Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Ειναι πραγματικά απίστευτο αυτό, και ειναι γενικότερο νεοελληνικό φαινόμενο.

'εμείς οι Ιταλοί τους έχουμε τους Γερμαναράδες VWηδες'

ε νταξ τωρα δεν ειναι το ιδιο ακριβως..Αλλο να αγοραζεις κατι και να το βγαζεις ατοπα αριστο (οπως με τα αμαξια),αλλο να δουλευεις καπου,να λες εναν καλο λογο(που στο κατω κατω εχει εναν αντικειμενικο πυρηνα γεγονοτος και δεν ειναι σκετη υποκειμενικη αξιολογηση) για την εταιρια σου επειδη γουσταρεις την δουλεια σου...Δηλ το πρωτο ειναι λιγο για ντοματουλες,αλλα το δευτερο νομιζω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο να το ειρωνευομαστε...Στοχει πει ο ανθρωπας που δουλευει και δεν βγαινει στο ασχετο να πει "σαμσουνγκ ρουλζζζζζζ ελ τζι σακς"....Απο εκει και περα ετσι εκφραζεται σαν ατομο,μην κολλας σε μια συγκεκριμενη εκφραση.Οταν μιλανε οι αλλοι δεν εννοουν παντα αυτο που θα εννοουσαμε εμεις αν λεγαμε τα ιδια λογια...

οσο για το φιρμγουερ,νομιζω πως μιας και αναφερεται σε υποκειμενικο θεμα (μπαντινγκ->χρωματα) δεν ειναι ελαττωμα κατασκευης...γενικα με τα υποκειμενικα θεματα περιπλεκει καπως το πραγμα.Στις κιθαρες αν δειτε γραφει ρητα στην εγγυηση "ο ηχος ειναι υποκειμενικο θεμα και δεν δεχομαστε ρμα για αυτο <εκτος αν ειναι κατι θεοχοντρο,του στυλ στραβο μπρατσο και κανει τριξιμο>αλλα εκει ειναι και κατασκευαστικο ελαττωμα στο υλικο)...

Απο εκει και περα,μπορει να φανει λαρτζ η ελ τζι και να πει "Σας το κανω δωρεαν".

Αν θεωρειτο ελαττωμα το φιρμγουερ,φανταστειτε τι θα γινοταν με τα αυτοκινητα,τα οποια με διαφορα 2-3 εβδομαδων παραγωγης εχουν σε πολλες περιπτωσεις διαφορετικο ρεβιζιον προγραμματος στον εγκεφαλο.

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου είπαν οτι την πρώτη μέρα την παραλαμβάνουν,τη δεύτερη περνούν το firmware και την επομένη την έχεις σπίτι.Σύνολο τρείς δηλαδή.Επίσης αναμένεται για Δευτέρα,αλλά δεν είναι και 100%.Απορώ γιατί διάβασα για 2 μέρες σύνολο,όπως επίσης ραντεβού και σίγουρη αναβάθμιση από Δευτέρα.

Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν χρειάζεται η συσκευασία,καθ'ότι την έχω πετάξει..

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση η δικιά μου θα έρθει απο το prad.de . Με βάση αυτό αγόρασα το παρόν μόνιτορ.

Already in advance of our PRAD review, users complained on our forum about display problems in the form of banding on the LG W2600HP. Banding refers to stripe formation in colour and grey gradients. The first test model which arrived at our editorial office provided the brilliant image quality which is typical of an S-IPS panel, when viewed subjectively. When unusual distinctive features in colour display and clear banding became visible during the test, we turned to LG and the responsible development engineer.

Here, it emerged that our test model was Revision 1. Since around May 2008, the LG W2600HP is being produced in the current Revision 2. You can find out whether your model is Revision 2 with updated firmware from its serial number. All models whose serial numbers begin with 805M are Revision 2.

Only with a serial number which begins with 805M does the LG W2600HP conform to Revision 2.

Thus, without further ado, we were provided with a test model from the latest revision. The main differential criterion with regard to Revision 1 is that the f-Engine chip is actually only activated in the modes intended for it and does not intervene in the image constantly. In addition, the pre-defined colour settings are also different. We only evaluated the latest version. Where differences arise between the revisions, we explain this in the text. For the sake of simplicity, we will then refer to Rev. 1 and Rev. 2.

If you happen to own a Revision 1 LG W2600HP and find the banding distracting, you should contact LG support. Here, you will receive the latest firmware, but this will involve sending the monitor to the company.

Άρα rev.2 = rev.1+νέο firmware.

Το τι θα γίνει άυριο δεν το ξέρουμε. Μπορεί το rev2 να βγει σε άλλη τιμή. Μπορεί να βγει στην ίδια. Καταναλωτής είμαι το συμφέρον μου κοιτάω. Μπορώ να έχω ένα μονιτορ πολυ καλής ποιότητας, χορταστικών διαστάσεων σε πολύ καλή τιμή; Αν η πραγματοποιήση της επιθυμίας μου εμποδίζεται από μια μέρα στο Service της LG, τότε so be it.

Δεν με νοιάζει. Δεν χάνω τίποτα.

