Jump to content



Bad Sectors and low level format???


libe

Recommended Posts

Εχω εναν WD6400AAKS με XP installed και ειπα να κανω 3 partitions με GParted ωστε να περασω ubuntu 8.04 δυστυχως ομως με ενημερωνει για bad sectors.Αρχικα τρεχω το utility των XP αλλα παλι μολις εκκινω με GParted παλι τα ιδια (11 bad sectors) οποτε αποφασιζω να το ψαξω λιγο και διαβαζω για το HDD Regenerator.Φτιαχνω ενα bootable cd με το HDD Regenerator και το τρεχω αν εξαιρεσω το γεγονος πως χρειαστηκε ακριβως 48 ωρες :-O μου διορθωσε αν θυμαμαι σωστα 10 bad sectors και λεω θα το ξανατρεξω αλλα χωρις να βρει κα να επιδιορθωσει αλλο bad sector.Συνεχιζω παλι με GParted παλι 11 bad sectors!!!!:rant:Επειδη δεν υπηρχε περιπτωση για αλλες 48 ωρες μπαινω στο forum με σκοπο να μαθω αν το low level format μπορει να επιλυσει το προβλημα μου!

Ετρεξα πληθωρα diagnostic tools HD Tune,HDD health,Speedfan καθως και της WD το tool και ολα εμφανισαν το problem!

HD Tune:hdtune.0a2.th.jpg

Speedfan:

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 200 200 51 0 Ok

(03) Spin Up Time 153 153 21 5341 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 32 Ok

(05) Reallocated Sector Count 200 200 140 0 Ok

(07) Seek Error Rate 100 253 51 0 Ok

(09) Power On Hours Count 100 100 0 274 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 253 51 0 Ok

(0B) Calibration Retry Count 100 253 51 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 26 Ok

(C0) Power Off Retract Count 200 200 0 16 Ok

(C1) Load Cycle Count 200 200 0 32 Ok

(C2) Temperature 113 108 0 34 Ok

(C4) Reallocated Event Count 197 197 0 3 Ok

(C5) Current Pending Sector 200 200 0 14 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 200 200 0 12 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok

(C8) Write Error Rate 200 200 51 0 Ok

Power On Time : 274

Health Status : Ok

kai to disk scanner της ariolic μου εβγαλε bad sectors.

So επανερχομαι με το ερωτημα μου,θα δωσει λυση το low-level format???

Αν οχι πως μπορω να δω σε ποια διαστηματα βρισκονται τα bad sectors ωστε να τα απομονωσω σε καποια partitions???

Thx in advance!

Να σημειωσω πως το tool της WD ποτε βγαζει κομπλε τον δισκο και ποτε δεν ολοκληρωνει το test.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... εγω πιστευω οτι εφοσον το HD Regenerator απετυχε τοτε μαλλον δεν διορθονεται το θεμα. Το HD Regenarator δουλευει με Megabytes το scan του. Πιστευω μπορεισ να δεις στα ποσα μεγα σου πεταει τα sectors kαι να κανεις τα αναλογα partitions σου.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... εγω πιστευω οτι εφοσον το HD Regenerator απετυχε τοτε μαλλον δεν διορθονεται το θεμα. Το HD Regenarator δουλευει με Megabytes το scan του. Πιστευω μπορεισ να δεις στα ποσα μεγα σου πεταει τα sectors kαι να κανεις τα αναλογα partitions σου.

Thx Eaglenik!

To εχω κατα νου αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν του κάνεις RMA; Τα bad sectors δεν πρόκειται να φύγουν με low level format. Απλά θα "κρυφτούν" προσωρινά...

Επειδη βαριεμαι να μπλεκω με τα μαγαζια καθως επισης και τον χρονο που θα παρει η ολη διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

Και προτιμάς να μείνεις με ένα δίσκο, που το μόνο που θα κάνει είναι να χτυπάει bad sectors; Και μόνο η ταλαιπωρία κάθε λίγο να κάνεις checkdisk για να κάνει reallocate δεν αξίζει. Εξάλλου ένα RMA πόσο καιρό μπορεί να κάνει πια (από τη στιγμή μάλιστα που το διαγνωστικό της WD θα δείξει ότι έχει πρόβλημα) ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.