Jump to content



fax


sundance

Recommended Posts

θελω να παρω φαξ αλλα ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες.

η μια ειναι το κλασσικο τηλεφωνο φαξ και η αλλη πολυμηχανημα με φαξ.

για το δευτερο εχω καποιες αποριες:

1.για να στειλω εγγραφα πρεπει να τα σκαναρω,σωστα?

2.οταν λαμβανει φαξ τα εκτυπωενει απ'ευθειας οπως το τηλεφωνο φαξ?

3.αν ειναι κλειστο το πολυμηχανημα ή το pc τοτε μπορει να λαβει φαξ-δηλαδη το κραταει σε καποια μνημη ή χανεται τελειως το φαξ?

εσεις τι προτεινετε εκ των 2?

ενδεικτικα αναμεσα στα 2 ειμαι

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=22&Category=69978088&Products=889318%2c895776%2c958824

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978136&product=1024094

Link to comment
Share on other sites

To πολυμηχάνημα πρέπει να παραμένει μονίμως ανοικτό αν θέλεις να πέρνεις τα φαξ σου.

Από εκεί και μετά είναι θέμα προταιρεοτήτων, οικονομικών και αναγκών.

Αν δεν διαθέτεις εκτυπωτή, σαρωτή κλπ τότε πάρε ένα πολυμηχάνημα, είναι πραγματικά πολύ βολικά αφού με ελάχιστο χώρο που καταλαμβάνουν κάνουν πάρα πολλές δουλειές.

Επίσης με αυτό έχεις τη δυνατότητα είτε να αποθηκεύεις τα φαξ στον υπολογιστή είτε να στέλνεις κατευθείαν τα δικά σου χωρίς εκτυπώσεις κλπ...

Αν δεν παίζουν πολλά χρήματα προτίμησε το κλασσικό φάξ.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στο κόστος δεν είναι μεγάλες οπότε θα έλεγα να πας για πολυμηχάνημα.

1) Δεν είναι απαραίτητο να τις σκανάρεις καθώς το πολυμηχάνημα μπορεί να λειτουργήσει και σαν κανονικό φαξ όπου απλά περνάει το χαρτί και το στέλνει χωρίς τη μεσολάβηση του υπολογιστή.

2) Ναι εκτός και αν επιλέξεις να τα αποθηκεύει κάπως αλλιώς, όπως πχ σε jpeg (με την προϋπόθεση ότι το υποστηρίζει το φαξ)

3) Το πολυμηχάνημα θα πρέπει να μένει αναμένο όλη την ώρα όπως ακριβώς και το φαξ.

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω φαξ αλλα ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες.

η μια ειναι το κλασσικο τηλεφωνο φαξ και η αλλη πολυμηχανημα με φαξ.

για το δευτερο εχω καποιες αποριες:

1.για να στειλω εγγραφα πρεπει να τα σκαναρω,σωστα?

2.οταν λαμβανει φαξ τα εκτυπωενει απ'ευθειας οπως το τηλεφωνο φαξ?

3.αν ειναι κλειστο το πολυμηχανημα ή το pc τοτε μπορει να λαβει φαξ-δηλαδη το κραταει σε καποια μνημη ή χανεται τελειως το φαξ?

εσεις τι προτεινετε εκ των 2?

ενδεικτικα αναμεσα στα 2 ειμαι

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=22&Category=69978088&Products=889318%2c895776%2c958824

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978136&product=1024094

1) Για να στείλεις με fax ότι κι αν διαλέξεις πρέπει πρώτα να scanάρεις σελίδα, είτε είναι fax machine είτε πολυμηχάνημα. Και τα δύο έχουν δικό τους scanner και το στέλνεις με ένα κουμπί. Οπότε αν η ερώτησή σου είναι αν θα χρησιμοποιείς software ανάμεσα, η απάντηση είναι όχι.

2) Και στις δύο περιπτώσεις ναι.

3) Αν ήταν κλειστό το fax, πάλι δεν θα έπαιρνες, το ίδιο ισχύει και με το πολυμηχάνημα. Το PC δεν είναι απαραίτητο αν είναι ανοικτό. Αν εννοείς κάτι άλλο πες μου.

Η τιμές τους είναι πάνω κάτω ίδιες, δεν βλέπω λόγο να μην πάρεις πολυμηχάνημα, απλά πάρε κάτι με flatbed scanner (με καπάκι δηλαδή) που μπορείς να scanάρεις ότι θέλεις.

Αν έχεις όμως μεγάλο load σε faxes, πάρε σκέτο fax machine γιατί άλλο είναι ένα multifunctional και άλλο ένα dedicated stand-alone μηχάνημα.

Επίσης, το πολυμηχάνημα μπορεί να σου δώσει τη δυνατότητα να στέλνεις fax άμεσα από το PC σου ;)

Γενικότερα πάντως, μη μπερδεύεις το πολυμηχάνημα σαν διαφορετική έννοια γιατί κι αυτό, μηχανισμό fax έχει μέσα ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες.

αφου δεν χρειαζεται να ειναι ανοικτο το Pc παρα μονο το πολυμηχανημα μαλλον τετοιο θα παρω.

η καταναλωση ρευματος ειναι περιπου ιση με αυτη του τηλεφωνου-φαξ?

αυτο to πολ/νημα της canon τι σας λεει?ή hp?

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί έχουν την κεφαλή πάνω στο μελάνι σίγουρα. Στα άλλα από την άλλη δεν ξέρεις πότε θα σε αφήσει η κεφαλή όμως. Παρ' όλα αυτά όποια παίρνουν μόνο μελάνι είναι πολύ πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όποιος δεν ανοίγει το ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ MANUAL να δεί ότι λέει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ: Βάλτε πρώτα το CD εγκατάστασης και όταν σας ζητηθεί το USB καλώδιο, στα ΗΡ πάντα έχει πρόβλημα στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

αριθμος σταθερου ιδιος με τον αριθμο fax.

συνδεση isdn.

οταν το fax λαμβανει εγγραφα,τότε το σταθερο τηλεφωνο ειναι κατειλημμενο?ή χτυπαει κανονικα αν καποιος παιρνει τηλεφωνο?

τελικα το fax-τηλεφωνο πηρα μιας και εχει καταναλωση μονο 1,5 watt στην αναμονη ενω το πολυμηχανημα της hp εχει 10 watt...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.