Jump to content



Προβληματα με τη καινουρια 3870x2


JohnnyX

Recommended Posts

Πρωτη φορα με ATI και εχω 2 προβληματακια.

1) Η mainboard που εχω εχει chipset nforce 630i/7100 ..Συγκεκριμενα μετα την εγκατασταση της 3870x2 βαρεσε η

η 7100 ...εβγαλα εβαλα τους forceware αλλα τιποτα. ??? Δε παιζουν catalyst & forceware μαζι ??

2) Συνεδεσα την 3870x2 με την tv...και μεσω vga(η samsung εχει εισοδο vga) και μεσω hdmi

Τα fonts μεσω hdmi ειναι τραγικα...σχεδον δεν διαβαζονται..λες και δεν ειναι ενεργοποιημενο το cleartype

Αντιθετως εχει πιο ζωηρα χρωματα και απο μακρια δειχνει πιο ωραια ενω μεσω vga υπαρχει μια θολουρα...μια

αχνα..

Δε ξερω αν ειναι θεμα με την 3870x2 η γενικα παιζει...καμια ρυθμιση ισως??

Link to comment
Share on other sites

Fantastic!

Appologies for my mini rant at ATI.

There was a TV setting I stumbled accross which fixed it. For those who have this TV (very popular 1080p) “Samsung LE40M87BDX/XEU - 40” Widescreen 1080P Full HD LCD TV - With Freeview” and have no manual like me, this is what you do.

1. On the bottom of the remote control there is the P.SIZE button. Press this a couple of times until it is set to “Just Scan”. I had it on “16:9” which ended up with nasty display.

2. In CCC, DTV (HDMI), Attributes, Image Scaling, “Use centered timings” or “Scale image to full panel size” doesn’t matter but make sure that in “Scaling Options” it’s 0%. Sometimes applying another setting restores the scaling to a wrong setting.

I found this by luck. If this don’t work try swapping the steps around.

http://www.sudhian.com

Link to comment
Share on other sites

φιλε βρηκες απιστευτο fix...αλλα δυστυχως...δε βλεπω καμια βελτιωση στα απεικονιση των fonts

οσο για το αλλο που χτυπαει η geforce 7100 με την 3870x2? (οχι πως την θελω..θα την κανω μαλιστα disable...αλλα να ετσι για το μαμω..)

Link to comment
Share on other sites

Το HDMI κλειδώνει μόνο σε 720p, 1080i και 1080p.

Και καταρχήν πρέπει να αφαιρέσεις τους forceware και να κάνεις clean install τους ATI drivers.

Από 'κει και πέρα παίξε με τις ρυθμίσεις που έχουν οι catalyst και σίγουρα θα βρεις τη χρυσή τομή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά forceware και catalyst μαζί=no go. Απενεργοποίησε τη geforce και κάνε καθαρή εγκατάσταση τους ΑΤΙ οδηγούς όπως είπε ο diperr. Όσο για την τηλεόραση μάλλον παίζει ασυμβατότητα. Εμένα η 3870Χ2 μου παίζει τέλεια με τη samsung LE40F86 που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.