Και τι είναι όλη αυτη η συζήτηση περι τι μαθηματα δίνουμε στις βιομηχανίες; Εγώ όταν αγόραζα την W2600 δεν σκεφτόμουν το εργοστάσιο της LG , ουτε τον βιομήχανο της. Σκεφτόμουν ότι έκανα ένα πολυ καλό deal. Και TN 26αρια στην ίδια τιμή να ήταν, πάλι αυτή θα επαιρνα.

Και στο κάτω κάτω αν πραγματικά θέλαν να ξεστοκάρουν και δεν τους ένοιαζε για μας, τότε γιατί μας προσφέρουν το firmware update? Μπορούσαν να μας πουν ένα ωραιότατο ΟΧΙ, δεν ειναι συμβατο, αλλο revision οθονης κ.ο.κ

Αντ' αυτου μας προσφέρουν πλήρη κάλυψη με μεταφορα προιόντος έτσι ωστε να μετατραπεί πλήρως σε ένα μοντελο rev.2. Τουλαχιστον πρακτικά.

Αυτά καταλαβαίνω εγώ με την φτωχη μου λογική του καταναλωτη. Αν έχω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Ρε BeetleJuice σταμάτα επιτέλους το τρολάρισμα σε αυτό το thread. Αν δεν έχεις να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό, αν μη τι άλλο κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς ως γραφικός (αν αυτό δεν έχει γίνει ακόμα αυτό).

Ατάκες του στυλ η LG χρησιμοποιεί panel δικά μας και όχι εμείς δικά της (αλήθεια εσείς ποιοι είστε, απόκτησες μετοχές στην Samsung επειδή δουλεύεις στο Service της για 1000€?) ή το φτηνό κρέας είναι για τους σκύλους (αλήθεια σου μύρισε κρέας και μπήκες στο thread?) πραγματικά δεν προσφέρουν κάτι.

συμφωνω απολυτα!.. :T:

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλ. απ' την LG σήμερα το μεσημέρι για να μου πουν οτι φέρανε το firmware και μπορούν να παραλάβουν την οθόνη μου απ' την επόμενη εβδομαδα. Επίσης μου ζητήσανε συγνώμη για την καθυστέρηση στο όλο θέμα.

Τους ανέφερα και το πρόβλημα με την ανομοιομορφία του λευκού και μάλλον πάω για αλλαγή οθόνης.

Θα με πάρει λέει τηλ. το σέρβις την Δευτέρα για να κανονιστεί παραλαβή την Τρίτη...

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτούς στα διάφορα αυτοκινητηστικά κλάμπς που επειδή έχουν π.χ. μια Άλφα Ρομέο πετάνε ατάκες του στυλ 'εμείς οι Ιταλοί τους έχουμε τους Γερμαναράδες VWηδες' λες και μέσα στο 5λεπτο θα τους πάρει τηλέφωνο ο Λούκα Ντι Μοντεζέμολο να τους πεί 'γειά σου ρε Θανάση καπετάνιε' (κλασσική Ελληνική οπαδοποίηση-μιζέρια).

ψιτ...λιγα λογια για τα αλφα ρομεο ετσι; :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έφυγε καμία οθόνη για update του firmware? Δεν ξέρω τί να πάρω και λέω να ψωνίσω πάλι την LG αν βελτιωθεί :innocent: Ξέρει κανείς αν υποστηρίζει pixel mapping 1:1? Την θέλω για xbox360 εκτός από το pc!

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα για Firmware Update θα έχουμε την Τετάρτη....

Αύριο θα δοκιμαστεί το Firmware σε Stock της LG στην Αθήνα και εαν όλα πάνε καλά από Τετάρτη θα πηγαίνουν οι οθόνες για αναβ'αθμιση....

BTW έχω σειρά προτεραιότητας.....

Τηλ. 2108230222 Κος ΙΝΤΖΕΣ... (LG SERVICE).... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ συγκινημενος με αυτη την κινηση της Lg πραγματικα πρεπει να την μιμηθουν και αλλες εταιριες!απο θεσσαλονικη ειναι κανεις που να εχει στειλει η να περιμενει την οθονη για αναβαθμιση???

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ συγκινημενος με αυτη την κινηση της Lg πραγματικα πρεπει να την μιμηθουν και αλλες εταιριες!απο θεσσαλονικη ειναι κανεις που να εχει στειλει η να περιμενει την οθονη για αναβαθμιση???

Πριν λίγο έκανα τηλεφωνο, LG Salonica Division.

Περιμενουν τα δοκιμαστικα απο Αθήνα, και απο μεθαύριο θα αρχίσουν τα updates.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Aυριο την παραλαμβάνουν με Courier και ο ΘΕΟΣ βοηθός μη γίνει καμμιά στραβή.....:hmm:

Οσοι έχετε στείλει για Firmware Upgrade και παραλάβατε πείτε μας και εμας τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Aν εχουμε πεταξει τη συσκευασια πως την πακεταρουμε:hm:???

Αγοράζεις μια καινούρια και βαζεις την παλια στο κουτί της καινούριας;)

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Aν εχουμε πεταξει τη συσκευασια πως την πακεταρουμε:hm:???

Aν έχεις κάποιο μεγάλο κομμάτι με "φούσκες" να την τυλίξεις νομίζω είσαι καλυμμένος!Εμένα μου είχαν πεί ακόμη και με εφημερίδες..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.