Jump to content



μετατροπή χάρτη για gps!


no_one1416003307

Recommended Posts

έχω ένα GPS μάρκας RAC το είχα πάρει από αγγλία

(έχει και ελληνικά γράμματα και φωνή)

και είχε ένα χαρτί τις ευρώπης ενσωματωμένο και η κατάληξη του αρχείου είναι PRM

βρήκα και ένα τις αθηνας που ήταν το ίδιο αρχείο και τον έβαλα στην κάρτα SD που έχει και τον διάβαζε κανονικά

τώρα είμαι κύπρο και έχω ένα χαρτί κυπριακό αλλα είναι σε ένα άλλο format

έχει μέσα σε ένα φάκελο

πολλά αρχεία με διαφορες κατάληξης πχ.. DAT TAB RTN RBD MAP

και διαφορα αλλα

υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να τα μετατρέπει όλα αυτά σε ένα αρχείο PRM?

εντωμεταξύ νομίζω η κατάληξη PRM είναι για symbian

Link to comment
Share on other sites

Οι navigation χάρτες είναι οι λεγόμενοι GIS smart maps, δηλαδή έχουν πακεταρισμένα σε μια βάση δεδομένων πολλά επίπεδα πληροφοριών (layers) όπως το φυσικό, δηλαδή τα vector data που "ζωγραφίζουν" τον χάρτη, τα γεωγραφικά δεδομένα (longtitude, latitude), τα σημεία ενδιαφέροντος και άλλα ανάλογα τους χάρτες... Για να πάρεις δεδομένα από αυτά τα αρχεία τους συμπεριφέρεσαι σαν να είναι μια βάση δεδομένων και καλείς διάφορες συνσρτήσεις με τις παραμέτρους που θες και αυτές σου επιστρέφουν το αποτέλεσμα, πχ εικόνα, διαδρομή κτλ... το πρόβλημα τώρα είναι ότι η κάθε εταιρία έχει την δική βάση δεδομένων, τον δικό της τρόπο που καλεί τις συναρτήσεις, την δική της κωδικοποιήση κτλ...

όλα τα παραπάνω σημαίνουν ότι δεν μπορείς να φορτώσεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα όποιον χάρτη θες, θα πρέπει να βρεις χάρτες που να μπορούν να "ακούσουν" το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς και αντίστοιχα να μπορεί το πρόγραμμα να χειριστεί τα δεδομένα που επιστρέφει η βάση (ο χάρτης)...

οπότε θα πρέπει να βρεις GIS χάρτες συμβατούς με το πρόγραμμα σου (ή την συσκευή σου)... απ' ότι είδα το route66 (δεν ξέρω αν έχεις άλλο) δέχεται .prm χάρτες, οπότε θα πρέπει να ψάξεις χάρτες για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω χάρτες route 66 ένα τις ευρώπης και ένα τις αθηνας

επειδή είναι σπάνιοι οι χάρτες τις κύπρου και μονο αυτόν μπόρεσα να βρω για αυτό είπα μήπως γίνετε μετατροπή m κάποιο τρόπο σε prm

ευχάριστο πάντως!

η αν γνωρίζεις που μπορώ να βρω κυπριακό χάρτη σε prm θα ήταν ακόμα καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.