Jump to content



IΔΑΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ LCD


aekaras9

Recommended Posts

Για σας παιδια.Εχω 2 αποριες: 1)Ποια ειναι η ιδανικη αποσταση τηλεορασης LCD 32-37-40 ιντσες? και 2)Αν εχω ενα DVD Player το οποιο υποστηριζει 1080p μια LCD full HD και βαλω μια ταινια απλη θα μου μεγαλωσει την αναλυση? Θα την παιξει απλα χωρις καμια αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνει upscale τότε θα βελτιώσει την ποιότητα της εικόνας. Νομίζω τα dvd players έχουν κάποια επιλογή για αυτό. Νομίζω πως τα 3 μέτρα απόστασης είναι καλά για 40-42 ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι φτηνό, θα τη χειροτερέψει με το upscale... αν φτιάξεις pc θα έχει πολύ καλύτερη εικόνα (φαντάζομαι πως αν πας σε Full HD θα φτιάξεις έτσι κι αλλιώς pc, αλλιώς ποιος ο λόγος...?)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι φτηνό, θα τη χειροτερέψει με το upscale... αν φτιάξεις pc θα έχει πολύ καλύτερη εικόνα (φαντάζομαι πως αν πας σε Full HD θα φτιάξεις έτσι κι αλλιώς pc, αλλιώς ποιος ο λόγος...?)
Exω pc.Καρτα γραφικων SPARKLE CALIBRE 8800 GT 512 http://www.sparkle.com.tw/product_detail.asp?id=57&sub_id=152 EINAI OK?
Link to comment
Share on other sites

1)υστερα απο αρκετο ψαξιμο....δεν υπαρχει ιδανικη αποσταση θεασης για Χ" TV.

Ειναι οπως το αντιλαμβανεται ο καθενας.

Πχ ο αδερφος μου εχει συνηθισει να βλεπει σε 32αρα απο τα 5 μετρα.

Οταν αναφερεται στην δικη μου TV ξεκιναει τις προτασεις του με "ειναι πολυ μεγαλη για τετοια αποσταση.." (40αρα σε 3,5μ μεγιστη αποσταση που μπορεις να εχεις).

Χωρις να υποννοω τιποτα το πονηρο..το μεγεθος ειναι κατι που συνηθιζεται.

Μετα απο λιγο θα σου φαινεται νορμαλ..και μετα απο λιγο ισως να ψαχνεις για μεγαλυτερη...(tv ee!!)

2)Σου απαντησαν και στο αλλο forum..

Καποιος θα κανει upscale ...Ή θα ειναι η TV ή θα ειναι το DVD..(ή η nvidia αμα το συνδεσεις στο pc)

Ποιος 8α κανει το καλυτερο upscale μονο με δοκιμες θα το βρεις.

Παντως ...μιας και παιζεις με το pc ..υπηρχε παλιοτερα ενα prog(plugin) το dscaler..

Δεν ξερω πλεον κατα ποσο βελτιωνει το αποτελεσμα ή οχι,αν αξιζει κλπ.. αλλα αν εχεις χρονο ριξτου μια ματια.(παλια ηθελε ψαξιμο ..τωρα δεν ξερω.δεν εχω ασχοληθει)

Οι ερωτησεις ηταν γενικης φυσεως ή εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου?

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια.Εχω 2 αποριες: 1)Ποια ειναι η ιδανικη αποσταση τηλεορασης LCD 32-37-40 ιντσες? και 2)Αν εχω ενα DVD Player το οποιο υποστηριζει 1080p μια LCD full HD και βαλω μια ταινια απλη θα μου μεγαλωσει την αναλυση? Θα την παιξει απλα χωρις καμια αλλαγη?

Εγώ ακολουθώ τον εξής απλό κανόνα. Ίντσες δια 10 και αφαιρώ κάτι ψιλά και έχω την απόσταση. Δηλαδή για 32 περίπου 3μ, για 37 περίπου 3,5, για 40 περίπου 3,7. Εγώ έχω μια 40άρα και κάθομαι στα 3,5μ λόγω χώρου. Σε high definition εκπομπή μπορείς να κάθεσαι και κοντύτερα, αν όμως βλέπεις και απλή τηλεόραση τα πίξελς γίνονται τεράστια και δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο το θέαμα. Όσο για το dvd θα σου ανεβάσει την ανάλυση μόνο αν έχει ενσωματωμένο upscaler. Συνήθως πάντως τα dvd που υποστηρίζουν 1080p έχουν upscaler.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.