Jump to content



Ψυκτρα για 8800 GT


AltonD

Recommended Posts

Σε low ειναι μια χαρα αθορυβο (σχετικα παντα), σε high κανει σαν ελικοπτερο αλλα οπως εχουν πει και τα παιδια παραπανω, δεν συμφερει καθως δεν κερδιζεις τοσους βαθμους πια σε db/c° ratio...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Δεν φταινε τα ψυκτρακια αλλα ο τροπος που τα εβαλες. Και εγω αυτα πηρα χτες και κολλησαν αψογα, δεν κουνιουνται καθολου. Ακου να δεις το προβλημα:

Τα pads που εχουν οι μαμα ψυκτρες, συνηθως βγαζουν μια λιγδα μετα απο καποιο καιρο. Οταν βγαλεις την ψυκτρα θα δεις οτι οι ραμ γιαλυζουν λες και τις εχεις περασει με λαδι. Η λυση ειναι μια :

α. Μπατονετα με οινοπνευμα η καλυτερα με ισοπροπυλικη αλκοολη (απο φαρμακειο) και καθαριζεις τα χοντρα

β. Μετα παιρνεις μια σβηστηρα (ναι καλα ακουσες, απο αυτες για να σβηνεις μολυβι) και αφου την καθαρισεις, "σβηνεις" την επιφανεια απο τις ραμς. Αυτο θα σε βοηθησει να φυγει μεγαλο μερος της λιγδας

γ. Τελος, αφου καθαριζεις τα υποληματα απο την σβηστηραμ ξανακαθαριζεις με μπατονετα και οινοπνευμα η με ισοπροπυλικη αλκοολη για να φυγει και το τελευταιο ιχνος

Αφου εσυ λογικα κατεστρεψες την αρχικη κολλα, καθαρισε τα ψυκτρακια, και παρε η το pad που σου ειπε ο μιχαλης η απο το pc-store στην στουρναρη το 3M pad που εχει...

Ακριβώς έτσι, μόνο τις καθάρισα/έτριψα με μαλακό πανί, χωρίς να τις περάσω με οινόπνευμα.

Παιδια απο θορυβο τι παιζει?

Στο low είναι σχεδόν αθόρυβη, αν δεν πάρει αέρα η αντλία, φαντάσου όσο θόρυβο κάνει ένας αθόρυβος 12άρης σε 12v.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τα ψυκτράκια και την αυτοκόλλητη ταινία της ΑΚΑSA. Για να δούμε:shifty:. Και να σκεφτείτε ότι ήθελα να γλίτώσω το εξτρα κόστος αλλά τώρα με την αντλία και τα ψυκτράκια εφτάσα την τιμή που δεν ήθελα:jump1:.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι, μόνο τις καθάρισα/έτριψα με μαλακό πανί, χωρίς να τις περάσω με οινόπνευμα.

Ε πιστευω το μαλακο πανι εχει τεραστια διαφορα απο τιν μπατονετα με τιν ισοπροπυλικη και την σβυστηρα (που μαλλον δεν χρησιμοποιησες)... Τι ακριβως ετσι τοτε λες :p

@AltonD

Την ταινια γιατι την παραγγειλες? Τα ψυκτρακια εχουν ταινια πανω τους. Αν εσυ δεν ξερεις πως να τα βαλεις ειτε αυτη που εχουν πανω τους ειτε αυτη που θα βαλεις εσυ δεν θα κολλησει

Link to comment
Share on other sites

@ΑltonD

Μην την πάρεις την ταινία, χαμένα λεφτά είναι.

Απλά καθάρισε πολύ καλά τις μνήμες με οινόπνευμα(καθαρό,το μπλε αφήνει κατάλοιπα), και μην πιάσεις με το χέρι μνήμες ή την κόλα στα ψυχτράκια καθόλου κατά την τοποθέτηση.

Επίσης να τα πιέσει λίγο για να κολλήσουν, όζι σε σημείο να κάνεις ζημιά αλλά να μην τα ακουμπήσεις απλά.Και καλό είναι αφού ζεσταθεί λίγο η κάρτα να τα ξαναπιέσεις λίγο ωστε να κολλήσει όταν θα είναι πιο μαλακή η κόλα, και να προλάβεις τυχόν ξεκολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

...αφού ζεσταθεί λίγο η κάρτα να τα ξαναπιέσεις λίγο ωστε να κολλήσει όταν θα είναι πιο μαλακή η κόλα, και να προλάβεις τυχόν ξεκολλήματα.

Αυτό που λέει ο Μιχάλης ή μπορείς να τα ζεστάνεις κοντά σε μία λάμπα ή πορτατιφ.

Εκεί βέβαια βλέπεις και πόσο καλά αποδίδουν αφού η ζέστη αρχίζει και περνάει στο χέρι, οπότε η λύση είναι ένα μυτοτσίμπιδο.

Link to comment
Share on other sites

Ε πιστευω το μαλακο πανι εχει τεραστια διαφορα απο τιν μπατονετα με τιν ισοπροπυλικη και την σβυστηρα (που μαλλον δεν χρησιμοποιησες)... Τι ακριβως ετσι τοτε λες :p

Ακριβώς έτσι έπρεπε να κάνω:slap::flower:

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα τα ψυκτράκια όπως είπατε, αφού τα καθάρισα με οινόπνευμα και μαλακό πανί. Το πρόβλημα ηταν με τα μνημάκια που είναι όπως και στη φώτο

09012008265ar0.jpg

Παίζει να υπάρξει πρόβλημα αν το μπλοκ είναι στραβό. Χάζη ερώτηση το ξέρω.

Θερμοκρασίες με core στο 650 ---> 60 C μνήμες δεν πείραξα ακόμη.

Αν μπορείτε να με κατατοπίσετε με κανένα link για O/C θα ήταν ευχάριστο, αν και αρχίζω να πιστεύω η AXLE υλοποιήση δεν είναι και η καλύτερη :( την είχα πάρει από Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Tα μνημάκια μου :D

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε και αν το μπλοκ είναι στραβό όπως βλέπεις και στη φωτογραφία που έβαλες και το δικό μου στραβό είναι!Αρκεί όμως να πατάει σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μαι πάλι. Έχω καταντήσει κουραστικός πια. Το ξέρω. Μόλις σήμερα άλλαξα PSU (υπογραφή). Πιέζοντας ΜΟΝΟ τις μνήμες +100 έχω μια θερμοκρασία της τάξεως 55-61 C. Άν πειράξω και το core (+50 έφτασα χώρις παρατράγουδα στο Bioshock - υψηλές αναλύσεις κτλ) όλα στραβώνουν. Το pushaρισμα το κάνω με Riva Tuner. Χρειάζεται να πειράξω τάσεις. Πάντως όταν κολλάει η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει. Υπόψη έχω τους τελευταίους drivers της Nvidia. Θα ήθελα να με παραπέμψετε σε κάποιο σχετικό thread. Τουλάχιστον ένα tutorial που διάβασα για το Riva Tuner έκανα αυτά που έλεγε. Δεν πιστευώ να χρειάζεται να πειράξω τάσεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.