιγινεται τρελενωμαι!Γ..ω την ΔΕΗ μου μεσα!

Παντος νομιζα πως τα enermax ειχαν προστασια και ηταν ποιοτικα...

Αυτο με το βολτομετρο...δεν ειμαστε για αγορες!

Αυτο με το κατσαβι πως ακριβως βραχυκυκλωνω?

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το κατσαβι πως ακριβως βραχυκυκλωνω?

Θα βγάλεις το καλώδιο που λέει πάνω "Power SW" το οποίο έχει κ άλλα καλώδια (όπως Reset SW - Power LED etc.) κ θα ακουμπήσεις με το κατσαβίδι σου "προσεκτικά" τις δύο ακίδες π ήταν τοποθετημένο το κουμπί "Power SW".

Αν χρειάζεσαι βοήθεια για αυτήν την δοκιμή συμβουλέψου το Manual της μητρικής σου.

Για το υπολογιστή π δεν ανάβει, καλό είναιι στις δοκιμές να είναι απευθείας συνδεδεμένος ο υπολιστής στο ρεύμα κ όχι στο UPS. Εκτος αυτού δοκίμασε να αλλάξεις μνήμες, κάρτα γραφικών, να αποσυνδέσεις όλα τα υπόλοιπα καλώδια πάνω απο την μητρική και τροφοδοσίες που καταλήγουν Drives + σκληρούς δίσκους, καθώς την αποτυχημένη εκκίνηση, μπορεί να την προκαλεί κ καμμένος δίσκος!!

Καλη τύχη :computer:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις το καλώδιο που λέει πάνω "Power SW" το οποίο έχει κ άλλα καλώδια (όπως Reset SW - Power LED etc.) κ θα ακουμπήσεις με το κατσαβίδι σου "προσεκτικά" τις δύο ακίδες π ήταν τοποθετημένο το κουμπί "Power SW".

Αν χρειάζεσαι βοήθεια για αυτήν την δοκιμή συμβουλέψου το Manual της μητρικής σου.

Για το υπολογιστή π δεν ανάβει, καλό είναιι στις δοκιμές να είναι απευθείας συνδεδεμένος ο υπολιστής στο ρεύμα κ όχι στο UPS. Εκτος αυτού δοκίμασε να αλλάξεις μνήμες, κάρτα γραφικών, να αποσυνδέσεις όλα τα υπόλοιπα καλώδια πάνω απο την μητρική και τροφοδοσίες που καταλήγουν Drives + σκληρούς δίσκους, καθώς την αποτυχημένη εκκίνηση, μπορεί να την προκαλεί κ καμμένος δίσκος!!

Καλη τύχη :computer:

Ευχαριστω!

θα δοκιμασω με το κατσαβιδι μπας και χαλασε το κουμπι.:computer:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια, εβαλα το τροφοδοτικο του παλιου μου η/υ και δουλεψε.

Οποτε λεω παει το ενερμαξ...Το βγαζω απο το κουτι και λεω να το δοκιμασω στον παλιο η/υ και ΔΟΥΛΕΨΕ!

Το ξαναβαζω στον καινουργιο η.υ με συνδεδεμενο μονο το Main Και cpu και δεν δουλευει!

Το ιδιο τροφοδοτικο με τις ιδιες συνηδεσεις δουλευει στον εναν υπολογιστη και οχι στον αλλο!Τι στο καλο γινεται???

Υ.Γ. Αφου το παλιο τροφοδοτικο δουλεψε στον νεο η/υ υποθετω πως δεν ειναι θεμα του υπολογιστη.

Υ.Γ.2 Αφου δουλευει το ενερμαξ στον εναν υπολογιστη δεν μπορωνα το παω και για σερβισ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.